TV:n katselu netistä ?

Millä keinolla onnistuu radion kuuntelu ja TV:n katselu tietokoneella ????? Onko samalla mahdollista "polttaa" TV ohjelma cd:lle ?
Saisko tarkat ohjeet, kiitos tiedosta.
6822
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Telkun katselu ainakin onnistuu tv-kortilla (halvimmat, kuten Hauppauge WinTv Go, maksavat uutena varmaan sen kuusi tai seitsemän kymppiä), eli kortti kiinni koneeseen, antennipiuha kiinni, katselusofta koneelle (edellä mainitun kortin mukana tulee tv- ja teksti-tv-softa Winkulle, mutta kortin saa toimimaan myös Linuxissa ja varmaan BSD-järjestelmissäkin) ja sen pituinen se, tietokoneella näkyy ikkunassa tai koko ruudulla aivan samat kanavat kuin telkussa normaalistikin.
Ohjelmien nauhoitus onnistuu katselusoftalla (tallennusformaatti riippuu softasta, on kuitenkin luultavasti mpg tai avi) ja varmaan ihan tavallisilla videoillakin kun vain heittää ne väliin.
Nytkin on allekirjoittaneella tätä viestiä kirjoittaessa tuossa taustalla ikkunassa telkku auki, venailen Salaisia kansioita. :-)

Kylläpäs Dark Angel on paska sarja. Inhoan noita iänikuisia kungfuiluja, mielestäni ne ovat suoranainen loukkaus budolajeja kohtaan.

Äänestä
  • Kuuntelu- ja katseluohjeita oli jo edellisessä viestissä (Varjo?), mutta mistä noita asemia sitten löytää? Radioasemia tuhatmäärin ympärimaapallon löydät tästä: http://www.radio-locator.com/cgi-bin/home

    Huomaa, että tarvittavat soittimet vaihtelevat. Useimmiten käytössä ovat RealPlayer, WinAmp ja Windows Media.

    Televisioasemia kaikkialta maapallolta löytyy tästä: http://www.wwitv.com/

    Klikkaa live TV tai broadband-kohtaa ja valitse sen jälkeen maa ja sopivin yhteysnopeus.

    Tarjonta sekä radioasemien että televisioasemien osalta on niin hurja, että joskus oikein ihmettelee, miksi näistä ei vielä ole tullut suositumpia.

    Äänestä

  • Minulla on myös tuo Hauppaugen TV-kortti. Olen sen avulla VHS-videoitakin digitoinut Avi-muotoon. Parhaan lopputuloksen saa kun tekee useamman tallennuksen, ja sitten laskee niistä keskiarvon ja filtteröi. Virtualdub on siihen käyttöön optimaalinen softa, kun mukaan yhdistää varsinaisen työn tekevän AviSynthin.

    http://www.avisynth.nl/index.php/Average

    Äänestä

Television katsominen tyhmentää. Hanki joku parempi harrastus. Uloskirjaudu some-tileiltäsi. Mene metsään, äläkä jännitä. Luonnosta saat luomuvirtaa, joka auttaa päätoimintaan, eli pään toimintaan.

Äänestä

Tuolta löytyy katsottavaa ympäri palloa
http://streema.com/tv/

Samalla voi opetella maantietoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


FS kirjoitti:

Millä keinolla onnistuu radion kuuntelu ja TV:n katselu tietokoneella ????? Onko samalla mahdollista "polttaa" TV ohjelma cd:lle ?
Saisko tarkat ohjeet, kiitos tiedosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu