Voitko kertoa mistä Feliwayta Suomesta löytyy??!! Olen yrittänyt kissojen ja koirien kanssa etsiä, mutta eläinkaupoissa, joista olen kysellyt, ollaan vaan huuli pyöreänä sanottu, etteivät tiedä mitään... Minulla on puolitoista ja puolivuotiaat kissat, joita olen nyt kohta kolme kuukautta yrittänyt totuttaa toisiinsa, ilman suurempaa edistystä. Ne ovat eristyksissä suurimman osan päivää, välillä toinen saa olla vapaana, välillä toinen. N. kerran päivässä ne syövät yhdessä, ja sitten yritän kiinnittää niiden huomion johonkin muuhun kuin toisiinsa, mutta yleensä syönnin jälkeen isompi hyökkää pienemmän kimppuun. Yritän erottaa ne ennenkuin näin tapahtuu, mutta joskus ne ovat valoakin nopeampia. Ruokailun aikana ei ole ongelmaa, vasta kun lautanen on tyhjä. Olen nyt siis jo kolmen kuukauden ajan etsinyt Feliwayta, mutta kukaan ei tunnu tietävän siitä mitään, olet ensimmäinen suomalainen, jonka olen nähnyt/kuullut siitä mainitsevan. Olen TODELLA kiitollinen tiedosta!!!!
Epätoivoinen
Epätoivoinen
Vastaukset 18
Vanhimmat
...mutta Feliwayta saa eläinlääkäreiltä ja apteekista (noiden eläinkauppojen lisäksi).
Mikä on Feliway
on naamaferomoneja sisältävä suihke tai pistorasiaan laitettava "purkki"=>haihtuu tasaisesti ja on siksi tehokkaampi kuin suihke.
Sen tarkoitus on rauhoittaa merkkailua ja jopa tappeluita kissojen kesken. Naamaferomoni on se, jota kissa itse hankaa, siis merkkaa sillä paikkoja (ihmisiä) omikseen. Kun tuota feromonia on ilmassa kokee kissa olonsa turvalliseksi, eikä sen tarvitse uhota merkkaamalla ja nahistelemalla reviirinsä puolesta.
Suosittelen kokeilemaan, vaikkei se kaikilla toimikaan, sillä jotkut merkkailut voivat olla muutakin kuin uhoamista.
Kuten tuossa ylempänä jo todettiin, sitä saa apteekista, lääkäreiltä ja hyvin varustetuista eläintarvikekaupoista.
se apteekista! =)
Tämä ei ole kahdenvälistä kirjeenvaihtoa.
Otsakkeeseen merkitään asia eikä jonkun keskustelijan nimimerkki. Se on kohteliasta muita kirjoittajia kohtaan.
Eikö tähän kukaan muu saisi muka vastata?
Kuten näkyy, on vastattu ja asiallisesti.
ja olenkin kiitollinen kaikista vastauksista. Laitoin nyt viestin mammalle, kun hän sattui olemaan ainoa ihminen Suomessa jonka olen nähnyt/kuullut mainitsevan Feliwayn (aikaisemmin tällä palstalla jollekin toiselle). Enkö olisi saanut kysyä? En aio kirjeenvaihtoon kenenkään kanssa.
kieltänyt muita vastaamasta, vaikka joku kysymys olisi osoitettu jolle kulle nimimerkille. Kuinka ihmeessä se sinua noin nyppii???? annetaanhan ketjussa vastauksiakin tietyille nimimerkeille, eikö niitä sitten saisi muut lukea? ei liene kiellettyä sekään, vai mitä?
Sinun en tosin ole nähnyt vastanneen asiallisesti mihinkään kysymykseen:( vain nälvineen muita kirjoittajia.
Otsikko "Feliway" olisi hyödyttänyt suurempaa määrää lukijoita, varsinkin kun siihen vielä saatiin noin päteviä vastauksia. Luultavasti ne olisi saatu, vaikka otsikko olisi ollut asianmukainenkin.
Olisi syytä muistaa, että palstalla on lukuisia muitakin käyttäjiä. Onneksi valtaosa hallitseee täällä kuitenkin otsikointiasian, jolloin lukijakin voi valita, mitä lukee, ja säästää siten aikaa.
jauhaa... Viesti on ainaki tässä vaiheessa luettu yli 350 kertaa, nii et eiköhän se tieto oo jollekin menny perille. Ja kuka teki susta jonkun viestinkirjotusgurun? Jos jollain on jolleki kysymys, nii saa kysyä, onks se sulta pois jos ei otsikoi sun standardien mukaisesti? Ja sitä paitsi, luithan sä itekin ton viestin, vaikkei sulle ollukkaa osotettu, joten nyt tiiät Feliwaysta, vai mitä? Joten mitä valitat?
>jolloin lukijakin voi valita, mitä lukee, ja >säästää siten aikaa.
Näyttäs vähän siltä et ite valitsit viestin lukemisen vaikka ei ollukkaan "asiallinen otsikko"... Jos oisit halunnu säästää aikaas, oisit jättäny lukematta.
Oikea huomautushan se oli. Kysymys ja asia ei useimpia kiinnosta tipan tippaa ja kuitenkin ovat sen joutuneet lukemaan.
Yleensäkin ihmettelen tuollaisen asian kyselemistä, koska Feliway on varsin yleinen apteekeissa ja eläinlääkäreillä eikä sen saannissa ole hankaluuksia.
ihmetellä, niin ihmettelen minäkin, sillä aika monesta paikasta kysyin, eikä kukaan tiennyt. Siksipä kun huomasin erään ihmisen sen maininneen kysyin häneltä.
ovat "joutuneet" lukemaan? Pakottiko joku? Oliko otsikko sen verran mielenkiintoinen? En usko, että oli. Kaikki, jotka ovat viestin lukeneet, ovat itse tehneet valinnan lukea sen, ja aika moni on myöskin näköjään "tuhlannut" aikaansa kommentoimaan asian vierestä... myös sinä ;)
lääke! Jos vaadit muilta pilkun tarkkaa kirjoittamista, suosittelen myös itse tekemään niin. Pilkkuvirheet ovat pieni juttu, asiavirheet taas....
Ainakin kirjoittaja on voinut tuosta ottaa jotakin opiksi ja muistaa sen vastedes - toivottavasti muutkin.
On Nad oikeassa otsikointiasiassa, täsmällinen otsikointi auttaa lukijoita valitsemaan itseään kiinnostavat viestit. MUTTA onko asiasta todella syytä nostaa tämmöinen haloo, vaikuttaa kuin joku tappaisi kärpästä singolla :)
tästä nyt sitten olisi pitänyt oppia? Kenties se, että älä kysele täällä, koska vain jotkut ihmiset osaavat vastata asiallisesti asialliseen kysymykseen (ja kyllä, kysymys oli aivan asiallinen, edes idiootti ei voi muuta väittää), loput vain viilaavat pilkkua kun heillä ei parempaakaan tekemistä tai tietoa ole?