putkiremontti

Muistakaa kaikki kenellä on putkiremontti meneillään tai alkamassa että asbestikartoitus PITÄÄ olla tehtynä ennen paikkojen avaamista. Tämä asia vaaditaan laissa ja se on laadittu ihmisten turvaksi. Kysykää urakoitsijoilta asiasta. Valitettavan usein tulee työssäni vastaan kohteita jossa surutta avattu rakenteita ilman mitään ennakkotoimia.
81447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sitten että asbestia on myös muissa rakenteissa kuin vanhoissa lämpöputkissa. Käytännössä asbestia on melkein missä vaan rakenteissa. MInä en tiennyt mutta vahingosta viisastuu kummasti. Enää en revi muovimattoa itse irti.

Äänestä

kanssa että asbestupurku maksaa sitten niin pirusti enemmän kuin normaali purku. Ja sen hinnan maksaa luonnollisesti työn tilaaja...

Äänestä
  • Joo ja lähimmästä alepasta saa uusia keuhkoja kun remonttista jäi rahaa...
    jos ihmiset tietäisivät asbestin olemassaolosta niin ei mietittäisi mitä maksaa purkaminen.

    Äänestä

  • sustahan sais oivan purkajan. lähetsä?

    Äänestä

Se on muuten kiinteistön omistaja, joka vastaa, että asbestikartoitus on tehty asiantuntijalla ennen purkutöitä. Asukkaille on annettava varo-ohjeet. Toisaalta tietysti myös urakoitsija vastaa siitä, ettei hänen työntekijänsä altistu asbestille.

Asbestia käytettiin muun muassa seuraavissa rakennusmateriaaleissa

* ruiskutetut eristeet: katot, ilmanvaihtokanavat
* lämmöneristemassat: putket, kattilat, varaajat
* asbestisementtituotteet: seinä- ja kattolevyt, vesi- ja viemäriputket, ilmanvaihtokanavat
* lattiamateriaalit: vinyyliasbestilaatat, joustovinyylimatot, magnesiamassalattiat
* bitumituotteet: liimat, huopakatteet, vedeneristysaineet, bitumimaalit
* tasoitteet, julkisivumaalit, laattojen kiinnityslaastit ja asbestipahvi.

Äänestä
  • kohde, jos toinenkin naisille tutumpi lie; silityslaudan päällismateriaali.

    Äänestä

  • ja vielä on kirjoitti:

    kohde, jos toinenkin naisille tutumpi lie; silityslaudan päällismateriaali.

    Sitä en tiennytkään. Käytetäänkö näissä uudemmissakin?

    Äänestä

  • tuo totta? kirjoitti:

    Sitä en tiennytkään. Käytetäänkö näissä uudemmissakin?

    Joskus on saattanut olla mutta ei varmasti enää. Asbesti asetettiin totaaliseen kieltoon Suomessa v.94.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja asbesti kirjoitti:

Muistakaa kaikki kenellä on putkiremontti meneillään tai alkamassa että asbestikartoitus PITÄÄ olla tehtynä ennen paikkojen avaamista. Tämä asia vaaditaan laissa ja se on laadittu ihmisten turvaksi. Kysykää urakoitsijoilta asiasta. Valitettavan usein tulee työssäni vastaan kohteita jossa surutta avattu rakenteita ilman mitään ennakkotoimia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu