Vartija pahoinpitelee rupua

http://www.youtube.com/watch?v=MvsUA-qEzy0

Oletteko ylpeitä itsestänne?
101294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tottakai ollaan. Toi pelle olisi vaan pitänyt lopettaa nopeammin.

Äänestä

Saasta pitää siivota kaduilta.

Äänestä
  • Teitä ei voi miehiksi sanoa.Itse olette pohjasakkaa.alimmaista kastia.

    Äänestä

  • Tuula .G.Seilion kirjoitti:

    Teitä ei voi miehiksi sanoa.Itse olette pohjasakkaa.alimmaista kastia.

    Ai ketkä te???
    Ai kaikki vartijat on nyt alimmaista kastia?

    Mun mielestä tämä todistaa sen, että vartijakin on vain ihminen. Tässä tapauksessa ei kylläkään ihan normaali, mutta silti.

    Äänestä

Hesari & Iltasanomat ovat tarttuneet tähän uutiseen.

Hesarissa lukee:

Internetissä oleva videopätkä paljastaa, kuinka vartiointiliikkeen vartija potkii maassa makaavaa miestä 1. lokakuuta Kontulan ostoskeskuksella Helsingissä. Vartiointiliike FPS Securityn toimitusjohtaja Petri Miettinen myönsi Helsingin Sanomille tiistaina, että kyseinen vartija on heidän työntekijänsä.

"Jätämme tänään Itäkeskuksen poliisille tutkintapyynnön, onko vartija tai vartijat syyllistyneet epäasialliseen voimankäyttöön. Toinen videolla esiintyvistä kavereista [vartijoista] on vapautettu työtehtävistään. Hänellä ei ole tällä hetkellä työvelvoitetta eikä -oikeutta palveluksessamme", Miettinen sanoi tiistaina.

Hän kertoi saaneensa tiedon YouTubessa olevasta videopätkästä tiistaiaamuna. YouTube on internetin videopalvelu, jonne kuka tahansa voi lähettää liikkuvaa kuvaa muiden katseltavaksi.

Vartijoiden toimia on kuvattu kävelysillan päältä. Videolla näkyy, kun vartija lyö miestä kerran ja potkaisee ainakin kahdesti. Jälkimmäisessä tilanteessa mies makaa maassa kädet selän taakse sidottuna.

Äänestä
  • Eipä siitä ole mitään hyötyä että vartija vapautetaan työtehtävistään koska samaiset vartijat toimivat ostoskeskuksessa olevassa ravintolassa portsareina.

    Äänestä

Tällä palstalla on jo pari päivää hehkutettu miten hieno ja upea firma fps on. Näin siinä käy kun muista firmoista pois potkituille vartijoille annetaan heti töihin tullessa kaikki voimankäyttövälineet kouraan ja päästetään kadulle pätemään.

Eihän siinä mitään fps saa mitä tilaa mutta tästäkin tapauksesta tulee paskaa niskaan koko ammattikunnalle.

Äänestä
  • Voitko kertoa mitä voimankäyttö välineitä tuossa käytettiin henkilöä kohtaan? Itse en huomannut kun rautojen käytön. Siis nyt puhutaan VOIMANKÄYTTÖ VÄLINEISTÄ...

    Äänestä

  • Mopo kirjoitti:

    Voitko kertoa mitä voimankäyttö välineitä tuossa käytettiin henkilöä kohtaan? Itse en huomannut kun rautojen käytön. Siis nyt puhutaan VOIMANKÄYTTÖ VÄLINEISTÄ...

    käytettiin...

    Äänestä

No en tossa näe mittään liiallista voiman käyttöä. Vartija otti hanskan pois kädestä ja sillä pamautti ei millään nyrkillä, ja se "potkiminen" näytikö se siltä että sillä pulsulle jäi elinikäiset vammat niistä kadestä "potkusta". Mun mielest tää pahoinpitely juttu on yliampuvaa ja lyöntien ja potkujen suurentamista

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikeusvaltioko kirjoitti:

http://www.youtube.com/watch?v=MvsUA-qEzy0

Oletteko ylpeitä itsestänne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu