Olisin kiinnostunut tietämään, aloittelevana motoristina, vähän siitä että minkätehoinen pyörä olisi hankittava. Tämä sen takia koska customia/matkapyörää hankkimassa ja 2 päällä sillä tulisi paljon ajeltua. katselimme vaimon kanssa Kawasakin LTD 454 ja EN500 yms. ja siinähän se ongelma ensin tulikin mieleeni.
Eli riittävätkö tehot?!? ja vääntö nimenomaan!
Olemme vaimon kanssa molemmat aika isokokoisia minä yli 180 cm ja yli 100 kg. vaimo vähän alle 180 cm ja vähän alle 100 kg. eli kannattaako unohtaa samantien tuollaiset "mopot" ja siirtyä kunnonpyöriin.? Tietysti jos rahaa olisi, ei mun täällä edes tarvitsisi asiaa kysellä, vaan kun ei ole liikaa tuhlattavaksi. Minkä tehoista suosittelisitte? Ajettavaksi olisi tarkoitettu pidempiäkin matkoja, mm. lappiin.
Asiallisia vastauksia kiitos! =)
nim. Aloittelijat
Minkälaista?
4
710
Vastaukset 4
- GSF
Painoahan te pariskuntana tuotatte kiitettävästi ja matkakamat vielä päälle.
Suosittelen ensipyöräksi helppoa, varmaa, tarpeeksi sitkeää ja aikas edullista (suhteellista) Suzukin 650 S Bandiittia, Hondan CBF 600 tai Jammun FZ6 S.
Ohan näitä. - HannaKaisa
Harvassa on teille sopivaa pyörää, yleensä moottoripyörien kantavuus (matkustajat varusteineen ja tavarat)on jossain 180-240 kg. Jos lasketaan että keskipainonne on 100 kg, ajovarusteet 15 kg niin teidän yhteispainonne varusteineen ylittää useimpien pyörien kantavuuden. Joten: ensin laihdutuskuurille ja sitten pyöräkauppaan.
- Aloittelijat..
Mikään provo. Tänään kyselin Yamaha centeristä ja sellaista Drag Star 1100 suositteli. Kun Customia etsiskelen/matkapyörää.
Vai ei muka sopivaa pyörää löytyisi... Luulenpa että se myyjä tiesi asiansa paremmin. eihän sen lujaa tarvitse kulkeakkaan, vaan siinä pitäisi olla hyvät tilat ja vääntöä riittävästi.. =)- t-bird
Tämä on selkeä mainos, mene nettimotoon ja hae sieltä Triumph Thunderbird, lista aukenee eteesi ja valitse niistä mieleisesi, vaihtoehtoja on muutama.
Saat samalla sekä isorunkoisen että riittävän väännön omaavan tyylikkään 900cc triple moottorisen laitteen.
Omani on yksi niistä ja on ehkä menossa pariskunnalle joka on vielä massiivisemmassa kunnossa kuin teikäläiset, olivat ainakin koeajolla ja vaikuttivat tyytyväisiltä, perhetuttuja kun ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53907
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43572Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33553En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32518Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5513- 75457
- 37436
- 33435