Ikä?
Ammatti?
Lentoja keskimäärin vuodessa? (lentäjänä/matkustajana)
Ammatti?
Lentoja keskimäärin vuodessa? (lentäjänä/matkustajana)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ikä? 39
Ammatti? Taloushallinto, julk. sektori
Lentoja keskimäärin vuodessa? n. 20 lentoa matkustajana lähinnä Eurooppaan.
Harrastan lisäksi pc-simulaattorilentämistä.
itseään tituleeraava kysellessään palstan kirjoittajien taustoista lentojen määrän kohdalla antaa vaihtoehdoksi myös "lentäjänä"?
Eihän se tuo asiaan mitään lisäarvoa, kun kyseessä on turistien kokemuksia luotaava palasta.
Saman logiikan mukaan pitäisi olla myös kohta "Lentoja keskimäärin vuodessa? (asvalttimiehenä/siivoojana/toimitusjohtajana/opettajna/perushoitajana" jne.
Tutkimuksen kolmanteen kysymykseen lisämääreeksi valitun luokittelun "lentäjänä/matkustajana" tarkoitus on erotella lentäjinä tehtyjen matkojen osuus kokonaismatkustusmäärästä.
Lentämällä konetta ei voi saada tietoa tämän palstan aihepiiristä eli matkustamisesta ja kokemuksia esim. asiakkaille tarjotuista palveluista lennoilla, toisin kuin muut matkustajat, asfalttimiehet, toimistotyöntekijät yms.
Miksi pitäisi olla asiantuntemusta palstalla, jossa saavat käydä keskustelua myös sellaiset, joilla ei ole pahemmin kokemuksia.
Ja mistä kokemuksia?
"Tutkija" puhuu molemmissa ulostuloissaan matkustamisesta, vaikka palstan otsikossa puhutaan matkailusta, siis ei matkustamisesta.
"Matkailu"-määritteen tarkaan ottaen pitäisi sulkea pois työmatkojaan lentämällä hoitavien jutut. Työmatka ei mielestäni voi olla matkailua, (tourism in english)!
sama sairas interflyer huutelee. Kyllä työmatka on matkailua. Lentäminen on matkailua tai matkustamista. Sinä eikä kukaan muukaan voi määritellä miten yksilö kokeen siirtymisen paikasta toiseen. Esim. lentoemännän työn voi myös kokea matkailuna, sillä sitähän se osittain on. ÄLÄ RUIKUTA ja hanki elämä!
Olen kai vanhanaikainen koska asennoiduin työmatkoihini aivan toisella tavalla kuin matkustamiseeni.
Työ on työtä. Oli puitteet mitkä tahansa.
Lentämisen osalta pohjanoteeraus oli 1975 KTM:n keikka Varsovaan.
Potkuriturbiini sotilasiljushinin siviiliversiolla.
Jos oli ollut kyseessä lomamatka niin olisin tuonut julki tyytymättömyyteni. Mutta työ on työtä.
Minun lisäkseni matkutajia oli 4 henkilöä.
Ainoa tarjoilu oli kovia karkkeja ennen laskeutumista. Ei tainnut oikein paineistus pitää.
Koneen sisustus oli samean harmaa ja paskalle haiseva.
Runko tärisi niin paljon että vessassa virtsalla ollessa täytyi tukea seinästä koska muuten tärinä aiheutti liukumisilmiön.
Muutenkaan ei työmatkoillani ollut aikaa eikä mahdollisuutta "turismiin".
Hotelleissa tehtiin yhteenvedot päivän tapahtumista ja valmistauduttiin seuraavaan päivään.
Samoin koneessa ja lentoasemilla mennen, tullen.
Ei näitä, eri tarkoituksessa toteutettuja siirtymisiä, pitäisi panna samaan ryhmään.
Eivät ole alkuunkaan yhteismitallisia!
seikkailee muutamia asennevammaisia.
Tuossa ylempänä joku hyökkää henkilökohtaisuuksiin menevästi ja aivan ilman syytä asiallisen kirjoittajan kimppuun. Kirjoittajaa nimitellään sairaaksi interflyeriksi. Lopuksi vielä kielletään ruikuttamasta ja kehotetaan hankkimaan elämä.
Kohtuuttoman parjauksen kohteeksi joutuu, kun on eri mieltä kuin itseään maailmannapana pitävä poika.
Onneksi tälle palstalle kirjoittaa muutama asiallinen ja sivistynyt tyyppi. Siitä osoituksena ylempänä on nimimerkin analyysi tekstejä. Kiitos niistä!
Ikä: 31v
Ammatti: myyntivirkailija (matkailualalla)
Lentoja keskimäärin vuodessa: n. 7-8 matkaa vuodessa (matkustajana)
Ikä: 24 v
Ammatti: Stuertti
Lentoja kesmimäärin kuussa n. 25-30 (työ) 1-2 (vapaa-aika)
Ikä: 37-v.
Ammatti: yrittäjä
Lentoja/vuosi: Keskimäärin 6 lentoa vuodesa eli ei järin paljoa. Tosin ne kaikki ovat lentoja eri maiden välillä, ei siis esim. suomen sisäisiä lentoja.
6 lentoa vuodessa niin pääset tän palstan kunniajäseneks! Älä oo turhan vaatimaton!
Niin, ei 6 lentoa vuodessa ole paljoa. Ensi vuonna tuo 6 lentoa tulee jo yksinoaan tammikuussa eli eiköhän sitä pääse 2007 toiselle kymmenluvulle koska kesälomamatka vie taas 4 lentoa.
Tulee lentoja aika monta...noin 10-20 legiä tulee lennettyä vuorokaudessa. Plus rullimiset ja siirrot päälle.