onko kova

Eka tarjous saatu,kirvesmiesporukka pystyttäisi 100 neliöisen mökkimme vesikattoon hintaan 12500 e.Aika suolainen hinta ? Kokemuksia ?
75610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Veroineen tuolla hinnalla.Perustuksista vesikattoon ja sisätyöt ilmeisesti jää sinulle vai.

Äänestä

jos pelkkä hirsimökin pystytys kyseessä.

Äänestä
  • Jos ne tekee hyvää vastuullista työtä ja vielä vesikatonkin ja maksaa LEL'it ja vellit ym.yrittäjän lakisääteiset kulut ja vielä ALV itkin, niin ei se paljon ole pielessä.

    Mutta jos vertaa hintaa aikuiskoulutuskeskuksen rehellisten yrittäjien kiusaksi kouluttaman kylätimpurin pystytykseen joka on pimeesti jotain 1000-2000 ekun luokkaa juomineen, niin onhan se paljon.

    Äänestä

Vaikea sanoa onko suolanen hinta vai ei.Kontion porukka pystytti meidän mökin vuonna 2003.Mökki on 107 neliön ja 180 mm lamellihirsi.Säältä suojaan pystytys,eli alushuopa,ikkunat,ovet hintaan 7700.Työn laatu oli kiitettävä.Hinta on kyllä noussut kolmen vuoden aikana.Tilasin timpurit Kontion kautta,koska mahdollinen reklamointi on helppoa jos ei ole tyytyväinen työn jälkeen.

Äänestä

tässäpä verokirjalliset kustannus-kokemukset, mäkin pinta-ala 10*10m, 1 1/2 kerroksinen,230mm hirsimökki
- perustukset/laatta avaimet käteen,sis putkityöt
n. 5000 € sis työt ja kulut
- hirsikehikon pystytys ml kattotuolit 3000 €
- katto,välikatto,ikkunat,eristykset,lautalattia töiden osuus noin 7000 €.

Äänestä
  • kaikkine lakisääteisine velvoitteineen, vaan tavallisia työntekijöitä, koska tekivät verokirjalla.
    He tekivät Sinun vastuullasi "työnantajan johdon ja valvonnan alaisina ", kuten työlain termi kuuluu.
    Kun noin tehdään, niin hinnasta jää kaikki yrittäjän lakisääteiset velvoitteet pois. Pelkkä palkanmaksu riittää.
    Jos tulee mokia, et voi vaatia korvauksia virheistä, et voi vedota mihinkään.Vastuullinen olet itse.

    Äänestä

Minun 50m2 höylähirsimökkiin kului aikaa seuraavasti:

4 päivää talkoilla runko pystyyn, neljän miehen voimin.

Tämän jälkeen kaksi timpuria teki 6 viikoa duunia.

Yläpohja
- kattotuolit
- höyrysulku
- villat
- tuuletus
- raakapontti
- aluskate

Välipohjan ja alapohjan vasat.

Ikkunat ja ovet.

Kevyet väliseinät.

Kustannukset: 6viikkoa x 4päivää/viikko x 2miestä x 10tuntia/päivä 15Eur/h = n. 7200 Eur sivukulut.

Lisäksi sähköt: 9000 Eur, lattialämmitys Devin ohjelmoitavat devireg 550 säätimet (120 Eur kpl) halogeenit himmentimillä ulkovalot atk ja antennikaapelointi.

LVI: 15 000 Eur, sis kaivo jätevesijärj. IDO:n suihkukaappi varaaja pumppu painesäiliö hanat sisälle kem. WC ulkohuussi

Kodinkoneet, keittiökaapit, vaatekaapit ja kylppärin kalusteet ja pyykinpesukone: 6000 Eur.

Perustukset ja pihatyöt: n. 15 000 Eur

Loput teikin itse. Kattohuopa, alapohja ja välipohja. Väliseinien hirsipanelointi ja kattojen panelointi. Sauna, terassi ja maalaukset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hinta pystytyksestä? kirjoitti:

Eka tarjous saatu,kirvesmiesporukka pystyttäisi 100 neliöisen mökkimme vesikattoon hintaan 12500 e.Aika suolainen hinta ? Kokemuksia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu