Onko kenelläkään kokemusta Corralejossa olevasta huoneistohotellista Oasis Village? Kaikki vinkit myös Corralejosta matkakohteene ovat tervetulleita. Lapsiperheenä biletysmeininki ei niinkään kiinosta vaan leppoisa yhdessäolo ja hyvät ruokapaikat. Parin viikon päästä olisi lähtö edessä.
Fuerteventura
7
1382
Vastaukset
- Blue Star
Fuerteventura on oikein mukava, rauhallinen paikka. Rannat ovat hienot kunhan kävelee dyynialueelle. Aika lähelle dyynejä pääsee myös kaupunkijunalla. Ruoka on hyvää. Oma suosikkipaikka, jossa söimme kalaa, oli Sotavento, rannalla. Olen käynyt Corralejossa kolme kertaa ja pitänyt paikasta. Sopii myös lapsiperheille. Hyvää matkaa.
- Demeter
Kiitos vastauksestasi! Matkaesitteessä huomasinkin maininnan tästä mini-/kaupunkijunasta. Voisitko vielä kertoa hiukan siitä miten/missä se liikennöi ja minkä hintaista on sen käyttö. Onko kyseessä raitiovaunun tapainen kulkuneuvo vai joku pyörillä varustettu vaunu?
- Demeter
Kiitos vastauksestasi! Olinkin huomannut matkaoppaassa maininnan tästä mini-/kaupunkijunasta. Kertoisitko siitä hieman: miten ja millä aluella se liikennöi ja minkä hintaista on kyyti? Onko se joku raitiovaunun tapainen kulkuneuvo vai joku pyörillä varustettu vaunuhässäkkä?
- Blue Star
Demeter kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi! Olinkin huomannut matkaoppaassa maininnan tästä mini-/kaupunkijunasta. Kertoisitko siitä hieman: miten ja millä aluella se liikennöi ja minkä hintaista on kyyti? Onko se joku raitiovaunun tapainen kulkuneuvo vai joku pyörillä varustettu vaunuhässäkkä?
Juna kulkee nonstoppina kaupungin ympäri aallonmurtajalta lähelle dyynialuetta. Hintaa en muista, mutta halpaa se oli. Se on pyörillä varustettu vaunuhässäkkä. Samalla näkee kaupunkia eri puolilta.
- Demeter
Blue Star kirjoitti:
Juna kulkee nonstoppina kaupungin ympäri aallonmurtajalta lähelle dyynialuetta. Hintaa en muista, mutta halpaa se oli. Se on pyörillä varustettu vaunuhässäkkä. Samalla näkee kaupunkia eri puolilta.
Kiitos paljon vastauksistasi. Täällä odotellaan jo kovasti lomaa!
- jami
Hei! Oltiin perheen kanssa lokakuun lopulla siellä, meillä oli Oasis Duna-hotelli, eräänlaisista kaksikerroksisista rivitaloista koostuva iso hotelli aivan kaupunkiin tullessa, päätien varrella ja kaupungin reunalla, niin, että kävellen oli helppo mennä keskustaan. Oasis Village ei nyt muistu mieleen, missä sijaitsi, ei sillä ole paljonkaan merkitystä, paikka on senverran pieni ja jos on välimatkat liian pitkiä käveltäväksi, paikallisbussit kulkee, niillä on helppo liikkua. Taksit on myös halpoja, esim. kun me kävimme siellä dyyneillä rannalla (tulette oppimaan äkkiä ne kaksi hotellia, joiden luota rantaan helpolla pääsee) bussilla viisihenkinen perheemme sai maksaa reilun viiden kilsan matkasta 4,50 Eur. (a'0,90) ja taksin kun onnistui pysäyttämään lennosta ja meni sillä, taksa virallisesti on 3,50 mutta pyrkivät pyytämään 4,00 jotkut jopa 5,00 euroa. Ainoa ongelma meillä oli se, että taksi ei olisi saanut ottaa kuin 4 matkustajaa, vain yksi kieltäytyi, mutta seuraava kaveri taas kelpuutti kaikki mukaan.
Ruokailusta se, että siellä on paljon kiinalaisia ravintoloita, joku lohikäärme se oli, en tarkkaan muista nimeä, samaa ketjua taisi olla useitakin, jos ei ole ennakkoluuloja, saattaa olla hyvä valinta, kokeilkaa, me pidimme ja annokset oli isoja...
Ilmoista oli tällä palstalla joulun tienoilla jonkun kirjoitus, olivat pettyneet, kun ei oikein paistanut ja oli kovaa tuulta, taisi sadellakin välillä. Nythän alkaa olla siellä kaikkein viilein aika ja vedetkin on viilenneet, ottakaa tuulta pitävää vaatetusta jonkin verran mukaan ja lämmintäkin, hotelleissa ei useinkaan ole lämmitystä, jotkut ottavat mukaansa jopa pienen sähkölämmittimen, sellaisen puhaltavan mallin, ne ei paljoa maksa, eikä ole koolla pilattuja, sillä saa kummasti viihtyisämmän olon huoneeseen.
Olishan tuota kerrottavaa mutta tästäkin tuli jo liian pitkä juttu... Hyvää lomaa! terv jami - liiru
Moi!
Olisiko kellään tuoreempia kokemuksia? :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 951822
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2431800- 911393
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!691067Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si11955Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46941Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38938- 47938
- 46892
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika39875