Kuopion tapaus ja muut

Aina kun poliisimies saa syyteen, hän kiistää rikoksensa lopuun saakka vaikka näyttö olisi kiistaton. Miksi ?

Onko ammatti opettanut kieroilemaan?
12670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Suomessa rikoksesta epäillyllä tai rikosasian vastaajalla ei ole tunnustuspakkoa. Jokaisella on oikeus vaatia rikoksensa riidatonta toteennäyttöä. Tämä oikeus on myös rikoksesta syytetyllä poliisimiehellä.

Kukaan ei siis ole velvollinen edesauttamaan itselleen haitallisten seuraamusten syntymistä. Miksi tällaisen velvollisuuden pitäisi koskea poliisimiestä, kun se ei koske muita kansalaisia? Kansalaisethan ovat yhdenvertaisia lain edessä.

Mikäli poliisimies omasta aloitteestaan edesauttaa rikoksensa selvittämistä, hän voi saada pienemmän tuomion. Kiistämällä saa normaalin suuruisen tuomion. Poliisimiehenkin kannattaa siis selvittää rikoksensa mahdollisimman laajasti, jolloin tuomio jää pienemmäksi.

Kannattaa muistaa, että jos näyttö on kiistaton, niin rikoksen kiistämisestä ei ole mitään haittaa. Tuomio tulee joka tapauksessa. Oikeuskäsittely kestää hieman pidempään, mutta pääsääntöisesti todistelukulut määrätään vastaajan maksettavaksi. Eli kiistämällä selvän rikoksen poliisimies vain lisää todistelukuluja itselleen. Se oikeus poliisimiehelle suotakoon.

Äänestä
  • Mikä, missä, ei helvetti TunnustusPAKKOA ei ole olemassa missään.

    Äänestä

  • Eikö poliisimiehen tule pysyä totuudessa ?

    Kuinka rosvon sitten pitäsi tunnustaa esitutkinnassa ?

    Äänestä

  • Tunnustuspakko? kirjoitti:

    Mikä, missä, ei helvetti TunnustusPAKKOA ei ole olemassa missään.

    Rikoksesta epäillyn ei tarvitse kertoa asiasta enempää kuin haluaa, tosin kaikki mitä kertoo on oltava totta.

    Todistajan on kerrottava asiasta kaikki mitä tietää, mitään salaamatta ja mitään siihen lisäämättä.

    Äänestä

  • Alpo Stasi kirjoitti:

    Eikö poliisimiehen tule pysyä totuudessa ?

    Kuinka rosvon sitten pitäsi tunnustaa esitutkinnassa ?

    Alpo leikkii tyhmää. Jos kuka tahansa, vaikka sitten poliisi, on rikoksesta epäiltynä, niin hän saa itse ratkaista mitä kertoo.
    Laki ei velvoita epäiltyä kertomaan totuutta, mutta ei sitä kielläkkään.

    Äänestä

Jos poliisi on epäiltynä, niin hänellä on tietysti samat oikeudet, kuin kellä tahansa.
Kolikolla on kuitenkin kaksi puolta. Jos poliisi ottaa vaikka rosvon kiinni, niin rosvon mielestä näin ei olisi saanut tapahtua. Kiinni ottavasta poliisista tulee silloin rosvon henkilökohtainen vihamies, jonka pään menoksi tehdään kaikki mahdollinen. Poliisi tietysti puolustautuu ja kiistää. Vasta oikeudessa eri näkemykset punnitaan ja tuomitaan, jos on syytä.
Monasti syyttäjä ei uskalla tehdä muuta, kuin syyttää, vaikka jo kättelyssä näkee, että syyteen läpimenoon ei ole kovinkaan suuria mahdollisuuksia.

Äänestä

usutetaan koirat syyttömien asiakkaiden kimppuun tai muuten ollaan asennevammaisesti liikkeellä kuten jo yleisesti lehdistä voinut lukea että kuopio on asennevammaisten poliisien kehto jossa veljeily ja villalla painaminen on kunniassa..luotettavaa poliisia saa kuopiosta etsiä mutta siitä 2% asennevammattomia niin se ei ole todellakaan helppoa..

Äänestä
  • Kun alle 2 % poliiseista on kuulemma asennevammattomia, niin paljonkohan heitä on sellaisessa poliisipiirissä, missä heitä on alle 100.

    Äänestä

eriskummallista porukkaa nuo kuopiolais poliisit kai nillekin pitäisi joku laki löytyä ja tuomioistuimet suojelee niitä loppuun saakka

Äänestä
  • Kuten varkauden poliisissa toimiva järjenjättiläinen haapala totesi eräässä lehti haastettalussa..
    Pistäänpä sitten tälläinen vastava tutkimaan toista poliisia niin eipä tarvii paljoa älyä venytellä että tietää lakihan venyy vain poliisin puollella..

    Äänestä

  • Ainakin poliisin puolelta kirjoitti:

    Kuten varkauden poliisissa toimiva järjenjättiläinen haapala totesi eräässä lehti haastettalussa..
    Pistäänpä sitten tälläinen vastava tutkimaan toista poliisia niin eipä tarvii paljoa älyä venytellä että tietää lakihan venyy vain poliisin puollella..

    ainahan se poliisin tueksi

    Äänestä

Eiköhän se ole niin että poliisi oppii asiakkailta miten sitä pitää toimia jos on syylliseksi epäilty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alpo Stasi kirjoitti:

Aina kun poliisimies saa syyteen, hän kiistää rikoksensa lopuun saakka vaikka näyttö olisi kiistaton. Miksi ?

Onko ammatti opettanut kieroilemaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu