Näytöt..huh huh mikä järjestelmä. Tuntuu, että tuo pärstä kerroin vaikuttaa aikalailla ja näytönkriteerit ovat TODELLAKIN ympäripyöreitä ja kierrettävissä. Kertokaa kokemuksenne ja VAIKUTTAKAA
Lähärin näytöt
ottakaa nyt KANTAA
71400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tossa alla on juttua yhdestä suurimmista näyttötutkintoon valmistavaa koulutusta antavista oppilaitoksista, Amiedusta. Onpa alasi mikä vaan, niin tollasta toi on. Mulla oli aikoinaan kanssa niitä valokopioita kourassa eikä niistä oikein ottanut hullukaan selvää, mitä tässä pitäisi tehdä. Käytännössä kävi niin, ettei löytynyt mestaa, jossa näytöt olisin oikeasti voinut tehdä, ja koululla niitä ei saanut tehdä (tai koulun osoittamat paikat eivät ottaneet mua näyttöjä tekemään). Syyt ja selitykset on tossa alla, sillä sä voit nyt kävellä umpikujaan, josta ei ole poispääsyä.
Yleisesti ottaen ammattitaitovaatimukset ja näytön arviointikriteerit ovat ehkä liiankin atomeiksi pilkottuja. Tutkinnon osan näytössä ei arvioida henkilön persoonallisuutta vaan hänen osaamistaan. Opettele näyttötutkintoon liittyvät asiat käymällä esim opetushallituksen sivuilla niin tiedät mitä vaatia. Muistanet varmaan, että tutkinnon osan arvioinnista on mahdollisuutta valittaa jos koet että menettelyssä on tapahtunut virhe. Ei näytön uusiminen ole mikään peikko ja ensimmäinen uusintahan on ilmainen. Työssäoppimispaikkojen/ näyttöpaikkojen etsintä kannattaa aloittaa hyvissä ajoin, viime tippaan jätettynä vaikeuksia tulee varmasti.
Koko näyttösysteemi on aivan lapsellinen tapa arvioida ihmisiä. Ihmiset ovat kaikki erilaisia personallisuuksia ja näyttökriteerit AINA kierrettävissä.
Näin tosiaan on ja jos ei kemiat jostakin syystä sovi yhteen näytön vastaanottajan kanssa, niin numeroa ei tipu vaikka olisit kuinka raatanut ja parhaasi tehnyt!
Koko systeemi on aivan hölmö!
jotkut näytön vastaanottajat on niin veemäisiä,ei onneks omalle kohdalle oo osunu,että oksat pois...toisin sanoen koko homma menee läpi yhden ihmisen mielipiteen ja persoonallisten mieltymysten perusteella,näin ehkä vähän kärjistettynä.mutta ei oo kyllä hyvä homma ei.
oppimaan oppiminen = ottaa kasvun tukemisen ja ohjauksen kokonais valtaisesti huomioon ryhmässä, hakkii tieto ammatti kirjallisuus, opinto materiaali, tietokone,jne.. tiettää oman osaamisesa, ei yhtään enempää jne.... osaa käyttää tietokonetta,rymässä tietokoneen opetteluajne...
Olen itse ohjannut harjoittelua ja ottanut vastaan näyttöjä vuosien varrella. Systeemit ovat muuttuneet koko ajan. Itse uudistin tutkintojani kolme vuotta sitten ja opiskelin lähäriksi antaen kaikki näytöt. Aivan kuten harjoittelussakin, meitä ohjaajia on monenlaisia ja käsityksiä ohjaamisesta sekä arvioinneista, niitäkin löytyy joka lähtöön. Itse pidin melko oikeudenmukaisena sitä, kun annoin itse näyttöjäni, jouduin laatimaan siitä laajan raportin.Raportissa kuului olla teoriaa yhdistettynä käytäntöön ja näyttöä arvioivalla opettajallakin oli mahdollisuus vaikuttaa näyttöön. Opettajalla oli siis edes jonkinlainen kuva näytöstä. Nykysysteemillä sitä ei näy enää olevan, vaan kaikki on kiinni siitä, miten opiskelija pystyy suullisesti kertomaan asioita ja millainen on näytön vt! Kaikkia osa-alueita opiskelija ei pysty joka paikassa näyttämään, mutta ne osuudet sitten pystyy kertomaan sanoin, kun ottaa asioista itse selvää.Itse pidin tärkeimpänä sitä, miten opiskelija loi suhteita asiakkaisiin, miten hän kohteli heitä ja miten hän perusteli sen, miten hän työnsi minkäkin vaiheen hoiti. Näillä kriteereillä pääsi jo pitkälle. OPiskelijoissa on ollut monenlaisia myöskin, mutta minuun puree valitettavasti vain nämä asiat ja minun arviointiskaalaani kuuluu kaikki numerot. Yhteisnumero ei ole keskiarvo, vaan se on yleisarvosana. Kaikki opiskelijani ovat saaneet 3-5 yleisarvosanoiksi. Harjoittelunohjaaja on minusta personal-treenaaja, joka yrittää saada opiskelijasta irti kaikki hyvät puolet, että hän onnistuu näytössään. Olen myös yrittänyt suhteuttaa arviointiani näytössä siihen, miten olen nähnyt opiskelijaa ohjattavan harjoittelujaksolla JOs ohjaus on ollut puuttellista, ei opiskelijalta voi näytössä odottaa mahdottomia. NÄytön vastaanottaja ei saisi olla tietoinen siitä, miten harjoittelu on mennyt, mutta minä olen halunnut siitä tietää, koska minusta se on opiskelijalle kuuluva etu. Minun on tiedettävä hänen lähtötilanteensa.