Mattapinta! viestini, lipsahti väärälle osastolle.
Kyseessä oli katon korotus ja materiaalina mattapintainen peltikatto, josta ei lumi tippunut viime talvena. Samoin valokatekuistilta ei tule lumi alas, tuntuu että ruuvit jarrutta! Tarkoituksena oli, ettei katolle enää tarvitse mennä lumia tiputtamaan. Mitä neuvoksi? Kallis remonttiko hukkaan?
Kyseessä oli katon korotus ja materiaalina mattapintainen peltikatto, josta ei lumi tippunut viime talvena. Samoin valokatekuistilta ei tule lumi alas, tuntuu että ruuvit jarrutta! Tarkoituksena oli, ettei katolle enää tarvitse mennä lumia tiputtamaan. Mitä neuvoksi? Kallis remonttiko hukkaan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos katto on asiallisesti tehty eikä ole kovin loiva niin en usko että sen kantavuudessa on mitään ongelmaa vaikket lumia tiputtaisi ollenkaan.
Ongelmia on lähinnä 60-70-luvun loivilla harjakatoilla ja tasakatoilla. Muista ei tarvitse lumia tiputella. Uudemmat on mitoitettu suurille lumikuormille ja vanhemmat on yleensä tehty mitoittamatta ylijäreästä tavarasta.
Kiitos vastauksesta!
Katto on kaltevuudeltaan 1:30 Siihen korotus oli puoli metriä. Kattoon tuli polyesterimalattu mattapintainen pelti. Mutta hyvä on, jos ei katolle tarvitse kiivetä, tein siellä "kuntosalilla" monet vuodet hommia!
Kuistille laitettiin kaltevuudeltaan 1:25 valokate, saa nähdä kestääko lumikuorman. Kuistin koko on 6m x 3.60m. Kyllä se kesällä oli hieno viherkeidas.
tarkoitatko oikeasti 1:30 eli katto nousee 1cm, 30cm matkalla? Tällöin 9m leveän katon harja olisi vain 15cm korkeammalla kuin räystäs. Sen voi luokitella tasakatoksi. Vai onko 1:3 ja 1:2,5 silloin kyse on jo kohtuullisen normaalista. Aika loiva kuitenkin. Minkä ikäinen talo on ja miten katto mahtaa olla mitoitettu?
Katto nousee 30cm. metriltä. Katon koko pituus on 21m. Lapemitta on n.7m. Mutta autotallin ja välikön osalta katto-osa, on matalampi ja siinä on lumieste. Kuistin katto nousee n. 25cm. metriltä.
Talo on rakennettu v.1973 Katto uusittiin kokonaan.