b-Corsan lämpötilan näyttö?!?

pakkeli

auto on Opel Corsa -95 1.2i ja epäilyttää oiskos siitä mennyt lämpötilan anturi sököks koska vaikka vaihdoin talvitermarin 92cels niin lämmöt mittarin mukaan ei meinaa nousta kuin hikisesti alle 90asteeseen...vai kuuluuko sen toimia niin hitaasti kun ei se 1.2 kone mikään super lämmön tuottaja kuitenkaan ole.

4

1056

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkfslfjls

      Kun ei kukaan muu vastaa niin kerron ainakin, että se Corsa jolla itse ajan ei nosta lämpöä yhtään enempää kuin sinunkaan autosi. Luulen, että se 92 astetta on vain se lämpötila missä aukeaminen alkaa. Ehkä se on täysin auki vasta jossakin 96 asteessa. Kesälläkin ajon aikana lämpö jää johonkin 92 tai 93 astetta mittarin mukaan. Jos seisautat autosi niin sitten nousee hetkeksi korkeammaksikin.

      Se mikä on lämpömittarin näytön lämpötila, ei varmaankaan ole aina se mikä siellä moottorissa on merkittävä. Anturin sijoituispaikka vaikuttaa varmaankin siihen miten lämmöt eroavat eri merkkien kesken. Näytölle riittää varmaan se että se kertoo jos jotakin on pielessä jäähdytyksen suhteen.

    • Kyllä nyt lämpöä riittää

      Mulla 1.4 -97 corsa eikä nostanut lämpöjä 90 korkeammalle, vaikka on uusi termostaatti, ennenkuin laitoin pahvin keulaan. Vaikuttaa aika tyypilliseltä ongelmalta...

      • pakkeli

        ja silti lämmöt pysyy alhaalla...kyllä koppiin kuumaa tulee että vika saattaa olla sitten anturissa mutta eipä tuolla niin maan kaatavaa tärkeyttä ole...pääasia että ohjaamo pysyy lämpimänä.


      • corsa_b_1.2_8v

        Miksi niiden lämpöjen pitäisi nousta päälle 90 asteen? Asteikon perusteella luulisi että 88....95 on normaali väli. Ohjaamoon riittää kyllä lämpöä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe