astrasta vuosimalli 99 hävisi automaattinen ajovalojen päälle meno moottorin käynnitytyä, missähän mahtaisi olla vika?
valot
varkku
2589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Releessä on huono juotos, käy katsomassa korjausohjeet www.ocf.fi foorumilta ja korjaa itse.
suojuslevy pois kahdella lattaruuvarille sopivalla ruuvilla (n. 1/4 kierros vastapäivään).
Sitten katso taskulamppua hyväksikäyttäen musta n. 4*4*6cm relettä aika ylhäällä kojelaudan sisällä mustassa poikittaispalkissa. Se rele lähtee pois heiluttaen koko mötikkää, jossa on yksi kiinnitysklipsi: väännä relettä hieman eteenpäin alareunasta ja sitten alaspäin pois vetäen. Thats it (most difficult part).
Siinä on pitkä kiinnitysjohto ja irroita se sitten (varo oikosulkemasta välissä näkyviä johteita lattaruuvarilla kammeten).
Avaa pikkuruuvarilla kammeten releen kansi. Vedä releen sisuskalut pois (tulee helposti).
Katso suurennuslasilla kaikki piirilevyn isoimman releen juotokset juotospuolelta ja yleensä yksi niistä on ilmassa (ns. tinakato ilmiö, kaikki vanhojen telkkareiden korjaajat ovat törmänneet usein tuohon ilmiöön).
Sitten vain uutta tinaa ja kohtalaisen tehokasta juotoskolvia käyttäen tinataan varmuudeksi kaikki releen juotokset (n. 10 kpl), jottei heti kohta toinen tinaus petä. Ja kasaat näitä ohjeita toisinpäin käyttäen (laita aluksi liitin paikoilleen ja kokeile valoja ennen jatkamista).
Relettä on ehkä vaikea aluksi hahmottaa, että mihin laitetaan takaisin, mutta kojelaudan poikittaispalkissa on neliönmuotoinen reikä, johon releen kannessa oleva klipsi tulee. Taiteile se siihen takaisin. Kerran meni klipsi poikki (ehkä oli useamman kerran ollut irti tai liikaa voimaa käytetty), joten piti käyttää toisen releen kantta.