BMW 2002 harrasteautoksi?

thorkuee

Sopiiko 2002 harrasteautoksi? Plussat ja miinukset!

Kiitos

8

593

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2002 tii

      Sepä sopii hyvin harrasteeeksi ,tekniikka on kestävää.Käy osin uudemmista kone,perä ,vetarit ja vaihteistot.Miinusta on ruostuminen , paljon hankalasti korjattavia paikkoja.Osat kalliita mitä joutuu hankkimaan .Kannattais varmaan hankkia samantien varaosaauto.Ja eikun harrastamaan.

    • im

      Aivan mainio valinta harrasteautoksi. Tyylikäs, suorastaan kaunis auto, joka antaa aitoa ajamisen riemua. Harrasteautossahan on helpompi hyväksyä pienet puutteet, mutta pahin ongelma on ruoste. Tosin säilyneet autot ovat jo niin vanhoja, että ruostevaurioita on täytynyt korjata. Kannattaa varmistaa, että korjaukset on suoritettu asiallisesti. Silti vanhemmman BMW:n (kuten lähes kaikkien muidenkin merkkien) harrastajan kannattaa hallita hitsaustaito tai tuntea joku hitsaustaitoinen.

      Netistä kannattaa hakea mahdollisimman paljon tietoa ko. mallista. Kokeille vaikka haulla BMW 02-klasse tai ihan mallimerkinnällä. Varo, ettei BMW-kuume karkaa käsistä.

      • NJP

        -02 harrastusta läheltä seuranneena lisäisin /- listaan:

        BMW kerhon ja netin kautta löytyy Suomesta ja maailmalta paljon tietoa ja muita harrastajia, suosittu harraste auto tietyissä piireissä vielä nykyäänkin. Autoon on mahdollista saada tehokas tekniikka nykysäännöilläkin.

        -lämmityslaite teholtaan surkea, jarrut huonot.
        2002 malleja ei ole usein saatavana, 1502 tekniikanvaihdot usein huonosti tehtyjä, ole tarkkana.


      • 2002vm73
        NJP kirjoitti:

        -02 harrastusta läheltä seuranneena lisäisin /- listaan:

        BMW kerhon ja netin kautta löytyy Suomesta ja maailmalta paljon tietoa ja muita harrastajia, suosittu harraste auto tietyissä piireissä vielä nykyäänkin. Autoon on mahdollista saada tehokas tekniikka nykysäännöilläkin.

        -lämmityslaite teholtaan surkea, jarrut huonot.
        2002 malleja ei ole usein saatavana, 1502 tekniikanvaihdot usein huonosti tehtyjä, ole tarkkana.

        Helppo pitää kunnossa alusta toimii.. hyvähankinta jarrut ym.. helpot ja yksinketaiset.. hienoajettava bemaristille.. suosittelen..


    • MANGO4421

      TYYLIKÄS KU PIRU..

    • RoBin11

      Pilluton?

    • jooppe291

      ite en tykkää pitää noi uusii autoi harraste autoin ku esim jos haluut rati vaihtaa ni se o piru iso homma ku kaikki airbagit ym ja sit jos vaihtaa jotai osii ni sit tulee kaike maailma vika koodit....

      • möhömaha1985

        Et vissiin älyä että 2002 on mallimerkintä ei vuosimalli. GOOOOOgleta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      48
      1656
    2. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      316
      1459
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      102
      1456
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1175
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      22
      1163
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      68
      1123
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1107
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      75
      1051
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      181
      955
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      886
    Aihe