Suosittelen ADDeille muuten

iltalukiota...siellä pystyy ottamaan vaikka vain 3 kurssia per jakso, niin pystyy paremmin keskittymään...
5539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

3 kurssia per jakso, 5 jaksoa lukukaudessa, 75 käytävä --> 5 vuotta

Äänestä
  • Iltalukiossa ei tarvii suorittaa 75 kurssii että lakin saa päähänsä painaa..en muista oliko joku 40 kurssia tai jotain mut kuitenkin huomattavasti vähemmän ku ns.normaalissa lukiossa.
    Ja vielä sulle joka adhd:stä kärsit,uskon että pystyt keskittymään hyvinkin koulussa kunhan oikein paneudut asiaan.poikaystävän kaverilla sama "ongelma" ja hyvin on pärjänny,just pääs viime syksynä ammattikorkeaan...Jaksamista koulussa istumiseen!

    Äänestä

  • Turun iltalukiossa on vain 44 kurssia

    Äänestä

  • adhdpoika1985 kirjoitti:

    Turun iltalukiossa on vain 44 kurssia

    Miten tämä adhd:si muuten ilmenee? Tekeekö mielesi koko ajan vetää kullikopteria luokan edessä?

    Äänestä

  • LoimaanRoger kirjoitti:

    Miten tämä adhd:si muuten ilmenee? Tekeekö mielesi koko ajan vetää kullikopteria luokan edessä?

    Itse, lensin käytännössä katsoen lukiostani ulos adhd:takia ,kun ymmärrystä ei löytyny yhtään.Itelle tämä iltalukio käyny jo monta kertaa mielessä, mitenkäs sinne pääsee??Ja jos elää kuntoutustuella niin jatkuuko se tuki?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


adhdpoika1985 kirjoitti:

iltalukiota...siellä pystyy ottamaan vaikka vain 3 kurssia per jakso, niin pystyy paremmin keskittymään...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu