Mikähän on vialla, kun poltettu CD ei soi stereoissa, tietokoneessa kyllä. Poltto-ohjelma on Nero7. Stereot on vuodelta -99, siinäkö vika? Eikö mitenkään saa poltettua CD:tä niin, että vanhat stereot sen pystyy soittamaan vai onko ostettava uudet stereot. Käytin CD-RW levyä.
CD:n pollto
potuttaa
7518
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
muistanu sulkea sitä cd:tä. RW-cd:t pitää sulkea, että niitä voidaan lukea muissa kuin siinä polttoa-semassa. Tai sitten stereot ei tue cd-rw levyjä.
Ei soita RW-levyjä, eikä kaikki uudemmatkaan.
Se on tosi yksilöllistä. Jotkus soittimet soittavat CD-R mutta ei CD-RW ja jotkut taas toisinpäin, ja jotkut soittavat kaikki, ja jotkut ei mitään.
Kokeilemalla selviää
Miten CD suljetaan? Ei harmainta aavistusta. Selvisi että CD toimii uudella minisoittimella kuitenkin. No, kokeilen toisenlaiselle levylle polttoa.
Poltin levyn uudelleen CD-R levylle ja nyt toimii. Ei tarvitse hankkia uutta soitinta!
Mun CD-soitin ei soita CD-RW levyjä vaikka on kohtalaisen uusi. Mutta jos sulla on DVD kytketty stereoihin niin soita sillä.
kytke tietokoneesi stereoihin niin tämäkin ongelma poistuu. Äänikortista out stereoiden audio in sopivalla kaapelilla.