Tempur vuode ja petipuuhat

Tempuristi

Harkitsemme Tempur-vuoteen ostoa, mutta yksi asia askarruttaa: miten sujuu rakastelu kun patja painuu lämmön ja painon vaikutuksesta? Tuli mieleen, että esim. kyljittäinen asento voi olla haasteellinen kun molemmat ovat omissa "kuopissaan".
Kuulisimme mielellämme käytännön kokemuksia.

5

1760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei omaa kokemusta

      Hei, minulla ei ole siis henk.koht kokemusta mutta tiedät että nuo patjat ovat uskomattoman mukavia.
      Uskon että kyljittäin asento ja muutkin asennot toimivat hyvin. Sen sijaan että olisitte omissa "kuopissa", uskon että olette samassa "kuopassa".

    • vissiin

      kauankin olla samassa asennossa.

    • Arto Melanko

      Ihan relevantti kysymys, sillä sänky on tarkoitettu vain nukkumista ja rakastelua varten. Makuuhuoneen ei siksi tulisi olla virkistävä ”viihdekeskus” vaan rauhoittava ”makuuhuone”, nimensä mukaisesti. Asiaan: TEMPUR patja ei ole trampoliini kuten joustin- tai vaahtomuovipatjat. Se ei myöskään ole lainehtien vellova vesipatja. Mutta rakastelu trampoliinilla, laineilla tai keittiön pöydällä on makukysymys. TEMPURilla kehon paino, tai kahden päällekkäisen henkilön kehon paino, jakaantuu laajemmalle pinta-alalle, mikä vähentää painerasitusta ja helpottaa tapahtumaa. Kylkimakuuasennossa, henkilöiden maatessaan erikseen, ei synny mitään sen syvempää kuoppaa kuin muissakaan sängyissä. TEMPUR muovautuu, mutta samalla myös tukee (on yhtä aikaa tukeva ja pehmeä), joten se ei upota henkilöä todellakaan liian syvälle, vaan se muovautuu tarkemmin kehon kaikkien kohtien alla, ja leveyssuunnassa varsinkin paljon laajemmalle. Näin teknisesti ollen, ja toki kokemukseen perustuen, suosittelemme TEMPUR patjaa tähänkin vuoteen peruskäyttöön ihanteellisena, sillä rakastelu ”painottomuudessa” auttaa keskittymään itse asiaan - ja eipähän kroppa ainakaan kipeydy sänkypuuhissa, mikä on Tempurin missio. Arto Melanko, Tempur Suomi Oy

      • Temmmmppppuuri

        Hei asiantuntija! Kyllä Tempur rakastelu on vaikeaa!!! Miljoona kertaa vaikeampaa kuin joustinpatjalla! Kyllä saa hommia tehdä ja on kuin maratoonin vetänyt sänkypuuhien jälkeen. En suosittele aktiivisille pareille!


    • herätkää

      Hierovia sänkyjä pitäisi saada Suomeenkin. Niitä on maailmalla myynnissä vaikka kuinka paljon. Ja ovat tosi mukavia. Kannattaa googlat vaikka massaging adjustable beds. Miksei kukaan kunnon sänkykauppa tuo niitä myös tänne Suomeen ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6314
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5388
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4255
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4122
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      66
      3880
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1167
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      57
      1000
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      304
      999
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      850
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      811
    Aihe