siinähän se kysymys tulikin. Meillä poika 6 kk ei millään oikein enää haluis maitoa syödä. Tiedän tietenkin, etten sitä vielä mitenkään vähennä, mutta vähän osviittaa olisi hyvä, että milloin siitä tulee lähinnä vaan ruokajuoma. Nyt syödään kiinteiden päälle joku 100 ml tai päälle. päivässä puuro ja velli mukaan laskettuna maitoa menee noin 500-650 ml.
milloin maito toissijainen
ruoka?
6582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Neuvola ainakin meille sanoi, että n.6dl päivässä maitotuotteita tulisi antaa. Siis velleistä ym, tulee myös..
kyllä mä sen tiedän, että se on suositus, mutta missä iässä se muuttuu?
tänään oli neuvolassa puhetta tuosta maitomäärästä kun meillä on 5 kk vanha poika. Luulin itsekin 6 dl riittävän,mutta terkka katsoi jostakin paperista suosituksen ja kertoi sen olevan 7-10 dl. aika iso määrä tuon ikäiselle,joka syö jo kiinteetä.
Tuossa ihan laskeskelin ja poika ois syöny tänään 4,5 dl aamulla puuron ja soseen
6kk lähtien 6dl on suositus
kiitos!
Poikamme kävi tässä vähän aikaa sitten 8kk neuvolassa ja siellä kyselin huolestuneena tätä maidon määrä juttua. Meillä poika syö kiinteitä hyvin, mutta maitoa ei mielestäni saanut tarpeeksi, siis sitä 6dl. Imetän vielä, joten en tietenkään pysty asiaa niin tarkasti laskemaan, mutta tosi vähän poika ainakin tuntuu tissiä syövän enää. Neuvola täti mulle tähän vain tokaisia, että eihän se maito nyt enää tässä vaiheessa ole niin tärkeää. Minä vähän hämmästyin, kun täälläkin on puhuttu niin paljon siitä 6dl, mutta sitten ajattelin, että miksi sitä turhia murehtia. Sitä paitsi poika itse tietää kuinka paljon on jano ja nälkä, kun osaa jo viestittää, jos ei halua enää ruokaa tai tisua. Hyvin oli sitä paitsi kasvanut, 10kg, joten ei syytä hätään :)