Siis ... mika vit.....u sinä on että sen koiran pitää olla irti hihnasta jyväskylän kaupungin alueella ?
Miksi se pitää päästää irti fleksimistä varsinkin illan ja aamun tunteina , varsinkaan kun ei olla kykeneväisiä koiran hallintaan käskyillä ?
En ymmärrä ?
Jyväskylän kaupungin järjestys-sääntö ja Suomen laki kieltävät sen , rangaistuksena sovelletaan sakkoa tyyliin kaupungin järjestys-säännön rikkominen lain rikkominen ! Tästälähtien otan omistajan kiinni koirineen ja soita poliisin paikalle , AINA !
Mutta kysyn vielä että miksi sen koiran pitää olla irti kaupunkialueella ?
Keltinmäki , keljo , säynätsalo , tikka , halssila , sulku , kangaslampi , lohikoski , viitaniemi , laajavuori , kypärämäki ja köhniökin ovat KAUPUNKI-aluetta !
Miksi se pitää päästää irti fleksimistä varsinkin illan ja aamun tunteina , varsinkaan kun ei olla kykeneväisiä koiran hallintaan käskyillä ?
En ymmärrä ?
Jyväskylän kaupungin järjestys-sääntö ja Suomen laki kieltävät sen , rangaistuksena sovelletaan sakkoa tyyliin kaupungin järjestys-säännön rikkominen lain rikkominen ! Tästälähtien otan omistajan kiinni koirineen ja soita poliisin paikalle , AINA !
Mutta kysyn vielä että miksi sen koiran pitää olla irti kaupunkialueella ?
Keltinmäki , keljo , säynätsalo , tikka , halssila , sulku , kangaslampi , lohikoski , viitaniemi , laajavuori , kypärämäki ja köhniökin ovat KAUPUNKI-aluetta !
Vastaukset 41
Vanhimmat
Koirat tulisi tietenkin pitää kiinni. Mutta jos sinä toteutat uhkauksesi, ja otat koiranomistajia kiinni, niin se poliisin soittaminen on enemmän kuin paikallaan. Kyllä se on se ihmisen laiton kiinniotto ja vapauden riisto vähän suurempi asia kuin koiran vapaana pitäminen. Anteeksi vaan. Ja kyllä tosiaan, olen samaa mieltä, että koirat on pidettävä kytkettyinä.
Onko joku vapaana jolkotteleva koira tehnyt sinulle jotakin pahaa muuten, vai miksi näin suututtaa? Ihanko yleisellä tasolla, kun monet ihmiset eivät näe joitakin lakeja tai asetuksia noudattamisen arvoisina? Monille muillekin asetuksille ihmiset viittaavat kintaalla. Koiranomistajista sanoisin, että vain murto-osa ei ymmärrä vastuutaan. Suurin osa ymmärtää ihan selvästi, että se on eläimen oma etu ja ainoa turva olla koko ajan ihmisen ohjattavissa.
antaisin minäkin koirien jolkotella vapaana, MUTTA on huomattavan paljon lapsia jotka pelkäävät koiraa vaikei se mitään muuta tekisikään, kuin haistelisi. Jo koiran kohti tuleminen on monista lapsista pelottavaa. Ota huomioon miltä korkeudelta muksu koiraa katselee. Ei koiran ole tarvinnut tehdä mitään ollakseen pelottava.
Monet aikuiset taas pitävät koiraa inhottavana ja varsinkin jos se nuolee tai hyppii. On vastenmielistä, kun vieras koira tulee jossain kaupan edessä kiinni ollessaan ja hyppää yllättäen sinua vasten. Siinä on takki kurassa ja päivä pilalla, saati sitten kun se tapahtuu kävelytiellä.
Minulla on ollut useampikin koira ja en ennen ymmärtänyt miksi koiran tulisi olla kytkettynä, vaan nyt isänä sen ymmärrän oikein hyvin.
pelle!
Nyt pikkulapset nukkumaan.
Nukku-Matti meni jo.
Hyvää yötä.
ota se herne pois nenästä niin helpottaa :) rähise vaikka jostain vähän tärkeämmästä asiasta, esim. miksi känniläiset rikkoo lasipulloja maahan ja sit pikkusien hauveleiden tassuihin tulee sirpaleita.
äitisi sinut kakille?
kun pyörälläki yritän ohittaa ni koirat kävelee tiellä siksakkia ettei varmasti ohi pääse..pakko kaise on päältä ajaa ku ei voida väistää..pitäkää ne hurttanne vaikka laukussa jos ei muu auta..kerran ajoin vahingoss ajo yhen hurtan pältä ku ei ehtiny väistää ku se suorastaa juos siihe alle!! saatana menee järki tollaseen lopettakaa ne elukkanne jos ette osa apitä niistä huolta
Pääkaupunkiseudulta juuri muuttaneena, voin sanoa, että siellä koiria on helpompi pitää muualla kytkettynä, kun tarjolla on paljon koirapuistoja. Jyväskylässä on yksi.. ei paljon lämmitä.
Pidän koiriani taajama-alueellakin (mutta en tietenkään tiellä yms.) vapaana, koska vapaana juokseminen on koirien lajityypillinen tarve. Koirani tosin tottelevat ja otan koirat aina kiinni mikäli näen ihmisiä tai eläimiä. Näin ihmistenkään ei tarvitse koiriani pelätä.
Mieluiten kuitenkin toimisin lain sallimissa rajoissa, mutta tässä kaupungissa se ei ole mahdollista. Ja ei, en pysty muuttamaan juuri nyt muuallekaan.
voisi todella olla lisää, mutta mielestäni se ei kuitenkaan oikeuta rikkomaan järjestyssääntöä. Kuten joku aiempi kirjoittaja(se asiallisempi) sanoi, niin tähän kieltoon on syynsä ja etenkin monet pienten lasten vanhemmat ymmärtävät sen perusteet.
On hienoa, että jaksaa välittää koirastaan, mutta tätä kiinnipitämissääntöä rikkomalla vaarantaa sekä sen itsensä että kanssaihmisten turvallisuuden. Oikeus pitää eläintä ei voi ylittää oikeutta olla niiltä taajama-alueelta "rauhassa", jos niin haluaa. Monet pelkäävät ihan syystäkin koiria, vaikka suurin osa niistä onkin ns. "omistajiensa hallussa".
Lait ovat niitä mitä ne ovat ja siitä ei tulisi mitään, että yksilöt alkaisivat tulkitsemaan/rikkomaan niitä sen mukaan miten heille ITSELLEEN SOPII.
Kuten sanoin, tiedän toki rikkovani lakia, enkä ole tästä ylpeä.
En kuitenkaan näe tilanteessani muitakaan vaihtoehtoja. Muuttaessani kaupunkiin en ymmärtänyt tilannetta ja nyt en voi muutamaan vuoteen muuttaa pois. Tällaisessa kaupungissa tulisi itseasiassa kieltää koirienpito kokonaan. Tällainen puolittainen ratkaisu tekee vain lisää koiraongelmia, kun koiraa ei voi hoitaa asianmukaisesti.
Lisäksi koirani eivät ole koskaan vapana törmänneet yhteenkään ihmiseen, koska kytken ne tällaisessa tilanteessa enkä muutenkaan pidä koiria vapaana paikoissa joissa on huomaan ihmisiä.
sen, että pidät koiraasi irti sellaisissa paikoissa, joissa ihmisiä ja ennen kaikkea lapsia ei ihmeemmin liiku. Suurin ongelma ovatkin nämä pihoissa, jalkakäytävillä, leikkipuistoissa sekä pyörä-tai autoteiden varsilla irrallaan juoksentelevat koirat, jotka selkeästi muodostavat ikäviä tilanteita. Minulle tulee mieleen useitakin paikkoja, joissa voi suhteellisen huoletta koiraansa juoksuttaa. Helppoa se ei toki ole, kuten ei eläimestä hyvin huolehtiminen yleensäkään ja Jyväskylässä se on erityisen vaikeaa.
Pienestä tuskin kannattaa ns. nipottaa, jos varsinaista häiriötä tai haittaa ei ole. Kuten sanoin aiemmin: kysymys on pitkälti toisten huomioon ottamisesta.
Olen samaa mieltä!
Minusta kun tänne on ihan turha tulla vonkumaan tuohon tyyliin ja odottaa että joku viitsii vielä ihan oikeasti asiallisesti vastatakin. Opettele kirjoittamaan asiallisesti jos toivot asiallisia vastauksia. No tulevana psykologina, mukava tietää että tulen pysymään leivässä valmistumiseni jälkeen varsin hyvin :) Asiakkaista ei tämän palstan keskustelun tason perusteella tule olemaan puutetta.
kumpikohan tässä kaupungissa on suurempi ongelma? a) irrallaan olevat koirat vai b) teini-pissis/kovis/yms-idiootit jotka terrorisoi katuja?
ja hymyili päälle , pistin kiinni
tapahtumapaikkana oli metsäinen kärryteiden/polkujen risteymä, kaupungin mailla , aamun tunteja , poliiseilla jonkin asteinen koulutustapahtuma , ei muita lenkkeilijöitä jne
pidin koiran kiinni kotia asti , poliisihan oli velvollinen huomauttamaan asiasta joka rikkoi niin lakia kuin kaupungin järjestyssääntöä
meidän koira ei paskoja väännä vasta kun sen päästää ne metsikköön tekemään. ja toden totta rikon ennemmin vaikka 1000 järjestyssääntöä kuin kuuraan paskoja pois lattialta.
muutaman kerran, mutta kaupunki metsiköissä ja puistoissa meidän koira on irti. Pitää sitä koirankin saada irroitella, eikä olla aina hihnassa.
mee kuule maaseudulle koiria kusettamaan.
kaupunkialueella jos mua päin tulee irtokoira se saa kyllä syyttää isäntäänsä kipeytyneestä kuonostaan. mä tempasen heti jos elukka tulee metriä lähemmäs ilman, että on kiinni.
oon nähny liian monet hampaanjäljet käsivarsissa ja pohkeissa. paskasia vaatteita ko koirat hyppii tuntemattomia vastaantulijoita vasten.
mulla on aina keppi kourassa nykyään, kun koskaan ei voi tietää millanen rakki vastaan tulee irrallaan. keskustassa pidän sateenvarjoa mukanani.
turpiin vaan ja onnea.
Pelkäisitkö mm. ystävällisiä ja häntää viuhtovia noutajiakin, jos sellainen tulisi vastaan irrallaan vaikkapa jäällä? Ne ei sua raatele. Irrallaan olevien koirien osalta on paljon rodusta kiinni se, tuleeko itse oltua varuillaan.
tuorein esimerkki ranskan maalta mis se noutaja raateli sammuneen nais-omistajansa naaman kutakuinkin täydelliseen remonttikuntoon , muistatko kun medioissa arvuuteltiin onnistuuko tekohuulten ja nenän rakentelu plastiikkakirurgeilta ?
Noutaja on paimenkoira , se kiintyy laumaansa syvästi , jos se irrallaan ollessaan kokee lauman tulevan jollakin ihan pikkusella ja ihmeellisellä ärsykkeellä tulevan uhatuksi , myös noutaja osaa käyttää hampaitaan esim pikkulasta kohtaan tuhoisin seurauksin
ei koiran ulkomuoto/yleisluonne anna sen parempaa lupaa vapaana oloon herraisä soikoon
itse omistan mm. niin suloisen kulta-howavartin , päällepäin niin ihq mutta totuus on aivan jotain muuta , muutetaan väri merkkiväriksi tai mustaksi , otus tuntuukin yht. äkkiä aika luotaantyöntävältä ja sit kun tietää luonteen joka on seefferin/rotikan/doobermannin sekoitus ja vielä aste pahempaan päälle ni IKINÄ en suloista kullan väristä veijaria uskalla yleisesti vapaana pitää koska kyseessä on todellinen tappaja , paimenkoirasta on myös kyse howavartin kohdalla (howa=piha , wart=vahti)
"Noutaja on paimenkoira"
He hee :D Noutaja on noutaja hyvä ihminen. Ei mikään paimenkoira. Koirakirja käteen. Ja mitä tuohon Howavartiin tulee, vaikea on uskoa kirjoitustesi perusteella että sinulla on koiraa lainkaan :)
saattoi olla sille juopolle ihan oikein. Anja Eerikäisen mukaan kaikista törkeimpiä eläinsuojelurikoksia tekevät juopot naiset.
keppeinesi. Voi olla sullakin sen jälkeen kuono kipeä.
Juolleita apuun.
Anja Eerikäinen on kuollut aikoja sitten. Oli hieno ihminen.
"mulla on aina keppi kourassa nykyään, kun koskaan ei voi tietää millanen rakki vastaan tulee irrallaan. keskustassa pidän sateenvarjoa mukanani."
Minulla taas rautakärkiset maiharit jalassa juuri sinun kaltaisiasi vammailijoita varten. :) Ilmeisesti sitä keppiäkin pitää alkaa mukanaan kuljettamaan, järkijättöjä näemmä löytyy vähän joka nurkalta.
Ei ole irrallaan meikäläisenkään koirat, jos yleisellä paikalla liikutaan. Eivät tosin mene kenenkään luokse edes pyynnöstä, mutta eipä kiinnosta koiria pelkääviä suotta pelotella.
-kun ei enään oma jalka nouse
-tai ei ole varaa ostaa fleksimiä
-tai yksinkertaisesti ei ymmärretä mahd. seuraamuksia mahd. konflikteista
Yleensä syynä kummiskin on kohdan 3 ymmärtämättömyys , muiden kunnioittamuus ja välinpitämättömyys , muuta selitystä en osaa keksiä
kohtaan 1 kun jalka ei nouse niin ollaan niin laiskoja että ei jakseta viedä koiraa metsään ja siellä päästää irralleen jos se nyt pakko on päästää , tosin vihaisen maanomistajan sattuessa paikalle kohtalo on kovempi kuin kaupungin pyöräteillä tapahtuva "kohtaaminen" , lakihan sanoo että koiran saa päästää irralleen ainoastaan omalla maalla
Niin. Fleksin osto omalle koirallemme ei kyllä ole rahasta kiinni. Milläs opetat pennun kulkemaan hihnassa, jos koko pienen elämänsä ajan saanut ravata 8m pitkässä fleksissä miten haluaa?
...ja sitten valitetaan, kun koirat riehuu hihnassa moikkaamaan vastaantulijoita...
Ja jos mietitään fleksiä ja vapaana olevaa koiraa, niin fleksihän siinä on suurempi riski pyöräilijälle! Fleksin "hihnassa" ei ole minkäänlaisia heijastimia, eli pimeällä kelillä pyöräilijä helposti ajaa "Pyykkinaruun". Vapaana oleva koira osaa kyllä väistää pyöräilijää.
Meillä koira on kaduilla hihnassa ja metsässä vapaana. Jos jollakin menee herne nokkaan, niin oma on asiansa.
mulla on bulmastiffi ja cityssä hodari myyjä syöttää sille nakkia öisin ja hyvin pyyhkii vapaana tai ei...
kaksi sakemannia, jotka ovat vapaana aina kun vaan mahdollista. Kun koiran kouluttaa kunnolla, ei se häiritse muita ihmisiä ja eläimiä.
No okei, meihin ei koskaan kyllä törmää tuolla kaupungin kaduilla. Metsässä ja autioilla pelloilla sitäki useammin.
Pirun paljon tärkeämpää olisi, että ne koirat olisi KOULUTETTU.
koirat kiinni pitää, mut nyt on aivan pakko mainita myös se, että voisivat kissaihmisetki pitää kattinsa kiinni. Sehän ku tuntuu olevan koiranomistajan vika, jos kisu hyppää nurkan takaa eteen ja koiralla sattuu oleen nälkä.
Sama vika Kortepohjan rantateillä.. idiootit koiran omistajat pitävät koiraansa vapaana!!!
Seuraavan kerran potkaisen jos tulee nuuhkimaan... Eivät kaikki rakasta haisevia ja (purevia) koiria!!!!!!
ARGGGG!
KYLLÄ KORONAA LEVITTÄVÄT IRTOKOIRAT VÄHENEE...
Luonnoneläimille pesimä- ja pentuaikarauhan takaava koirien kiinnipitoaika alkaa tänään 1.3. ja kestää elokuun 19. päivään saakka.
Kiinnipitoaikana koira on pidettävä aina kytkettynä tai siten, että se on välittömästi kytkettävissä. Koiraa saa pitää vapaana alueen omistajan tai haltijan luvalla ainoastaan pihamaalla, puutarhassa tai muulla aidatulla alueella.
Koirien kiinnipitoajan kunnioittaminen on tärkeää, jotta luonnoneläimillä olisi rauha niiden lisääntymisajan aikana.
- On erittäin tärkeää, että linnut ja muut eläimet saavat pesiä ja kasvattaa poikasensa rauhassa. Lisääntymisaikana luonto on herkimmillään, kertoo Suomen luonnonsuojeluliiton erityisasiantuntija Tapani Veistola Kennelliiton tiedotteessa.
Karanteeniin pannun koiran 60-vuotiaalla omistajalla on koronavirustartunta, mutta koiralla ei ollut oireita taudista. Virus ilmeni koirasta otetuista näytteistä.
Lenkkipolulla tulee pitää suositeltua kahden metrin etäisyyttä toisiin ihmisiin, kun koirat haistelevat toisiaan. Koirien keskinäistä lajinomaista kanssakäymistä ei ole tarpeen rajoittaa.
https://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/elainlaakari-ohjeistaa-lemmikin-omistajia-koronavirustilanteessa-varaa-elaimelle-laakkeita-ja-ruokaa-pida-etaisyytta-lenkkipolulla/837481/
Sinä bimbo jolla on pitkä musta tukka ja kaksi noutajaa, musta ja vaalea, kumpikin koira irti juoksentelemassa yleisellä lenkkipolulla: löydät koronalenkkeilysi tulokset Youtubesta. Päästät nauhoitteessa koirasi nuolemaan vastaantulevien lenkkeilijöiden käsiä. Olet piittaamaton ja tyhmä ihminen.
Turha tänne vollottaa sano suoraan koiran omistajalle
Vain pösilöt päästää koiransa näinä aikoina irti. Sen tyyppiselle ihmiselle ei sanomiset auta. Toivottavasti kuolee ensimmäisenä koronaan.
"näinä aikoina"!! Minä ainakin pidän koirani irti silloin kun haluan ja siellä missä haluan! Sopii tulla neuvomaan, otan vastaan palautetta ihan kasvotusten.
Terveisin: bodari ja sakemanni!
Uusavuttomalla muka sakemanni. Samaa tuubaa kuin se ”Kamalan” kirjotukset siitä että Jyväskylässä on maaahanmuutajien raiskausrinki.