Hei sotkamolaiset! Tietääkö joku, joko Vuokatissa pääseee hiihtämään Vaaran 30km. latua. Se on lempparilatuni koko Kainuussa. :)
Vaaran 30km
Hiihtäjätär Kajaanista
3696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niin - sitä ei enää ole! Se oli samoja vaaranlakia kiertelevä 12-kilometrinen. Aluksi äkkiraju nousu – korkeuseroa yli 150 metriä - sitten kilometritolkulla viihtymistä vaihtelevissa ylemmissä korkeuksissa, upeissa maisemissa, tykkylumisten puiden siimeksestä aurinkoisiin aukeisiin. Ja lopuksi toista kilometriä pitkä, huikea lasku, joka antoi alkumatkan näännyttävän nousun korkojen kanssa takaisin.
Saatoin hiihtää 1960-luvulla tuon 12-kilometrisen kolmekin kertaa peräkkäin. Viimeksi taisin päästä hiihtämään tuon kiekan 1981 tai -82.
Tekivät sitten pahalaiset ne uudet laskettelurinteet ja hissit Särkisen ja Haapalanlahden suuntaan! Siihen meni tuon loppulaskun maasto. Olen kai kerran hiihtänyt 10-kilometrisen ladun, joka oli tehty sen vanhan 12-kilometrisen tilalle ja osittain samoihin maisemiin, mutta selkeä pettymys se oli.
on pituudeltaan 24km. Se saattaisi ainakin osittain korvata mainitsemasi 12km:n ladun. Siinä on rankkaa nousua, joka palkitaan pitkällä, pitkällä laskulla. Ja vaikka metsien hakkaaminen on vähän arveluttavakin juttu Vuokatilla, niin toisaalta se on lisännyt kauniita näköalapaikkoja ladun varteen. Joka vuosi hiihdän ja syksyisin kävelen tuon Porttivaaran lenkin ainakin kerran.
30km. latu ei ole maisemallisesti niin kaunis, koska se kiertää vaarat nousematta niiden päälle, mutta hiihdollisesti se on leppoisa hiihdettävä - loivia nousuja ja laskuja. Sopii vähemmänkin hiihtäneille.
Oho, ei meitä naisia kyllä liikaa ladulla ole. Kiva, kun joku muukin kajaaninlaisnainen kirjottelee.
Itse käyn talvisin Vuokatissa hiihtämässä. Kiva paikka ja maisemat on hienot. Yksinhän tuolla joutuu sivakoimaan, kun ei kavereita kiinnosta hiihto. :(