Kunhan kyselen. Käyn päivittäin Kauppakeskus Lundissa ja ihmettelen aina yhtä asiaa; nuorten laumat kerääntyvät juuri oven suuhun, heti ulkopuolelle, oviaukkoon ja oven sisäpuolelle. Ja kuvaan kuuluu että ohi yrittäjät saavat luvan väistellä mistä sattuvat pääsemään.
Ehdottaisin että nuorten lehmien laumalle pystytettäisiin oma ovi siihen aukiolle. Laitetaan vaikka neljä oviaukkoa, niin riittää kaikille.
Ehdottaisin että nuorten lehmien laumalle pystytettäisiin oma ovi siihen aukiolle. Laitetaan vaikka neljä oviaukkoa, niin riittää kaikille.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Näinhän se on. Vaikkakin itsekin vielä nuori oon (kohta 19v). Tosin kyllähän ne mua väistää kun on tota pituutta ja kokoakin sen verran. Mutta sais noi "lapset" kyllä jossain muualla hengata.
Missäs hengailisivat?
Kauppakeskus kun nyt nimensä mukaan on keskus.. Itseäkin kyllä ärsyttää vähän, mutta pakkohan se on kavereita tapailla ja mitään muuta paikkaa ei ole.
Jos saisi edes pienen "nuoriso"-kahvilan duunattua, hedelmäpelejä, biljardipöytää yms yms.. Niin eiköhän nuoret hengailisi mieluummin kyseisessä kahvilassa kuin kauppakeskuksessa.
Tämähän on sitten vain minun mielipiteeni =)
Mutta sillä saataisiin ehkä nuoret pois puistoista ryyppäämästä. Poliisi voisi tietenkin käväistä aina välillä vilkaisemassa kahvilaa, saataisiinko nuoret ja poliisit jopa samalle aaltopituudelle?
Tuakointi olisi tietty siellä kielletty ja alkoholia ei myytävänä laisinkaan. Vaikka kuinka olisi täysikäisiäkin joukossa.
Olen itsekin ollut nuori ja jopa muistankin siitä ajasta vielä jotakin. Silloinkaan ei ollut nuorille mitään, paitsi yleisiä tanssilavoja.
Mutta mitä pitäisi tehdä, ja kenen? Eihän se ole laitaa että nuorten ainoa kokoontumispaikka on kauppakeskuksen oviaukko.
Kyllähän totuus on että siellä lundin oviaukoissa pyörii myös mummot ja vaarit samallalailla kuin nämä meidän paljon parjatut nuoret.Kyllä minä ainakin saan paremmin nuorilta tietä kuin mummon höppänöiltä.Ja sitten nuorten kokoontumisesta,ei heillä paikkoja porvoossa ole.Kyllä olen huomannut että tästäkin kaupungista on tullu kunnanvaltuutettujen paratiisi.Jos joku heistä päättää pistää vaikka ravintolan pystyyn kyllä se jollainlailla keplotellaan että onnistuu,siinä on kaikki kunnan isät takana.Mutta jos nuoret pyytää omaa koloo niin rahat ja paikat on loppu.Tehdäänpä niin että rakennetaan siihen Röllin ravintolan paikalle nuorten ravintola ilman päihteitä ja annetaan Romsin rauhassa pittä omaa ravintolaa,koska totuus on että se on ainut ravintola jokirannassa mikä kannattaa.
aina kun sinne saadaan joku ravintola johon mudostuu vähänkin henkeä ja kultuuria, se pannaan maan tasalle..Populus ja totitupa aikanaan tuhottiin kaivinkoneilla... kaunis kivinen jugendtalo piti hajottaa että saatiin sen paikalle kauhean ruma ninmbus..koko torialue on kohta raiskattu, ihmisten ympäristö, mielet tuhotaan ja sitten sadatellaan kun pahat nuoret seisoo YRITTÄJIEN tiellä jossain ostoskekuksessa...Voi kuinka typerää.. alan uskoa omalta kohdaltani että Porvoo, unionin pimein ja sairain kaupunki on omistettu PERKELEEN vallalle ja se tullaan tuhomamaan hyvin pian..Nämä jutut eivät ole tuulesta temmattuja
aina kun sinne saadaan joku ravintola johon mudostuu vähänkin henkeä ja kultuuria, se pannaan maan tasalle..Populus ja totitupa aikanaan tuhottiin kaivinkoneilla... kaunis kivinen jugendtalo piti hajottaa että saatiin sen paikalle kauhean ruma ninmbus..koko torialue on kohta raiskattu, ihmisten ympäristö, mielet tuhotaan ja sitten sadatellaan kun pahat nuoret seisoo YRITTÄJIEN tiellä jossain ostoskekuksessa...Voi kuinka typerää.. alan uskoa omalta kohdaltani että Porvoo, unionin pimein ja sairain kaupunki on omistettu PERKELEEN vallalle ja se tullaan tuhomamaan hyvin pian..Nämä jutut eivät ole tuulesta temmattuja
Tuleppas tänne sairaalan päivystykseen juttelemaan niin hoidetaan sun lääkitys kuntoon.
Jätkä funaa, jos mä olisin leguri, mä voisin nyhtää potskuilta paalua, mä saisin lisää brenaa.
tämän palstan vakiovastaus kaikkeen sellaiseen mikä menee jotenkin yli hilseen tai josta ei olla samaa mieltä.. varaa aika lääkäriin, ota voimakkaampia lääkkeitä. se vitsi ei sikäli oikein naurata, että aivan oikeastikkin enemmistö suomalaisista turruttaa itseään joko rankalla juopottelulla tai yhä enemmän kemiallisilla mömmöillä..niillä yritetään paeta tosiasioiden tunnustamista, ...Katsokaapa läpi tämän suomi 24 palstan erilaisia kommentteja...erittäin usein vilahtelee tuon edellisen ''lääkärin'' kaltainen ''vitsikäs tokaisu''... Toisaalla niihin usein liittyy raaka, fasistinen iva todellisia mielisairaita kohtaan...Ihmiset jotka elävät itse puoliunessa, valheessa, turruttavat itsensä näkemästä tosiasioita, he tulevat hyvin agressiivisiksi kun näkevät jonkun, joka on oirehtimisensa aloittanut..Tuollainen reaktio sinänsä osoittaa piielvän , alkavan mielisairauden, jota yritetään torjua..Nimimerkki lääkärin olisi syytä todella mennä sinne vastaanotolle, ennenkö tuo tilasi äityy pahemmaksi..
Ne on ne uudet heltat jotka hoivaa kovasti. ;-)
Ei siis onhan Lundin ovella nuorisoa mutta on siellä sisällä papparaisiakin ja mummoja. Pitäisikö papat ja mummelit pistää hoitoon sen vuoksi että ne hengaa Lundissa?
Homma nyt on vain niin että kaupunki on pieni keskustaltaan. Musta on sinänsä mukavaa katsella nuorison menoa jopoilla tai ilman jopoa oma staili niskassa.
Olisi Porvoosta parempaakin valitettavaa.
näin on
Moi. mä tässä oon lueskellut näitä vastauksia ja ihmettelen kovaan ääneen näitä vastauksia. " nuoret" valittaa ettei ole mitään paikkoja mihin mennä??????? mitä v...n paikkoja pitäis olla. ihan sama tilanne, kuin 50v sitten ei ole paikkoja missä tsillata. oh, hoh. kyllä mestoja löytyy jos vaan on menijöitä. ja tosta ovensuussa oleskelusta sen verran, että sitä varten lundissa pyörii vartija, että ne vois heivaa kakarat jonkkaan. jos haluais. mutta kun vartiat on saman ikäisiä ja ilmeisesti myös niiden kavereita. Toisaalta nuorilla on sama geeni kun eläimillä mihin ne päättää kusta niin ne tekee tarpeensa aina samaan paikkaan vaikka kuinka TORUISI.