Kymysyksiä

=Daisy=

Heipat!

Tämän typyn haaveena olis päästä taasen näin talven tullen vaaleahiekkaiselle rannalle, turkoosin meren äärelle... Thaimaahan tai muualle kaukomaahan ei nyt ole budjettia, joten löytyiskö Maltalta edes vähän jotain sen suuntaista..??

Eli, kiinnostais enemmänkin kauniit maisemat kuin turistimestat. Mihin siis kannattaisi suunnistaa jos kohteena olisi Malta?

Entä, onko kokemuksia Maltalla oleskelusta helmi-maaliskuussa?

2

1168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole liiemmin

      rantoja, vaan pieniä lahden poukamia tai louhittuja kallioita missä voi ottaa aurinkoa. Maltalla on kylmintä juuri tammi-helmikuussa, päivälämpötila korkintaan n. 15 astetta ja vuotuiset sateet ovat juuri enimmillään näinä kuukausina. Maalis- ja huhtikuu erittäin tuulisia ja scirocco tuo hiekkaa Saharasta. Olin viime viikon Maltalla ja saari alkoi valmistautua talveen. Joka puolella maalailtiin ja vasarat paukkuivat. Paikalliset naiset kulkivat talvisaappaat jalassa, kun taas engelsmanni turistit kulkivat shortseissa. Olimme viimeiset turistit, jotka Finnair toi Suomeen suoralla lennolla. Talvella jos sinne haluat, niin jodut lentämään esim. Frankfurtin tai Rooman kautta.
      Ravintolat ammottivat jo tyhjyyttään, niin mitenköhän sitten talvella?

    • haluat

      niin Euroopassa ei ole lämmintä tammi-helmikuussa.
      Suosittelen sinulle Egyptiä tai Dubaita. Ao. kuukausina lämmintä ei ole edes Kanarialla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      74
      4207
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      82
      3908
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2448
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      65
      2292
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      37
      1988
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1879
    7. 107
      1779
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1653
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1652
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      61
      1521
    Aihe