Haettu koodaria 4 vuotta

Tiedän erään suomalaisen huipputekniikan firman, joka on hakenut huippukoodaria kohta neljä vuotta - tuloksetta.

Ongelmana oli riittävän pätevien vähyys ja heidän poskettomat palkkavaatimukset.

Annoin heille pari viikkoa sitten erään intialaisen firman yhteystiedot ja nyt on kuulemma sopimus jo tehty! Hyvä!
163422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Laadusta joutuu yleensä maksamaan. Ei kahdella napilla ja yhdellä langanpätkällä saa muuta kuin pahan mielen. Ja tunnettua myöskin on, että Intiasta saa vaikka minkälaista multiosaajaa yhden rupian hinnalla, mutta kun ne penteleet yleensä kusettavat osaamisessaan rankalla kädellä.

Äänestä
  • Omalle työntekijälle maksetaan vain lupauksista, oli hän sitten kuinka hyvä tai huono.

    Ulkoistetussa tilanteessa maksetaan vain tuotteesta. Oli sen tekijä kuinka hyvä tai huono.

    Siinä on vissi ero.

    Äänestä

Jos neljään vuoteen ei ole saatu kunnon osaajaa, niin ehkä vika ei olekaan palkkavaatimusten poskettomuudessa vaan rekrytoivassa työnantajassa. Katsos kun IT-alalla liksoja ei päätetä etujärjestöissä, vaan jokainen kilpailuttaa itse työnantajia. Jos tässä huipputekniikan firmassa tehtäisiin oikeasti kilpailukykyinen tajous niin kyllä osajia löytyisi vaikka viikossa, mikäli firman asiat muuten ovat kunnossa. Palkan poskettomuus on aika suhteellista. Itselläni on mielestäni aika posketon liksa (> 4000€), koska en ole mikään huippu, joten huippuna en edes lukisi loppuun ilmoitusta, jossa palkka ei ala viitosella.

Äänestä
  • Kuka on työnantajasi ? myöskin minun työssä katson tärkeämäksi,monet muut asiat kuin palkan,myöskään kunnon osaajaa ei välttämättä kiinnosta parempi palkka,muut edut ja olosuhteet vaikuttaa.

    Äänestä

  • Kateeksi käy kirjoitti:

    Kuka on työnantajasi ? myöskin minun työssä katson tärkeämäksi,monet muut asiat kuin palkan,myöskään kunnon osaajaa ei välttämättä kiinnosta parempi palkka,muut edut ja olosuhteet vaikuttaa.

    Pieni Helsinkiläinen IT-alan yritys, joka on keskittynyt mobiilisovelluksiin. Tarkemmin en halua työnantajaani (itseäni) yksilöidä. Yleensä palkan merkitys pienenee sen kasvaessa, kun se on joka tapauksessa riittävä, mutta käytännössä palkka kuitenkin on perimmäinen tapa kilpailla työvoimasta. Useimmat muutkin edut ja jopa olosuhteet voi muuttaa tavalla tai toisella rahaksi. Tietenkin työilmapiiri ja tehtävien mielekkyys ovat aina tärkeitä, mutta työpaikkaa valitessa niitä on melko vaikea arvioida laitettaessaan potentiaalisia työnantajia järjestykseen, ellei ole firmassa ennestään tuttuja, joiden arvioon voi asiassa luottaa.

    Joka tapauksessa on mielestäni turha moittia työntekijöiden palkkavaatimuksia, mikäli ei vuosiin saa paikkaa täytettyä. Kaiketi vaatimukset ovat olleet kohdallaan, kun kerran hakijat ovat menneet muihin yrityksiin töihin.

    Äänestä

pitää olla, jos ei 4 vuodessa taitavaa työtekijää saa värvättyä.

Lieenekö 3000e firmalle ollut se posketon palkka?
Onko firmalla huono maine työnantajana: yt, kyykytystä, hommat ei toimi?

Sana kyllä kulkee, jos firmassa jokin mättää ja voi tosiaan olla lujassa ne kunnon osaajat...

Vaan kyllä se Intian onni ja autuus vielä valkenee tuollekkin firmalle >:D

Äänestä

Tämän on pakko olla trolli. "Intialainen" ja "huippuosaaja" ei oikein istu samaan lauseeseen.;)

Äänestä

kortistosta 8e/pv ja 3:ssa kk:ssa on tyhjästä lähtenyt projekti toimitettu asiakkaalle testattuna ja kmoulutettuna.

Ja mikä parasta, kunta maksaa viulut.

Heh heh... intialaisia... kuskaamaan ees taas.

Äänestä

lähteä Intiaan opiskelemaan ohjelmistoalan huippuosaamista, kun Suomessa hankkimani alan koulutus ei näköjään kelpaa kenellekään.

Äänestä

että huippu koodaaja intiasta olikin huippu huijari. Ei sitten osannut mitään muuta kuin sanoa yes kaikkeen. No meiltä meni noin 3 Ke siihen paskaan. Suomesta saatiin 2 viikossa oikea kaveri heti tekee aj tekikin sen 4 päivässä. Vittuun Intia Call taskeihin on edellytykset muu on sitten joko muilta varastettua tai kopioitua

Äänestä

takaan että tulee heti 100 hakemusta. minä haen muiden joukossa. eli tiedot kiitos tänne!

Äänestä

Vau olihan heitto !!

Mikähän oli firma? Ei taida koko firmaa ollakkaa...

Heti pistää silmään että neljä vuotta. Ei mikään firma elä neljää vuotta etsiessään koodaria. Jos ei sopivaa miestä löydy kuukauden sisällä, poikkeusketta pillit pistetään projektin osalta pussiin.

Toisaalta, mitkä olivat vaatimukset? En koskaa usko että suomalainen ylihinnoittelee itseään paikkaa hakiessaan, päinvastoin. Ja kyllähän Endero toimittaa koodaajia kaikille halukkaille, ei niitä tarvitse palkata firman listoille. Vaan jos ei edes orjakauppiaiden hinnat kelpaa niin...

Olin kerran ulkomailla koodaamassa melko kriittisen laitoksen ohjelmistoja. Sellaisen minkä rakentaminen nyt on suomessa jo vuoden myöhässä. Olipa meitä useita mutta jakauduimme kahtia: me suomalaiset vastaan britit. Meillä suomalaisilla oli melkein nelinkertainen palkaa suomeen nähden, mutta briteillä oli kolminkertainen meihin nähden. Ja silti me suomalaiset teimme samat ohjelmat 1/5 osa ajassa kuin britit.

Kaikki olivat palkkoihinsa tyytyväisiä, mutta tämä osoittaa että ei suomalainen työtään ylihinnoittele.

Äänestä

Palkka alle 3 000 €/kk...

Äänestä
  • Hah, meillä päin koodarin käypä palkka on n 5 k€/kk, senioritasolla 6 - 8 k€/kk. Ne, jotka suuntautuvat solution / business architect tai consulting -suuntiin, saavat senioritasolla sitten vielä vähän lisää.
    Kun arkiset elinkustannukset ovat toisaalta Suomea alemmat, pl. talojen hinnat, niin mahdollisuudet käyttää hyvin ansaittuja rahoja ovat paremmat. :-)

    Että mikä se *kansainvälinen taso* on ja *missä*?

    Äänestä

Tai siis täti.

Kun ei niitä osaajia ole kovin montaa Intiassa ja jos onkin niin niille maksetaan enemmän kuin Suomessa.

Äänestä

Vieläkö tämä röllipeikko mellastaa täällä Intiasta (Virosta/Kiinasta pick one). Eikö sitä veikkausohjelmaa ole vieläkään kukaan suostunut ilmaiseksi tekemään? Säälittävää ruikutusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuloksetta kirjoitti:

Tiedän erään suomalaisen huipputekniikan firman, joka on hakenut huippukoodaria kohta neljä vuotta - tuloksetta.

Ongelmana oli riittävän pätevien vähyys ja heidän poskettomat palkkavaatimukset.

Annoin heille pari viikkoa sitten erään intialaisen firman yhteystiedot ja nyt on kuulemma sopimus jo tehty! Hyvä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu