kun näköhuononee ja saa piilareihin lisää miinuksia, niin onko niin että piialarit ovat paksummat(siis fyysisesti paksummat, samalla tapaa kuin rillit)mitä vanhvempaan miinukseen mennään??
Kun mul oli eka eye Q one kertikset joissa mol silmissä miinusta -6.5. nyt käytössä dailies ja miinusta -8.5 kertikset siis kanssa. nyt nää tuntuu tököröiltä ja paksuilta pollikoilta.
Kun mul oli eka eye Q one kertikset joissa mol silmissä miinusta -6.5. nyt käytössä dailies ja miinusta -8.5 kertikset siis kanssa. nyt nää tuntuu tököröiltä ja paksuilta pollikoilta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
... en ole tuollaista koskaan kuullutkaan.
kuten silmälasitkin.
Piilolinssien voimakkuus vaikuttaa kyllä niiden paksuuteen, eikä piilolinssimateriaalia ohenneta kuten silmälasilissejä. Tuntemuksesi eivät siis ole kuviteltuja. Vahvoissa voimakkuuksissa myös hapenläpäisy vähenee jonkin verran, mikä on otettava huomioon linssien käyttöajoissa.
No hyvä kun sain varmasti oikean vastauksen! ilmeisesti ammatti-ihmiseltä, koska nimimerkki oli opt. kiitti!
Mullahan tuli aika paljon miinuksia lisää, joten nää on melkosen paksut. Vaikeammat käsitellä, vaikeaa erottaa miten päin on ja hankalampi poistaa, mut kaippa se siitä ajan kanssa! =) Kun Rillit on vielä paksummat, niin välillä varsinkin urheilussa on mukavaa käyttää piilareita. Saa välillä silmänsä "esiin".
siis käytän kertis linssejä ja mun on aika turhaa osataa edes pientä piilarineste pulloa, koska en ole tarvinnut,kun se vanheneekin aika nopeesti. niin voiko tavvalista NaCl(keittosuolaa)0.9% käyttää piilarin huuhteluun? taikka taikka tipauttaa silmään, jos piilari on hankalaa poistaa kuivasta silmästä. eikös piilarinesteissä ole keittistä?