Haluaisin nyt kuulla muiden hiiriharrastajien kokemuksia. Itse en nyt omista hiiriä mutta ennen omistin kaksi minihiirtä. Muuten hiiret olivat aivan ihania mutta yksi asia oli vähän epämukavempi: usein kun käsittelin hiiriä, ulosteita kertyi syliini aikas paljon.. ei siinä mitään mutta se vasta olikin epämukavaa kun ulosteet olivat ihan veteliä..
Haluaisin nyt hankkia uroshiiren (entiset hiireni olivat naaraita) mutta tämä juttu vähän mietityttää. Voisitteko kertoa omia kokemuksianne? :)
Hiiren käsittely ja papanointi..
3
1571
Vastaukset 3
- gegs
kokemuksia sitten haluaisit kuulla? :D
mun mielestä hiiret on tosi mukavia lemmikkejä, kesyyntyy älyttömän helposti ja ovat lähes poikkeuksetta ystävällisiä ihmisiä kohtaan. =) ovat kuitenkin hirveen lyhytikäsiä..
se ei sitten ole normaalia, että hiirten uloste on vetelää. mitäköhän olet niille syöttänyt vai olivatko ne sairaita? - kokemustenkertoja
no mä ostin viime vuonna uros hiiren kasvattajalta mukavan sellaisen. aluksi kun aloin sitä käsitellä se oli arka ja papanoitti syliin, mutta kun aika kului ja pojusta tuli rohke niin papanoita ei ole tullu, paitti jos hiiru on kauan sylissä ja sille tulee vessahätä niin pakkko ne papanat on päästää.. hiiruni haluaa silloin pois kädeltä jonkun kankaan päälle ja papanoi siihen ettei iholle päästä (: ota ihmeessä uroshiiru, mutta varoitan uros aisee paljon.
- Anonyymi
Todella vanha keskustelu, mutta aina ajankohtainen. Hiiret lienee olleet kirppuiässä jolloin niiden käsittely on huomattavasti hankalampaa. Tässä vaiheessa hiiret sinkoilevat päättömästi kaikkea liikettä karkuun ja saattavat purra kättä. Kesyyntymisen kannalta tässä iässä hiiren käsittely ei ole välttämätöntä, mutta on tietty hyvä pitää kontaktia hiiriin. Itse annan joka päivä maapähkinävoita kädestä hiirille ja kun kirppuikä on mennyt ohi alan ottamaan pöydälle ja syliin.
"Kirppuikä": 10 päivästä 3,5 viikkoon, voi olla vähemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2092239Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1641479Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271101- 60965
- 57951
- 71937
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72851- 93797
Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta120741Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200717