Christina Mia Tiara , mitä mieltä? Onko liian imelä?
Entä Christina Mia Elizabeth ?
tai Christina Mia Vanessa ?
Entä Christina Mia Elizabeth ?
tai Christina Mia Vanessa ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tiara Mia Christina/Elizabeth, ei Vanessaa
miksei samantien Seppele tai Kruunu.... ja mielestäni maassa maan tavalla, eli Kristiina, ei Christina (ellette asu tai ole muuttamassa maahan jossa vieraasta nimestä on hyötyä)
suomalainen nimi, taiteilijaperheissä käytetty jo ennen sotaa.
on ihana! :) Eikä yhtään imelä. Minusta ehdottomasti näistä kolmesta paras vaihtoehto.
Meinaan on niin epäsuomalaiselta kuulostava, varsinkin jos sukuniemi on tyyliä Lahtinen ja asutaan Jakomäessä.
perus suomalaisuus vimma ihmisiin on iskenyt???
Mistä syystä penskoille on annettava perus suomalainen nimi?
Jos olisimme kaikkina aikoina toiminut samalla tavalla, ei uusia nimiä olisi lankaan.
Joka ikisen ipanan nimi olisi edelleen Aino taikka Olavi.
Kaunis ja erikoinen, silti perinteinen nimi.
Hyvä valinta!
Joo, olis sit kiva kun Suomi on täynnä Jameseja ja Pameloita.
Etunimeksi ei voida hyväksyä nimeä, joka on sopimaton tai jonka käyttö muutoin voi aiheuttaa ilmeistä haittaa.
Ilman 3 momentissa mainittua syytä ei etunimeksi voida hyväksyä:
1) nimeä, joka muodoltaan tai kirjoitustavaltaan on kotimaisen nimikäytännön vastainen;
sitten kaikkia maahanmuuttajia sekä pakolaisiakin muuttamaan nimensä SUOMALAISEN SUUHUN SOPIVAKSI,
onpahan suomalaiset tyytyväisiä kun jokainen vastaantulia on nimeltään Matti tai Esko, Jussi tai Lauri, Reetta tai Hanna, Jonna tai Jutta.
MINÄ TARKOITIN LÄHINNÄ että jos tällainen ajattelutapa olisi aina ollut jokaisella niin suomessa ei juurikaan uusia nimiä olisi!
nimi. Mielestäni ap vaihtoehto on paras, koska jos Mian perään tulisi vielä Elisabeth tai Vanessa, nimestä tulisi hirmu pitkä. Muuten kyllä kiva valinta:)
Christina Mia Tianna
imeliä ne ovat kaikki ja lähinnä huvittavia, hah-hah-haa.
näin ensi tuntumalta nimestä tulee mieleen jonkun pornotähden hienoksi väännelty "työnimi".. tämäkin on toki vain yhden ihmisen mielipide, kummastuttaa vain toisinaan miksi lapselle annetaan nimi-litania jota hän ei itsekään osaa lausua ennen kymmentä ikävuotta ja joka tuo mieleen tuon pornotähden tai amerikkalaisen ravihevosen? =/
Imelä on. Vähemmän ällöprinsessamainen olis ok.
Kristiina Elisabet olis minusta hyvä.
kammottava kersamainen prinsessanimi, semmoinen, jonka 5 vuotias antaa barbilleen.
mielestäni tiara on kaunis nimi.ja tosi hyvin sopi noi sun kolme nimee yhteen. tiara on great just vikana nimenä:)go for it:)
ei kaikkien tarvii olla anna tai sara tai juulia...vähän uutta..
kiitos kaikille vastanneille!
olin jo asian päättänyt, mutta halusin kuulla anonyymisti ihmisten mielipiteitä, tosin, mitä niillä on väliä, pääasia että itse tykkää ;)
lapselle tulee sitten nimeksi Christina Mia Tiara
Ai että rakastan sitä nimeä!
Suomen 10. Tiara, toivottavasti!
heip!
Maistraatti ei välttämättä anna lupaa jos ei ole yli 10 rekisteröityä nimeä. Meille kävi niin ja vaihtiksena oli hakea nimilautakunnalta hyväksyntää ja se kokoontuisi seuraavan kerran joulukuussa. Nimi tosi nätti, joten toivon et saatte läpi ilman ongelmia.
jep, mutta yritetään! :)