Olemme mieheni kanssa laittaneet akvaariomme pois ja nyt se on tyhjillään. jo ennen kalojen laittamista mielessä pyöri hämähäkin laittaminen.
Mikä olisi siis sellainen hämähäkkilaji joka ei kasva kovin suureksi ja sille olisi tarpeeksi tilaa n. metrin pituisessa akvaariossa? Ja jolle ei hiirenraatoja tarvitse syöttää,että madot,sirkat,jne riittäisi?
Mielelläni kuulisin eri lajeista, jotta voin sitten ottaa kunnolla tietoa ja sitten päättää otanko hämöä kaveriksi vaikko enkö.
ps. onko kokemuksia talosta jossa on hämö ja kissa/kissoja? kiusiiko toisia/stressaavatko toisiaan?
Hämähämähäkki..
8
910
Vastaukset
- Loossi
No metrinen riittää vaikka maailman suurimmalle tarantulalle T.blondille. Tarantula kasvaa normaalisti sinne 15-18cm hujakoille joten erittäin suositeltava terraario olisi tällöin 2 x eläimen ristimitta eli n.35cm x 35cm.
Sirkat ja madot riittävät hyvin mutta suosittelen myös hiiren pinkkien syöttämistä. Jokin sopiva laji mitä ilmeisemmin löytyy aloittelijalle Grammostola tai Brachypelma suvuista.
Suosituimpia lajeja ovat Grammostola rosea ja Brachypelma smithi aloittelijoiden keskuudessa.
Ei tule tähän hätään mieleen, että hämikset ottaisivat nokkiinsa muista eläimistä :)- nokkiin
meillä sattuu valkopolven(Achantoscurria geniculata) terraan päivällä aurinko. Vapaana elävät kanarian hempot istuvat usein terran reunalla, ja seurailevat terran tapahtumia taivaallisen tietämättöminä että kuolema vaanii lasin takana.Tai sitten ne tietävät, ja käyvät katsomassa tosi-televisiota :-)
- JÄRKEÄ ON
Ottaa hämähäkki????????????????????????????????
Anteksi vaan mutta ei teillä kummallakaan voi olla kaikki ok.Ei ole itsellänikään, myönnän.
Jo plkkä hämähäkin ajatteleminen puistattaa.
Miksi ette voi ottaa ns. kunnon kotieläintä?
Aiotko pusia ja halia häkkiäsi?- Lingo
Minä ainakin halin ja pusin tyttöystävääni. Eläimiin sekautuminen kun ei kuulu tapoihini
- nokkiin
ja taas ollaan samassa kysymyksessä, jonka esittäminen tuntuu olevan joillekin ihan elämän tehtävä.
Jos voitaisiin jatkaa siten,että sinä et yritä tajuta sitä mitä et kykene,senhän olet jo ilmoittanut. Mitä suotta käytät aikaasi tämän saman asian pyörittämiseen, me ymmärrämme jo ettet sinä ymmärrä. Se riittää meille, voit olla rauhassa. Me emme tuo tarantuliamme luoksesi, niitten ei pitäisi painaa mieltäsi. Sinun onneton yksinkertaisuutesi ei paina meidän mieliämme, uskotko? - ottaakko vai eikö ottaa..
no eipä nuo kalatkaan mitä meillä nyt akvaariossa on ole kovin halittavia. talossa on kyllä kolme kissaa joissa riittää halimista ja hellimistä.
HÄmäkäkki on yksinkertaisesti ollut aina jotenkin kiehtova, ja olen aina halunnut hämähäkin. Kotoa asuessa äitini oli samanlainen kuin sinä ja hämöä ei kotiin tullut.
Nämä on näitä mielipide asioita mistä ei kannata alkaa kinaamaan. Niinkuin jo joku täällä sanoikin niin ei niitä hämöjä olla sun tykö tuomassa.
Mielestäni lemmikin perusta ei ole se että sitä voi halia. mulle tärkeää on eläimestä huolehtiminen ja kaikki se mitä se sinulle antaa. kyllä se hämöki siellä nätiltä näyttää vaikkei sitä halaamaan pääse :)
niin ja hämön otto on nyt päätetty positiiviseksi vastaukseksi, ja asukki tulee taloon heti kun on pelit ja vermeet ja tarpeeksi tietoa ;) - devilived
hämähäkkiharrastajilla on niin paljon muutakin seuraa ettei niitä lemmikkejä tarvitse pusia ja halia ;)
Mutta ne jotka vaivautuvat hämähäkkipalstalle voisivat kyllä kehitellä jotain muuta ajanvietettä joka ei häiritse asiallista keskustelua rakentavien harrastajien juttuja. Mitä jos opettelisit vaikka kutomaan?
- rosea
Mulla olisi täysikasvuinen, leppoisan rauhallinen G. rosea, josta voisin sopivaan hintaan ehkäpä luopua tilanpuutteen vuoksi (alkaa olla terroja ja akvaarioita joka nurkassa). Vaikuttaisi naaraalta, kun ikääkin on jo yli 7v (ihan varmaksi en voi sanoa sukupuolta).
Lisäksi voin kertoa, etteivät ainakaan meillä ole niin kissat, koirat kuin hämähäkitkään stressanneet toisistaan :).
Jos kiinnostaa, niin ota yhteyttä tiikeri20(a)luukku.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.703841Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j893222Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1052509Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.161690Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m741495- 991363
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä541330Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1241138- 551093
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561060