Luosto vai Levi

Kumpi olisi parempi lomakohde, Luosto vai Levi?
Missä ne eroavat toisistaan?
Lomalla pääpaino hiihdossa, laskettelu jää vähemmälle.
Entä sisäviihde?
81717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mitä kysyt? Luosto on pieni rupinen paikka ja Levi Suomen paras paikka kaikilta puolin. Eihän noita voi edes verrata, matkakin on sama tulipa mistä vain.
Siis Levi ja Luosto tulee kaukana jäljessä.

Äänestä

Luosto ja Levi on niin erilaiset että riippuu ihan siitä millaista paikkaa haet. Levi valinnan varaa niin enenmmän myös ravintola ja viihde palvelujen puolella huomattavasti enenmmän kuin Luostolla joka hiljaisempi ja rauhallsempi sekä pienempi paikka.
Eli Jos kaipaat niin päivä kuin ilta memopaikkoja niin Levi jos rauhalista hiihtely/ laskettelu kohdetta eikä iltamenopaikoilla niin väliä Luosto.

Äänestä
  • niin kuollutta kuin Luostolla on? Eihän siellä laduilla Levillä ole mitään meteliä vaan ihan rauhallista.Ja tarvittaessa on mukava tavata ihimisiä ja jopa käydä viihteellä.

    Äänestä

  • haukottaa kirjoitti:

    niin kuollutta kuin Luostolla on? Eihän siellä laduilla Levillä ole mitään meteliä vaan ihan rauhallista.Ja tarvittaessa on mukava tavata ihimisiä ja jopa käydä viihteellä.

    Varsinkin sesonkiaikaan kevättalvella, jos haluat jonottaa joka paikkaan, tungeksia kaupassa pistäytyessäsi niinkuin kaupungissa alennusmyyntien alkaessa, kuunnella moottorikelkkojen ulinaa, humalaisten örvellystä jne. TERVETULOA LEVILLE!

    Äänestä

Jos pääpaino on maastohiihdossa, niin kannattaa valita Ylläs. Latuverkosto on maisemiltaan, monipuolisuudeltaan, palveluiltaan ja laajuudeltaan ylivoimainen Leviin ja Luostoon verrattuna.

Äänestä
  • Joo ja siellä Ylläksellä on hieno hotelli Ylläs-Saaga aivan rinteiden juurella.

    Äänestä

  • hyvät ovat myös Ylläksellä mutta ei ole oikeasti eroa myöskään Levin reitteihin. Kannattaa käydä elämässään molemissa, ovat kuitenkin erilaiset.

    Äänestä

on maastohiihdossa niin miksi lähteä merta edemmäs kalaan (riippuen tietysti mistä päin Suomea olet lähdössä) mutta ylivoimaisesti parhaat ladut ja maastot löytyy Vuokatti-Sotkamo
alueelta.Tosin sisäviihde ei ole yhtä hurjaa
kuin esim Levillä, mutta sitäkin löytyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kahden vaiheilla kirjoitti:

Kumpi olisi parempi lomakohde, Luosto vai Levi?
Missä ne eroavat toisistaan?
Lomalla pääpaino hiihdossa, laskettelu jää vähemmälle.
Entä sisäviihde?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu