hei Jihuu

Siis luin tuon maraton viestiketjun (siks että niissä on aina yleensä älyttömimmät jutut ja se on kierolla tavalla viihdettä:) ).
Ja pakko on sanoa, että tykkään sinusta ja tyylistäsi! :) En ole koskaan tajunnut niitä syytöksiä mitä sulle esitetään joka kulmassa. Vaikka kuinka yritän lukea viesteistäsi ilkeyttä niin en sitä löydä.
Mahtavaa huumorintajua kyllä, ja sanojen asettelua! :) Anna palaa vain.
151517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Yhdyn täydestä sydämestä edelliseen. Tsemppiä!

Äänestä
  • on ruskein -gallup...

    Äänestä

  • kieli.... kirjoitti:

    on ruskein -gallup...

    pohtimaan.

    Äänestä

  • muualle kirjoitti:

    pohtimaan.

    munkin mielestä perseennuolemista. Samaa teille, voitte mennä muualle pohtimaan jihuuuta, tämä kun ei liity mitenkään vauvoihin.

    Äänestä

  • kieli.... kirjoitti:

    on ruskein -gallup...

    itsensä! kuinkas muuten... toisten narsismilla kun ei ole mitään rajaa.

    Äänestä

Minulla menee huonosti.

Vauvani on reilu 4kk vanha ja nyt olen valvonut 1,5 viime kuukautta (lukuunottamatta kolmea yötä, jolloin muut onnistuivat hoitamaan vauvaani).

Olen väsynyt, ahdistunut, masentunut. Odotan aikaa psykologille.

Laihdun koko ajan, vaikka syön kuin hevonen. Ei ole tietoakaan raskauskiloista, siitä olen iloinen vaikka ei olisi haitannut vaikka olisi pientä pyöreyttä jäänytkin, näyttäisi mukavalta.

Syön myös suruun ja pahaan oloon, mutta sekin on nyt vaikeaa, kun pojalla on allergiaa enkä voi lopettaa imetystä ennenkuin on tarpeeksi tutkittu, joten täytyy rajoittaa omaa ruokavaliota.

En jaksa olla niin hyvä vaimo miehelleni kuin haluaisin. Iloa minulle tuottaa kuitenkin se, että mieheni haluaa tukea minua ja osaakin usein auttaa. Nautin myös siitä, että mieheni haluaa minua fyysisesti, koska itselläkin on halut voimakkaat aina silloin kun uupumukselta jaksan.

Ensimmäiset 3kk en saanut tehtyä yhtään mitään, hyvä jos vessassa uskalsin käydä kun vauva itki. Sitten alkoi ne hirveät yövalvomiset ja huomasin, että helppoahan oli siihen asti ollut. Oli pakko opetella relaamaan päivällä.

Kaikista "ongelmistani" ja väsymyksestä huolimatta olen kuitenkin jopa leiponut pullaa!! Tosin siinä kävi niin, että aioin tehdä kauniita korvapuusteja kun vauva oli parvekkeella nukkumassa. No, lopulta päädyin yhdellä kädellä nostelemaan muodottomia möhkäleitä pellille, kun vauva ei nukkunutkaan. Sitteriin laitoin pikkuiseni huutamaan siksi aikaa että kaulin taikinaa levyksi, muut vaiheet tein yhdellä kädellä vauva kainalossa.

Kantoliinaa on kokeiltu ja alussa käytettykin paljon, mutta nyt kun vauva painaa jo 8kg saan selkäni niin kipeäksi kantoliinasta, että kannan mieluummin kainalossa. Niska-hartiasäryt on helpommat kestää.

Ja kyllä, tästä kaikesta huolimatta tunnen hengenheimolaisuutta Jihuuta kohtaan. Enkä kykene yhtymään siihen kuoroon, joka Jihuuta morkkaa ja haluaa ampua.

Äänestä

joo se on kyllä semmosta viihdettä välillä tää juttujen lukeminen... vrsinki kaikki jihuu jutut. musta siinä ei ole mitään pahaa jos ilmaisee omia mielipiteitään.lapsellista porukkaa täällä, vaikka aikuisia immeisiä.

Äänestä

Ihan mukavaa vastapainoksi lukea tämäkin.

Eihän tuo eka kerta ollut, kummallista kun säännöllisin väliajoin joku tulee louskuttamaan. No, ehkä se tyyppi painuu pian talviunille ja tekee comebackin vasta kesän tullen :P

Äänestä
  • louskuttamaan? kummallista? eikö siis se kuva jo alkaisi kirkastumaan, että SINÄ säännöllisin väliajoin saat täällä melko monet "raivoihinsa". saat sen aikaan monilla eri palstoilla, ihan omalla toiminnallasi. luulisi, että sitä oppisi tekemistään virheistä ja saamaastaan palautteesta (joka on ajoittain epäasiallistakin, myönnettäköön)edes jotakin. tulee ajat mieleen, kun odottajat palstalla riehui realniina, joka ei hänkään tajunnut itse aiheuttavansa sitä hässäkkää siellä, syytti aina muita. ja nyt sinä täällä. ja tuolla. ja joka paikassa missä oletkaan, panet kyllän huomattavasti paremmaksi. eikä sinunkaan kannata uskotella itsellesi, että kyseessä on se yksi tyyppi... käyppä katsomassa odottajien palstalla nyt; siellä on aivan rauhaisaa menoa, ja miksiköhän??

    Äänestä

  • tulee... kirjoitti:

    louskuttamaan? kummallista? eikö siis se kuva jo alkaisi kirkastumaan, että SINÄ säännöllisin väliajoin saat täällä melko monet "raivoihinsa". saat sen aikaan monilla eri palstoilla, ihan omalla toiminnallasi. luulisi, että sitä oppisi tekemistään virheistä ja saamaastaan palautteesta (joka on ajoittain epäasiallistakin, myönnettäköön)edes jotakin. tulee ajat mieleen, kun odottajat palstalla riehui realniina, joka ei hänkään tajunnut itse aiheuttavansa sitä hässäkkää siellä, syytti aina muita. ja nyt sinä täällä. ja tuolla. ja joka paikassa missä oletkaan, panet kyllän huomattavasti paremmaksi. eikä sinunkaan kannata uskotella itsellesi, että kyseessä on se yksi tyyppi... käyppä katsomassa odottajien palstalla nyt; siellä on aivan rauhaisaa menoa, ja miksiköhän??

    Jos toisilla menee hyvin,niin anna mennä, älä ole kateellinen.

    Odotus palstalla riehuvat vain kaltaisesi lapset, joilla ei ole minkäänlaista häpyä ketään kohtaan.

    Äänestä

  • realniina kirjoitti:

    Jos toisilla menee hyvin,niin anna mennä, älä ole kateellinen.

    Odotus palstalla riehuvat vain kaltaisesi lapset, joilla ei ole minkäänlaista häpyä ketään kohtaan.

    minkä kissa raahasi sisään!

    Äänestä

"Jutustelua vauvan hoidosta, yövalvomisista ja uuden lapsen saamisen ihanuudesta". Näin sanotaan tästä palstasta.
Hoidatko nyt siis jihuuu-vauvaa, valvotko hänen vuokseen vai onko hän uusi lapsesi, jonka ihanuutta julistat?

Äänestä
  • Ei sinulle varmaan kannata mitään vastata, sama kai olisi jättää omaan arvoonsa piikikkäät juttusi.
    Mutta joka tapauksessa voin valaista sinulle sen verran, että ei ole kiellettyä tällä palstalla kirjoittaa myös äitiydestä. Myös toisia äitejä saa täällä tukea.
    Jos olet eri mieltä niin voit asettua ehdolle tämän palstan uudeksi seriffiksi.

    Äänestä

  • säälittävä kirjoitti:

    Ei sinulle varmaan kannata mitään vastata, sama kai olisi jättää omaan arvoonsa piikikkäät juttusi.
    Mutta joka tapauksessa voin valaista sinulle sen verran, että ei ole kiellettyä tällä palstalla kirjoittaa myös äitiydestä. Myös toisia äitejä saa täällä tukea.
    Jos olet eri mieltä niin voit asettua ehdolle tämän palstan uudeksi seriffiksi.

    Ja otan osaa, että koet itsesi säälittäväksi. Itsevarmuutta!

    Jos kerran täällä palstalla voi kirjoittaa äitiydestä (joka ei sekään mielestäni liity mitenkään jonkun kirjoittajan hehkuttamiseen, mutta olen tietysti väärässä), niin miksi ihmeessä moinen ohje on tuonne ylälaitaan laitettu?
    Jos olet eri mieltä niin voit asettua ehdolle tämän palstan uudeksi sHeriffiksi.

    Äänestä

nyt ollaan tultu?! että vauva palstalla kehutaan tai/ja haukutaan äitejä? ja aloitellaan jopa ihan oma keskustelukin siitä! Voi jeesus!!
taitaapi olla tekemisen puutetta aika monella...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pakko kirjoittaa :) kirjoitti:

Siis luin tuon maraton viestiketjun (siks että niissä on aina yleensä älyttömimmät jutut ja se on kierolla tavalla viihdettä:) ).
Ja pakko on sanoa, että tykkään sinusta ja tyylistäsi! :) En ole koskaan tajunnut niitä syytöksiä mitä sulle esitetään joka kulmassa. Vaikka kuinka yritän lukea viesteistäsi ilkeyttä niin en sitä löydä.
Mahtavaa huumorintajua kyllä, ja sanojen asettelua! :) Anna palaa vain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu