ETKÖ ole vielä saanut kaninillesi häkkiä..pahvilaatikosta oiva vinkki niille jotka hankkii pupun eikä oo het häkkii. mull oli joskus vuosii sitte yks kani(myös) hankin sen sellaseen aikaan ettei kaupat ollu auki. joten äiti ja isä otti todella ison pahvilaatikon. ja sitten sinne sisää sinne päätyyn sellanen just ja just menevän pienemmän laatikon mökiks.sit tietty pienii akkunoi.. ja pohjalle jätesäkki ja siihe sanomalehtii ja jos purui nii seki hyvä. akkunat reunustettii myös pussilla ettei se het. jyrsi niit. siin niille joktka o häkki pulas :)(toivon että joku ei kopioi tuota omanaan, voi olla kyll että joku muukin on ton oivaltanu. mutta tähän asti se on ainakin pysyny omana tietonani) .. TÄMÄ SAMA LÖYTYY MYÖS AIEMMASTA KIRJOITTAMASTANI JUTUSTA
häkki vinkki!
köölix
6386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Monen keksimä juttu tuokin on, mutta ihan kätevä hätäratkaisu. Pidemmän päälle kani todennäkköisesti jyrsii tiensä ulos laatikosta, mut tosiaan hätätilanteessa ihan käypä.
Pahvilaatikko käy myös kuljetuskopaksi kanille, jos se kissankantolaatikko on hankkimatta.
niin tiedän.. juu kantokoppanaki ihan kätevä ..samoiten kuin pissalaatikkona. :) tosin siin on kyll aina se että ajan myötä se syö sen..tai syö ja syö..repii ulos ittesä..
en kyllä ikinä laittaisi kania pahvilaatikkoon häkin korvikkeena! enpä ole kateellinen moiselle keksinnöllesi:DD .. oli sitte miten iso tahansa... kantokoppana toki menee jos joutuu kania kuljettamaan paikasta toiseen.
mutta tuo onkin VÄLIAIKAINEN jos ei viel häkkiä ole. ja kukapa hölmö muutenkaan kania häkis pitää koko ajan .. mulla kani saa olla koko ajan vapaana. se vaan käy syömässä ja tekemässä tarpeet häkkiinsä.
ei kyllä käy kantokoppana, enintään pieniin matkoihin. Kani pissii-> pahvilaatikko vettyy -> pohja hajoaa -> kani putoaa.. ei hyvä
matkoja.. tyyliin autokuljetuksia, jolloin pahvilaatikko on tukevasti sylissä.
hyvä että kanisi saa temmeltää vapaana! minulla on aivan sama systeemi että häkki on vessana, (myös juomapaikkana ja heinät pidän myös siellä ) =)
mutta sanoin vain mielipiteeni pahvilaatikosta.. väliaikaisenakaan en sitä pitäisi.