Sub on mennyt liian pitkälle. Jokaisen perheen äidin ja isän pitää nähdä tänä iltana näytetty BB-talosta kuvattu kooste.
Näin isänpäivänä haluan kuulla, mitä esimurrosikäisten ja yläasteikäisten lasten vanhemmat ovat mieltä siitä, että nuorten suosiman ohjelman tuotantojoukko antaa onnistuneista tehtävistä kilpailijoille palkinnoksi viinaa, viinaa, viinaa ja seksivälineistöä.
Subin BB-ohjelma on tuonut suomen kielen sanastoon tutuille sanoille ihan uudet seksistiset merkitykset.
Kukaan lapsi ei maanantaina koulussa voi olla tietämättä, mitä merkitsevät uuskielessä pipari, keittopäivä, kukko ja virpominen.
Hyväksymmekö me aikuiset, oikeat aikuiset, tällaiset törkyohjelmat parhaaseen katseluaikaan omasta televisiostamme?
Onko meillä aikaa ja kanttia ruveta vaatimaan kunnollisempia ohjelmia?
- Ja viinan hinta on nostettava pilviin!
- Tupakan hintaa on tuntuvasti korotettava!
- Viina- ja tupakkamiesten ja -naisten on itse maksettava oma sähläilysairasvakuutuksensa. Ja terveydenhoitoa odottava promilleissa itsensä tai muut telonut on pantava jonon hännille odottamaan.
- Ensi kevään vaaliteemaan on saatava teemoja, joista aion kirjoittaa mahdollisimman monelle edellisistä asioista päättäville.
Näin isänpäivänä haluan kuulla, mitä esimurrosikäisten ja yläasteikäisten lasten vanhemmat ovat mieltä siitä, että nuorten suosiman ohjelman tuotantojoukko antaa onnistuneista tehtävistä kilpailijoille palkinnoksi viinaa, viinaa, viinaa ja seksivälineistöä.
Subin BB-ohjelma on tuonut suomen kielen sanastoon tutuille sanoille ihan uudet seksistiset merkitykset.
Kukaan lapsi ei maanantaina koulussa voi olla tietämättä, mitä merkitsevät uuskielessä pipari, keittopäivä, kukko ja virpominen.
Hyväksymmekö me aikuiset, oikeat aikuiset, tällaiset törkyohjelmat parhaaseen katseluaikaan omasta televisiostamme?
Onko meillä aikaa ja kanttia ruveta vaatimaan kunnollisempia ohjelmia?
- Ja viinan hinta on nostettava pilviin!
- Tupakan hintaa on tuntuvasti korotettava!
- Viina- ja tupakkamiesten ja -naisten on itse maksettava oma sähläilysairasvakuutuksensa. Ja terveydenhoitoa odottava promilleissa itsensä tai muut telonut on pantava jonon hännille odottamaan.
- Ensi kevään vaaliteemaan on saatava teemoja, joista aion kirjoittaa mahdollisimman monelle edellisistä asioista päättäville.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Tämä saattaa olla väärä foorumi. Tuskin kansanedustajat tätä lukevat.
Miksi muuten annat lastesi katsoa bb:tä? Eihän se mikään lastenohjelma ole. Itse ilmeisesti olet kiinnostunut ohjelmasta. Katso se yksin ja käske lasten mennä nukkumaan. Kyllä yläasteikäistenkin pitää jo kymmenen maissa mennä unten maille.
Sinun on vastuu! Sinä päätät, mitä ohjelmia lapsesi katsovat! Kyllä televisiosta saa tulla sellaisiakin ohjelmia, jotka ei ole tarkoitettu lapsille; lasten ei vain yksinkertaisesti anneta katsoa niitä ja siitä huolehtikoot lapsen omat vanhemmat.
Minähän nimenomaan en anna lasteni katsoa Big Brotheria. Minä itse katson tavallaan viran puolesta. Mutta kaikki eivät toimi laillani. BB ei ole lapsille sopivaa ohjelmaa, mutta monet lapset ovat hereillä siihen aikaan, varsinkin viikonloppuisin.
Ja olen edelleen samaa mieltä kuin ketjun alussakin.
Kansanedustajat tai edes heidän avustajansakaan eivät lue näitä viestejä. Toimittajat sen sijaan lukevat.
Ja juuri sen takia, että meidän päättäjämme eivät todellakaan tiedä, mitä ohjelmaa televisiosta tulee kymmeneltä lauantai-iltana, aion olla yksi valistajista.
En tee sitä ensimmäistä kertaa.
Mitä varten meillä on yleisistä asioista päättävät KANSANedustajat? Heihin on otettava yhteyttä. Yllättävästi he jopa vastaavat ja ottavat myös esille heille viestitettyjä asioita. On vähän pakko!
katsoa televisiosta 24h? Huh, ja oikein viran puolesta. Tuleva eduskuntavaaliehdokasko olet?
PS. Katselepa joskus muitakin ohjelmia tai elokuvia TV:stä, tuohon aikaan sieltä tulee jo kaikenlaista ja osittain pahempaa. Ilmeisesti vain olet ottanut tämän ohjelman lähempään tarkasteluun, kun tällä on helpoin päästä julkisuuten?
tuotanoin... OOkkos kattonu teletappeja???? Ne pitäis kieltää kyllä kaikkein ensimmäisenä, hulluja ohjelmia, Jeee kivaa! kikattava vauvannaama hymyaurinko tappivanukas homotiivitaavikäsilaukkuviolettihirviö helvetistä valloittaa kaikki lapset, tiedän yhen joka pelkää teletappeja, ensin hakkas kaveriansa mattopiiskalla 4vuotiaana!
Tappaminen on siis sallittua????
saako lapsi katsoa BB:tä??
Hyvä kysymys, mutta minkäikäinen on tämä lapsi??
Alle 15 vuotiat tuskin paljoa ainakaan ohjelmaa seuraavat, mutta murrosiköäiset ja sitä vnhemmat kylläkin.
BB voisi jossain infota, mikä iköryhmä on se ajateltu kohderyhmä.
Tuskin paljon yli kolmelymppiset jaksaa moista örveltämistä montaa iltaa peräkkäin katsoa.
Tuotantokulut kuitenkin aika suuret, tuskin kohderyhmäksi ajateltu siksi kovin marginaalista ryhmää.
Nyt on sitte menty vähän metsään...
ohjelma ei tosiaan sovi kovin nuorille ja vanhmmat ei viitsi moista katsoa.
Katsojaluvut???
Marginaalikohderyhmällä tuskin nousee kovin suureksi.
Viime vuonna BB:tä pystyi seuraamaan "koko perhe", peiton heilumisesta ja alasti saunomisesta huolimatta.
Kannattaa siis miettiä ensi vuotta, jos vielä Suomessa BB toteutetaan.
Yhtenvetona toivonkin, ettei tänä vuonna voittajaksi äänstetä ainakaan Ollia ja Kakia!!
Se olis se viimeinen silaus!
lapsistasi? Moni sijaisperhe tarjoaa paljon paremman kasvatusympäristön kuin mihin tulet koskaan pääsemään kirjoittamasi perusteella.
Miten kukaan täysjärkinen aikuinen ei ymmärrä, että kello 10 alkava lähetys ei ole välttämättä tarkoitettu 10-vuotiaille? Jos et kanna vastuuta lastesi tulevaisuudesta, älä syytä muita. Toisaalta, 15-vuotiaille nuo termit ovat tuttuja, joten tuskin niissä mitään yllättävää on, vaikkakin alkoholin käyttöä ei saisi esittää ihannoivaan sävyyn.
Meidän perhe ON sijaisperhe. Tälläkin hetkellä meillä on toistaiseksi sijoitettuna hätätapauksena kaksi alle kymmenvuotiasta.
Nettifoorumeilla helposti luulee toisesta kirjoittajasta olemattomia.
Edelleen samaa mieltä kuin ketjun alussa1
Suurin ongelma on surkeat ja huonoksi esikuvaksi sopivat vanhemmat, jotka eivät ota vastuuta kasvatuksesta ja valvonnasta. Helpoin tapa on syyttää KAIKESTA kolmatta osapuolta, kuten teit. Alkoholistivanhemmat ovat huono esimerkki, ei siihen enää BB paljoa voi mitään tehdä, vaikka BB tarjoaisi kuinka huonoa esikuvaa. Ei sen kieltäminen poista suomalaista alkoholiongelmaa.
"Nettifoorumeilla helposti luulee toisesta kirjoittajasta olemattomia."
Näköjään, tai sitten saa ihmiset syyttämään kaikkea muuta tmpärillä kuin itseään tai syyllistä paetakseen omaa vastuuta. Ongelma kun on aina TV:ssä, ei koskaan alkoholistissa itsessään.
Lasten esikuvia on kaikkialla. Tietysti ensimmäiset mallit ovat isä ja äiti. Mutta kaikilla ei ole hyviä vanhempia. Yhteiskunnan muiden osapuolten tulee tukea lasten kehitystä.
TV on osa yhteiskuntaa ja siis osa opettamista, manipulaatiota. Televisio vahvistaa tai vähentää tiettyjä käytösmalleja. TV voi tehdä hyväksyttäväksi sellaistakin, mitä esim vanhemmat eivät hyväksy.
Vaikka lapset - puhun todella lapsista - eivät itse katsoisi surkeata mallia tarjoavaa ohjelmaa, muut koululaiset kyllä valistavat. Valistusta on niin toivottavaa kuin vähemmän toivottavaa.
Minä olen lapsen, jokaisen lapsen, mahdollisimman turvallisen ja tasapainoisen lapsuuden kannalla. Puolustan lasten oikeutta rauhalliseen LAPSUUTEEN.
Vanhemmat, ne joiden kaikki voipaisuuteen edelleen vetoat ja jotka ostavat jatkuavasti .18 (sisältäen tietokone/pelikone-pelit) tavaraa lapslleen (siis 5-10-vuotiaille), ovat tietoisia omista toimistaan. Eikö kysymys ole SINUN ikäluokkasi ongelmista. JOS ETTE TAJUA, mitä K18 (tai edes K10) tarkoittaa, ei tee siitä meidän muiden ongelmaa ja sitä ymmärtämisongelmaa tarvitse sysätä muiden ongelmaksi
Emme kai voi käsitellä sitä suoraan sinun ja sinun ikäluokkasi ongelmana yleistämäll siirtämällä niitä muiden ongelmaksi? Miksi se vastuun kantaminen teillä on niin vaikeaa?
Ongelman siirtotapa kertoo ikäluokkasi ongelmista, ei nyky-yhteiskunnan tai television ongelmista. Jos sen käsitteleminen on liian arkaa, niin sitten se on sitä sinulle, ei meille älykkäille.
MIKÄ IKÄLUOKKA?
BB-rangaistukselta. Eiköhän mennä kaikki ulos siksi aikaa kun verhot taas aukeavat ja vaimo on leppynyt.
surffaajat eivät erota provoa kaalimadosta :-) Mutta toisaalta niin nautittavaa.
Mikä on sun ongelma oikeesti?
Mikä sai sun vadin vuotamaan yli?
-Jos kerran olette seuranneet sarjaa "koko perheen" voimin, niin miksi malja täytyi vasta nyt?
Tajusinko oikein että et saa naisellesi ORGASMIA?
-Meilläkin on käytössä klitta-hieroja, ja voin vannoa että muijan pimppi puristaa ihan hävyttömän kovaa.....
Klo 22 alkaen? Olisko siihen aikaan yläastelaisen syytä olla jo nukkumassa? Eiköhän tuolta tule aika lailla muutakin paskaa, joka ei ole kenellekään hyväksi. Ja sen katsominen ei ole tv-tuotantoyhtiöiden vastuulla.
Lisää vaatimuksia.
Järkeä pöllöille.
Miksi mummollekin on vaikea selittää, että ei sitä erotiikkaa sieltä TV:sta ole pakko katsoa?
Olen edelleen samaa mieltä kuin eilen.
Viinalasti ei ole kenenkään palkinto hyvin tehdystä työstä.
Viinamanipulaatio pois mediasta!
On/off -nappulan suositteleminen on turhaa. Kyllähän me vastuulliset ihmiset tiedämme alkoholin liikakäytön haitat. Mutta lapset eivät tiedä. Ja alkoholisoituneet nuoret eivät enää pysty auttamaan itse itseään ja hoitamaan omaa elämäänsä.
Aikuisille lisää vastuullisuutta!
Lapsille rajoja! Aikuiset esimerkeiksi!
pelastuu aina vain OFF:a painamalla? Eikö olisi syytä kuitenkin vähän enemmän perehtyä itse asiaan?
Onhan siinä oosassa se OFF nappula
ja osaan sitä käyttääkin, mutta mutta..
se katsojaluvut...
Varmasti tuotantoryhmä seuraa niitä kuin raamattua, samoin kuin muidenkin ohjelmien kohdalla tehdään.
Liian monta OFF nappulaa, liian vähän katsojii,
ei saada sponsoreita, ei tule kolmatta BB:tä Suomeen...
ymmärrätkö ketjun??
Mikään tässä valmiissa maailmassakaan ei ole niin suoraviivaista ja selvää.
Tiukemalle vielä päähän ja sulje lapsesi kellariin!!! siten eivät saa pahoja vaikutteita :) Sen verran voin sinulle kertoa että kyllä lapsesi näkevät ja kuulevat noista asioista muutenkin,mitenkä sitten osaavat käsitellä asioita on sinun antamastasi kasvatuksesta kiinni.Niin se vaan on 2000luvulla joskus 50v sitten asiat oli ehkä toisin,herää nykyaikaan ja ota pipo pois silmiltä :)
Eli hei siis - kannatetaanko me älytöntä viinan kittaamista suomalaisessa viihdeohjelmassa?
ja siis että ei olla huolestuneita kännäävistä lapsista ja nuorista?
Ja sitte vielä. Eikö yhtään tunnu kamalalta, että tosiasia on, että beebee on lähinnä lasten (elle 18 Wee) ja nuorten ohjelma?
TARVII TUIJOTTAA????? Vaiha pöllö kanavaa. Yleltä tulee siihen aikaan mieluisampaa ohjelmistoa. Kiitähän onneasi, ettei BB tule maikkarilta.
Suoraan tuottajalta
täältäkin. Olet 100 % oikeassa, väittäköön nämä "kehittymättömät" mitä tahansa. Hyvä!
Ainakaan ala-asteikäisten ei pitäisi valvoa siihen aikaan. Meillä lapset menevät 8lta nukkumaan. Myös murrosikäinen poikamme menee viimeistään kymmeneltä sänkyyn. Onpa vastuutonta porukkaa jos lapset valvovat vielä kymmenen jälkeen, ja onhan vanhemmilla oikeus/velvollisuus puuttua siihen mitä lapset televisiosta katsovat.
Mutta ongelmahan ei ole meidän eikä teidän. Samoin meidän perheen lapset ovat sängyssä silloin kun ohjelma tulee.
Mutta BB on nuoriso-ohjelma. Moniko tännekin kirjoittanut on alle 18 eli lapsi.
Miten olet saanut lapsesi - neitseellisesti vai ronkkiko miehesi liukasta pilluasia kun syntisesti levittelit haarojasi?
edellinen kirjoitus on tyyppiesimerkki tän vuoden BB:n tasosta.
Ja sponsorit jo kilpaa tarjoo eurojaan...
Kiitos BB, että tiputit tason tänä vuonna NIIN alas, ettei enää ensi vuonna voi mennä alemmas, jos ensi vuotta tuleekaan BB:n merkeissä.
Tää vuos meni nyt näitten kakittajien piikkiin.
että suosit ohjelmaa, koska sielunelämäsi on juuri "kakien" tasolla.
voisin jotakin hyvää löytää ohjelman annista, niin se olisi että edes joku nuori näkee ja ymmärtää, ettei tuollainen käytös ja ryyppääminen ole mistään kotoisin.nähty juttu, ei itse kannata kokeilla samaa.näyttää todella tyhmältä. myös jotkut nuoret voivat valita elämänkumppaninsa selkeämmin perustein nähtyään näitä örveltäjiä tv:ssä. tämmöisenkö puolison haluan. myös kusemis tsembalot ja hyväksikäyttö yritykset ovat saaneet keskustelupalstoilla tuomiot, ei asiallisena käytöksenä.
Rakel Liekki sanoi äsken "asiantuntijana", että kun piiskaamista jatkaa tarpeeksi kauan, se herättää "seksuaalisia väristyksiä".
Että siitä vain piiskaamaan ja hakkaamaan kumppania entistä kovemmalla kädellä!
Mia (ja myös Rakel) sanoivat, että kun seksuaalista häirintää jatkaa tarpeeksi kauan, siihen ei nainen enää kiinnitä huomiota.
Että ihanko totta? Annettiin miehille lupa seksuaaliseen häirintään työpaikoilla, julkisissa tiloissa jne.
Niuhottajia ovat ne, jotka eivät hyväksy seksuaalista häirintää, koska se on kuulemma osa häirikön "persoonallisuutta".
Näinkö me tosiaankin nykyisin ajattelemme, nuoret ja keski-ikäiset naiset?
Aivan samat asiat pisti korvaan. Todella sairasta... :(
Talosta häädetyt on sanonut samaa, viimeksi Mia tänään. Kakin häirintään "tottuu", ei jaksa välittää kun TIETÄÄ, MILLAINEN SE TYYPPI ON!
siis, onko tarkoitus BB:n osoittaa, että naiset voidaan "alistaa" kestämään seksuaalista häirintää????
sairasta touhuu!
Oliko tuotantoryhmän tarkoitus mikä???
Selittää, ettei seksuaalinen häirintä kauan kestettyään enää ole häirintää ???
Et siihen tottuu...
mutta miksi ihmisen on totuttava moiseen??
Eikö kukaan "asiantuntija" voi sanoa suoraan, että se turkulainen pervo on sairas???
Sen seksuaalinen elämä on ihan raiteiltaan. Ei kai ole tarkoitus katsojille ( nuorille ) huumorin varjolla "opettaa" moista käytöstä??
Se tyyppi olisi ehdottomasti pitänyt häätää talosta jo kauan sitten,
seksuaalisesta häirinnästä, naisten ala-arvostamisesta.
ja olen edelleen.
Onko naisen alistuttava törkeään kohteluun? Ei!
Olen myös ihmetellyt, miksi Kaki ei ole saanut rangaistusta pöyristyttävistä kommenteistaan. Joku raja on oltava!
Pitäisikö talolaisia saattaa vastentahtoiseen,ennen vanhaiseen pakkohoitoon?Kyllä heil yhdel ja toisel on selkee terapian tarve.
Siihen adressiin laittasin nimeni HETI !!
Vois katsoo ohjelmaa ilman, et kauko-ohjain koko ajan handussa vaihtamassa kanavaa, kun se irstailija valtaa uudun!!!
Myös muut asukkaat sais rauhan ja voisivat nautia talossa olosta ilman jatkuvaa alapäähuumorii, ahdisteluu yms..
tasan tarkkaan samaa mieltä. sairasta!
Täällä Bb adresseja
http://www.adressit.com/?kategoria=haku&hakusana=big brother&lkm=30&jarjestystapa=desc&sarake=nimimaara&sivu=1&empty=1
ensinnäkin paras katsoja-aika on kyllä illalla kello 20-22.. siihen sijoitetaan kaikki kalleimmat hankinnat jne
Isänpäivä lienee päivä muiden joukossa noin moraalisesti katsottuna?
Kyllä illalla kymmeneltä tulee pääsääntöisesti ohjelmaa jota yläkoululaistenkaan ei ole syytä katsoa ja se näkyy useimmiten myös k15 tms logoina ruudussa. Toinen seikka on se, että jos kouluun on aamulla mentävä jo kahdeksaan niin jotta ehtii nukkua sen vähintään 8, mieluiten 9 tuntia jonka teinikin vielä tarvitsee unta niin tuohon aikaan on syytä asettua petiin ja peiton alle...
Meillä ainakaan ei lapset edelleenkään tiedä tiettyjen sanojen kaksinaismerkitystä koska he todellakin nukkuvat tuohon aikaan ja nousevat aamulla levänneinä kouluun. Alakoululaisen unentarve kun on lähempänä kymmentä tuntia.
Ja pakko sanoa, että on se mukavampaa kun sieltä ruudusta kuulee pipari pillun tai vitun sijaan, virpominen panemisen tai nussimisen jne.. ainakaan ne hörökorvat jotka vielä valvoo ei hoksaa mistä on kyse, mutta ainahan kaverit kertoo..
Kukko sitäpaitsi tulee suoraan nimestä kuten lappari lapinkullasta ja muut tuotteen nimeen perustuvat asiat. Jos oluen nimi on Kukko niin paha sitä on karhuksi sanoa. Ja talossa on ainoastaan ko panimon tuotteita tarjolla..
Jokainen äänestää muilla kuin ylen kanavilla valinnoillaan. Jos ohjelma ei miellytä niin sitä ei kannata katsoa sillä maikkarikanavien ohjelmat perustuvat täysin siihen mitä katsotaan ja mikä silloin myy mainosaikaa..
Jos kansakunnan tulevaisuus huolettaa niin turha on kirjoitella muille. Ala itse ehdokkaaksi valitsemillasi teeseillä ja odota jos joku vaikka erehtyy äänestämään. Katsojalukujen valossa tuskin kannatuksesi on suurta. Sauma aolisi pohjanmaalla, mutta kun niillä ei ole telkkuja..
Pitkälle meneviä johtopäätöksiä ja oman perhetilanteen puolustusta tällä saitilla. Ei se, että jossain tai monessa perheessä lapset menevät nukkumaan ennen kello 21:tä, tarkoita sitä, että suuri tai suurin osa yläasteikäisistä on nukkumatin luona omassa sängyssään tuolloin.
Lapsellinen on sekin luulo, etteivät lapset kouluaikana puhuisi televisio-ohjelmista. Varsin suosittuja aiheita ovat juuri BB:n kaltaiset aikuisten lanseeraamat ohjelmat.
Ohjelman vaikutus näkyy myös koulaisten toisilleen antamissa pilkkanimissä, oppilaiden teksteissä ja piirroksissa.
En tiedä, ketä "mustis1" viestissään tarkoittaa. Kirjoittajiahan on tässä edellä monia.
Minä olen juuri ja juuri keski-ikäinen, naimisissa, lapsia on, olen opettaja Uudeltamaalta.
mitä noihin virpomisii ja juomisii tulee nii kyllä melkein jokainen ylä-aste ikänen poika lutkuttaa iltasin ja viikonloppusin keitto maistuu ja noita porno vehkeitä ne näkee melkee joka päivä kun ne kattoo porukalla netistä pornoo
jos ketju on suoraan aloituksen alla niin se on kommentti aloitukseen ja jos se alkaa polveilla oikeallle niin se kommentti siihen viestiin jonka alle se on kirjoitettu, seuraa viivoja..
Ei meilläkään teinit mene nukkumaan vielä yhdeksältä, mutta kymmenen jälkeen ne ei tellua katso. Tämän pitäisi olla mielestäni selvää muissakin perheissä ainakin se on tällä alueella, mutta ehkä olemme sitten jotenkin erilaisia tosin töissä kuuluu olevan samat käytännöt..
Se, että huolehtiiko vanhemmat lastensa unesta ja sitä kautta jaksamisesta näkyy varmaan siellä koulussa jos siellä työskentelet. Meillä myös kaikkien neljän lapsen koulujen vanhempainilloissa on säännöllisesti muistutettu unen tarpeesta ja riittävän unen merkityksestä. Olisiko aika teilläkin?
Lapset puhuu telkusta se on selvää, mutta kuinka pienet ja miten on kiinni siitä kuinka moni saa valvoa todella yötä myöden katsomassa ihan muulle ryhmälle tarkoitettua ohjelmaa. kertoo siis sekä kodista että asuinalueen kulttuurista? Ja jos koulussa todelal kysytään kuinka myöhään ja mitä ohjelmia saa katsoa niin juttuja riittää. Kun vanhemmilta kysytään on vastaus täysin toinen. Tämäkin kokeiltiin yhden luokan kanssa kyselyillä joissa voi aina huijata ja ainakin osa lapsista näin tekikin..
Edelleenin olen sitä mieltä että kyseinen ohjelma ei ole lapsille tarkoitettu. Muutenkin meillä ainakin valikoidaan aika tarkkaan mitä katsellaan ja mitä ei jos lapset hereillä tai paikalla. Ehkä se näkyy joskus enemmän kuin nyt tällä hetkellä?
ainakin osalla ja siitä todisteena esim nuorten miesten vääristynyt kuva seksistä ja naisen nautinnosta joka perustuu lähinnä pornofilmeihin ja siitäkös ongelmaa alkaa sitten pukata..
Ja tokihan on sekin sanottava, että eipä nuo tuolla talossa ole noita sanontoja keksineet vaan ne ovat olleet jo käytössä aikoja ennen ohjelmaa, mutta ehkä suppeammalla alueella ja jossain muualla jotain muuta. Nuorilla kun on tapana keksiä peitenimiä asioille jotta voivat vapaammin puhua jopa vanhempiensa kuullen asioista... Toki nyt puhutaan taas yläkouluikäisistä eikä miistä jotka ensi pääsiäisenä virpoo päiväsaikaan ja saa siitä munaa palkaksi..
BB:ei ole nuorten ohjelma, on vanhempien vastuulla katsovat pennut ohjelmaa. on turha
sälyttää vastuuta tuotantoyhtiön harteille.
Osallistujat talossa ovat 20-31v, joten tuon ikäisten elämään viina ja seksi kuuluu..
Eikös vanhin kilpailija ole 33 eli ei enää aivan nuorisoa.
Kuuluuko julkinen seksi nuorten elämään?
ei ainakaan enää kymmeneltä meidän pirpanat ole hereillä eivät katso kukkoa syö piparia tai virvo kun eihän ole vappu edes.... Hölmäjä ihmisiä!
Meillä taas iski 17 vuotiaaseen kyllästyminen.
Ei kuulemma viitsi katsoo, kun on sita samaa.
Hauskat tyypit veks ja jäljellä on tyhmii tyyppejä.
Katsoo korkeintaan sunnuntain suoran lähetyksen, jos sitäkään...
Ettei se alapäähuumori, viinalla läträily ja pornoilu kiinnosta kaikkia.
semmonen juttu, että eihän bb ookkaan lastenohjelma...Alaikästen pittää olla nukkumasa jo viimistään klo 22. Se on siis vanhempien vastuu, mitä lapsukaiset tellusta kattovat! Joten lapset nukkumaan aikaisin, niin ei tarvi valittaa!!!!
eilen klo 9.oo ja alussa oli heti ollin muovinen penis esittely. kyllä sub.tv voisi vähän käyttää järkeä ohjelma suunnittelussaja viime vuoden jouluevankelium oli jotain järjen köyhyyttä tuotannolta.
kakin evankeliuminluku? Vai isämeitäkö se oli sohvalla röhnöttäen.
Pohjanoteeraus illan koosteessa tuli jälleen Karilta hänen kommentoidessa Sarin lapsenomaista ulkonäköä.
Siis nyt ymmärrän, MIKSI Kari on nuoriso-ohjaaja
ja MIKSI kutsuu itseään Kakisedäksi..
ällöttävää,
tuomittavaa.
KENENKÄÄN ihmisen ei tarvitsisi kuunnella koko ajan moisia juttuja, asua moisen moraalittoman ihmisen kanssa samassa asunnossa!!
Eikö BB tosiaan voi mitenkään puuttua Karin puheisiin tai käytökseen??
Laki seksuaalisesta häirinnästä on ollut linkkinä näilläkin keskustelupalstoilla usein.
BB:n tuotantoryhmä voisi vihdoin tutustua tekstiin, vaikka tämän vuoden osalta myöhäistä onkin.
ps. perheen nuoriso lopettanut BB:n aktiivisen katselun jo monta viikkoa sitten,
eilen suoran lähetyksen aikana kommentti:
"sama kuka voittaa, kunhan ei ole Olli tai Kaki"
molemmat on poikia, iältään 18-21 v.
mikä on tuo vira jonka puolesta katsot bb:tä? ja sitten kerro , että kuinka moneen keräykseen maailman lasten hyväksi olet antanut rahaa, jos kerran olet sitä mieltä, että kaikkien lasten täytyy saada lapsuus. totahan tuo, mutta luulisi aikuisen ihmisen ymmärtävän, että ei yksi ihminen voi olla koko kansan moraalipoliisi, tai oikestaan mikään muukaan poliisi ja suojella kaikkia lapsia pahalta. luulen että moni muukin yhtyy mielipiteeseeni, että bb on luultavasti sieltä lievimmästä päästä, jos ajatellaan lapsille ja nuorille joka tuutista syydettävää ruokottomuutta. plus että mielestäni vastuu on todellakin vanhemmalla tässä tilanteessa myös siltäkin kantilta, että miten lapsesi kasvatat? haluaako lapsesi katsoa kyseistä ohjelmaa ja miksi? onko hän utelias? eikö kotona kerrota tarpeeksi asioista joista lapsille ja nuorille tietyssä elämänvaiheessa kuuluu puhua? tässä asiassa sinun kannattaisi katsoa peiliin. ja kerro todella ihmeessä tuo seikka että mikä on se ammatti jonka tiimoilta täytyy katsoa bb:tä!! ja jos todella ajtellaan lapsia niin huolehtiva vanhempi huolehtii lapsensa nukkumaan ennen kymmentä-ytätoista, tuo paras katseluaika on aikuisten parasta katseluaikaa, lapsille on ihan omansa sinä klo 16-17-18. kirjoituksestasi huomaa myös sen että et todellakaan ole perehtynyt asiaan, kun kyseinen teksti sijaitsee kritisoimasi ohjelman ns. fani-sivustolla. fani on ehkä väärä sana, mutta eikös tää palsta ole tarkoitettu niille, jotka ovat kiinnostuneita kyseisestä ohjelmasta. et näköjään KANSANedustajiltasi paljoa odota jos luulet heidän vastaavan "ongelmaasi" tätä kautta!