oli ?
Suuri Kiitos Vastauksesta
Ellen
Vastaukset 18
- kääpiö.....
183 cm usein mainitaan.
http://www.celebheights.com/s/Elvis-Presley-638.html- Ellen
tuota luokkaa arwioinkin Hänen olleen :D
Kiitos
Ellen - tarkat tiedot
Ellen kirjoitti:
tuota luokkaa arwioinkin Hänen olleen :D
Kiitos
EllenElviksen pituus oli oikeasti n. 175 cm, korkeat korkokengät ja hiuspehko saivat hänet näyttämään pidemmältä.
Pönäkkä possu raamattuvyöhykkeeltä sheriffimerkkeineen oli Elvis Persley. Hyi vittu. - tietoa
tarkat tiedot kirjoitti:
Elviksen pituus oli oikeasti n. 175 cm, korkeat korkokengät ja hiuspehko saivat hänet näyttämään pidemmältä.
Pönäkkä possu raamattuvyöhykkeeltä sheriffimerkkeineen oli Elvis Persley. Hyi vittu.Ihmettelinkin, miksei kultivoitunut älymystö sano mitään.
- elvisaron1
Mikäli oikeen muistan 193cm
- PitkäKuningas
Elvis Aron Presley oli pituudeltaan noin 185-188 cm pitkä. Memphis Mafia sanonut noin 185 mutta tytär Lisa Marie on sanonut että 6´2 feet tall eli 187-188cm.
Emme tarkkaan tiedä mutta Noin 185-188.- Elvis Loves you
Elvis oli pitkän huiskea. Riippuu mittaus vuodesta, mutta 182cm - 183cm ja ilman korkoja!
Oli siihen aikaan todella pitkä verrattuna miesten keskipituuteen. - Anonyymi00018
Yhdysvaltain armeijan mittauksessa vuonna 1958 Elviksen pituudeksi kirjattiin virallisesti 6 jalkaa ja puoli tuumaa (noin 184 cm). Vaikka jotkut aikalaiset ovat väittäneet hänen olleen paljain jaloin lähempänä kuutta jalkaa (tasan 182 cm), tämä 184 senttimetrin lukema on yleisin virallisissa sotilasasiakirjoissa esiintyvä mitta.Elviksen pituudesta on liikkunut vuosikymmenten varrella paljon huhuja, sillä 1970-luvulla lavalla esiintyessään hän käytti korkeakorkoisia kenkiä. Ne saattoivat korottaa hänen pituutensa jopa yli 188 senttimetriin. Virallisissa dokumenteissa hänen pituudekseen mainitaan kuitenkin yleensä tasan kuusi jalkaa tai tuo edellä mainittu kuusi jalkaa ja puoli tuumaa.
- Kertojasta kait kii?
Itse olen vuosien mittaan kuullut olevan 177cm-183cm, eli siinä 180cm hujakoilla kait sitten. Siis nuo on "todellisia" senttejä, ilman tööttitukka-/korkkarilisää.
Ihmeen iso haitari kyllä on ollut tuossa, mistä sitten johtuukin....
Mut eipä ole eka julkkis, kenen kohdalla pituus/paino/ikä tms heittelee isommin.
Viimeisin metka juttu oli Christhoper Lee, hänen sanottiin olevan reilusti yli 90v tuossa Taru Sormusten Herra-leffojen aikaan, mutta viimeksi täs kesällä hänen sanottiinkin olevan 88v. Eli nuorentunut täs 10 vuoden aikana tuon samat 10v. - vilosohvi
Ootko nähny tokumentin elviksen viimesestä kiertueesta? Siinähän se kuvaillaan selvästi brittiläisen fanclupin edustajien toimesta: elvis oli kotoisin senegalista ja hänen pituutensa oli luokkaa 219 cm, siis ainakin päätään noit lyhkäsiä brittivaneja pitempi kuten hekin siinä totesi.
Selkiskös asiat nyt? - Piste.
Juu, jotain tonkaltasta oon kans jo aika päivii sitten kuullukki.
- hapan
P.S. Tämäkin saattaa tulla ihka uutena tietona Elvisvaneille...!
- Selvis
Kuuntelin juuri the Elvis Presley Express -radioasemaa netissä. Siinä joku haastattelija kysyi Elvikseltä itseltään syksyllä 1956 tämän pituutta, ja Elvis vastasi olevansa täsmälleen kuusi jalkaa pitkä - tai "korkea" kuten englannissa sanotaan. Google tietää kertoa, että se on 1,8288 metriä, siis karvan verran alle 183 cm.
- Jari-Sinikka
Ootko nähny tokumentin elviksen viimesestä kiertueesta? Siinähän se kuvaillaan selvästi brittiläisen fanclupin edustajien toimesta: elvis oli kotoisin senegalista ja hänen pituutensa oli luokkaa 219 cm, siis ainakin päätään noit lyhkäsiä brittivaneja pitempi kuten hekin siinä totesi.
Selkiskös asiat nyt viimenki? - JooseppiAho
Kyllä jossain ohjelmassa juuri mainittiin tuosta Senegalista, mutta pituudesta ei ollut ihan varmuutta. Jostain olen kuitenkin jo aiemmin ymmärtänyt, että huomattavan pitkästä ja kookkaasta henkilöstä olisi kuitenkin kyse ollut.
Eräässä 1970 -luvun englanninkielisessä lehtileikkeessä tosin mainitaan pituuden alkaneen kakkosella, mutta sen tarkemmin siinäkään ei asiaan paneuduta. Voisiko joku vahvistaa tuon väitteen ja mahdollisesti tuossa aiemmin esiin tuodun 219 cm :n pituuden jopa? - V.Purmone
Kysy mitä vaan Elviksestä, kaikki kyllä selvitetään eri tietolähteistä. Tiedonhaku on hanskassa ja sitä omastakin takaa piisaa tästä aiheesta.
Kysy mitä vaan. Täh? - JuhaRoisko
Mites noin Elviksen sen peruukin vaikutus pituteen? Joskus puhuttiin jotta sekin olis saanu näyttämään pitemmältä...ei kait kuitenkaan noin paljoa vaikuttanu? Ehkä korkokengät kumminkin enemmän...
- Anonyymi
Siihen aikaan miesten keskipituus oli lyhyempi kuin nykyään. Elviksen isä näyttää kuvissa vähintään yhtä pitkältä, ellei pidemmältä, kuin poikansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1721145En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45773Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137738Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27733Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l228694- 44679
- 67645
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164622Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36600Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal53597