Sheltti ja haukkuminen

Hei!
Minulla on hieman yli vuoden vanha ihana ja touhukas sheltti.
Ainoaksi ongelmaksi on muodostunut sen haukkuherkkyys, se nimittäin haukkuu ikkunasta ohimeneviä autoja ja ihmisiä, haukkuminen yltyy ihan hulluksi jos ne tulevat pihaan.
Samoin lenkillä se haukkuu kaikkia vastaantulijoita, koiria, kissoja, autoja, ihmisiä.. Vaikka kaikkiin niihin se on tottunut ja totutettu?
Miten saisin nätisti opetettua sen niin, että varoituksen toki saa haukahtaa, mutta se riittää?
45470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Räminäpurkki kai olisi yksi. Mutta itse ehkä kokeilisin päästää jonkun kummallisen äänen. (itse potpotan kuin kana ja siinä kakkosen koirakoulutusohjelmassa se nainen päästää kovan äänen Ä-Ä-Ä-Ä) Koira yleensä kummastuu ja lopettaa ja heti kun se on lopettanut se palkitaan. Tämä toistetaan joka kerta kun haukkuu ja kyllä se kohta ymmärtää, että se haukkuminen ei olekaan hyväksyttävää...

Äänestä

Itellänikin sheltti on ja vuosi sitte oli vielä täysin samat ongelmat kun sulla. Cesar Millanin mukaan tein sillai et laitoin pannan kaulalla ihan sinne ylös korvien taakse ja aina jos koira pyrki eteen tai rupes vouhkaamaan nii nykäsin ylös ja sanoin "shhh" sillai napakasti. Ainii ja koirahan ei koskaan kulje ihmisen edessä! Ja muutenkin kun ulkona kävellään niin koiran huomio on täydellisesti sussa eikä kaiken maailman hajuissa. Se ei tietenkään tarkota sitä että koira katsoo sua kokoajan vaan että se reagoi sun liikkeisiin.
Ehkä sisälläkin voi aluksi käyttää tota pantaa ja hihnaa mutta kyllä se shhh myöhemmin riittää yksinkin.

Äänestä
  • Aika kivuliaalta kuulostaa... >:( Itse luotan ennemmin positiiviseen koulutukseen. Eli juuri se että pitää kummallisen äänen ja kun koira hiljentyy ja katsoo sinua, niin kehut paljon ja palkitsen namilla :) Ja muutenkin jos koira räksyttää, niin päästää äännähdyksen, mieluiten napakka korke Ä-Ä ja kun koira hiljentyy niin palkitaan :)

    Äänestä

Mullakin on sheltti. Sheltit haukkuu aika paljon, koska ne on alunperin jalostettu paimentamaan lampaita. (Meidän pojalla ei onneksi ole samaa ongelmaa)...(:

Äänestä

Kommentoi aloitusta


?neuvoja kaipaava? kirjoitti:

Hei!
Minulla on hieman yli vuoden vanha ihana ja touhukas sheltti.
Ainoaksi ongelmaksi on muodostunut sen haukkuherkkyys, se nimittäin haukkuu ikkunasta ohimeneviä autoja ja ihmisiä, haukkuminen yltyy ihan hulluksi jos ne tulevat pihaan.
Samoin lenkillä se haukkuu kaikkia vastaantulijoita, koiria, kissoja, autoja, ihmisiä.. Vaikka kaikkiin niihin se on tottunut ja totutettu?
Miten saisin nätisti opetettua sen niin, että varoituksen toki saa haukahtaa, mutta se riittää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu