niin elikä yritän asentaa tuota Cross Over versiota kubuntuuni, mutta ei oikein toimi, laitan terminaaliin "sh install-crossover-standard-prerelease-6.0.0beta2.sh"
ja se valittaa "install-crossover-standard-prerelease-6.0.0beta2.sh:
no such file or directory"
miten voisin päästä tästä ongelmasta ylitse?
kiitos jo etukäteen.
ja se valittaa "install-crossover-standard-prerelease-6.0.0beta2.sh:
no such file or directory"
miten voisin päästä tästä ongelmasta ylitse?
kiitos jo etukäteen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minusta virheilmoitus on aika yksiselitteinen
...asiasta mitään tietämättömästä, mutta hiukankin asiaan perehtyneiden mielestä ei.
-T
"sudo ./install-crossover-standard-prerelease-6.0.0beta2.sh"
..siinä hakemistossa missä tuo skripti sijaitsee.
...vielä pilkun nysväystä: ilman lainausmerkkejä...
-T
Sori pätkittäin palailevat ohjeet mutta yksi asia taas unohtui mainita: lupa suorittaa eli suoritusoikeus. Usein nuo skriptit tulevat ilman suoritusoikeuksia eli kukaan ei voi käyttää niitä ennekuin admin antaa käyttöoikeudet. Se tapahtuu näin:
"sudo chmod u rwx /tähän/tiedoston/tarkka/nimi" ja tietysti ilman niitä heittomerkejä. Tuo rimpsu antaa omistajalle oikeudet kirjoittaa, lukea ja suorittaa tuon skriptin, muutoin tulee virheilmoitus "..command not found". Tässä sun tapauksessa lienee helpointa että annat kaikille luvan suorittaa sen eli siirryt vaikkapa sinne hakemistoon missä tuo skripti on ja komennat:
"sudo chmod a rwx install-crossover-standard-prerelease-6.0.0beta2.sh"
Sitten pitäisi viimeistään alkaa tapahtumaan jotakin.
niin että jos ei vielä ole onnannut niin tarkista omistaja ja oikeudet vaikkapa graafisesti nautiluksessa, hiiren oikealla "ominaisuudet" ja "oikeudet" niin näet aina ko. tiedoston oikeudet.
"Usein nuo skriptit tulevat ilman suoritusoikeuksia eli kukaan ei voi käyttää niitä ennekuin admin antaa käyttöoikeudet."
Periaatteessa tiedosto .sh tarkoittaa ajettavaa skriptiä sh -tulkin avulla.
Eli
sudo sh ./install-crossover-standard-prerelease-6.0.0beta2.sh
pitäisi riittää (oletushakemistona se, mihin ko. -sh-tiedosto on imuroitu).
http://www.opengroup.org/onlinepubs/000095399/utilities/sh.html
Varmasti lukemalla CrossOverOffice:n helpit/ohjeet asia olisi selvinnyt jo aikoja sitten odottamatta palstalla esitettyjä ratkaisuja.
Mjoo.. paremminkin tuo selitykseni koskee suoritettavaa komentojonoa *.bin mutta eipä haitanne jos tsekkaa vain ne oikeudet. Jos on jotenkin saanut userin itsensä omistajaksi ja muille vain lukuoikeudet niin tuo skripti ei todellakaan toimi sudolla eli tuloksena on "command not found".
"Varmasti lukemalla CrossOverOffice:n helpit/ohjeet asia olisi selvinnyt jo aikoja sitte"
Kyllä, yleensä mukana tulee jonkinlainen Readme-tiedosto ja kaupallisessa ohjelmassa luulisi olevan perinpohjainen ohjeistus mukana mutta tietty jos englanti on hankalaa niin eihän siitä tahdo mitään tulla.. jos tulee sitten lopustakaan mutta ainahan sitä saa yrittää. Oppia voi myös kantapään kautta.