ilahduttavaa että on hyviäkin sijareita. oma pienokaiseni on lastenkodissa mutta sossut ei suostu sijaisperhevaihtoehtoon koska meillä on mies aktiiviväkivaltainen. valitettavaa, itse voisin hoitaa lapseni, tai antaisin kasvattiperheelle, mies ei suostu.
kiva kuulla
asiallisista sijareista
7436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
oikeusavustajalle eli asianajajalle...menet hakeen huoltajuutta oikeuden kautta.Sitten kun olet huoltaja saat päättää lapsen asioistakin melko rauhassa.Toinen on et otat yhteyttä lastenpsykiatriselle ja sanot ettei pienen lapsen henkisen kasvun paikka ole laitosolosuhteet.Lapsen terveen psyyken kasvamiseen hän tarvii yhden vakituisen tuvallisen ihmissuhteen.Sosku tekee laittomasti ja myös lastenkoti,sillä pienen lapsen etu on kasvaa perhehoidossa.
Voimia sinne!Minulla on kanssa taistelu käynnissä lasteni kasvupaikan suhteen....tosi rankkaa lapsille.
Pitäisköhän se ukko laittaa ovesta ulos? Tai hakea omaa asuntoa ja muuttaa pois? Hakea lähestymiskieltoa? Etkö edes lapsesi takia jättänyt tommosta mulk***?? Oli se lapsen isä tai ei niin rajansa kaikella.
olsikin laittanut tämmöisen ulos ja pois elämästä, niin se ei sossuille riitä. ei tarvi kun ukko käy muutaman kerran ovea hakkaamassa niin saadaan syyt huostaanottoon (lapsen turvallisuus). Ei siinä lähestymiskiellot auta. Ei lähestymiskielto estä tulemasta oven taakse. Siksipä olisi tärkeää, että lähestymiskiellon rikkomisesta tulisi paljon ankarammat sanktiot kuin nykyään. Ja lapsihan siinä kärsii, ei riitä, että sillä on niin pönttö isä vaan sitten se erotetaan äidistäkin.
kimpsut ja kampsut, lapsi kainaloon ja pakoon. Jos et voi mennä sukulaisten luo, niin mene turvakotiin. siellä olet turvassa lapsinesi ja saat ammatti-ihmisiltä neuvoja, kuinka menetellä. Sinne ei isä pääse oven taakse. Suojelkaa äidit lapsianne kaikin mahdollisin keinoin, ettei huost.ottoon tarvitsisi ryhtyä. Missä on nykyäitien vanhemmat? Missä kaikki muut sukulaiset? Kääntykää läheisten puoleen ja pyytäkää apua, jos suinkin heitä on. Älkää olko liian ylpeitä pyytääksenne apua, kun on lapsista kysymys. Ette mitenkään kriisitilanteissa yksin pärjää tarvitsette ehdottomasti tukea luotettavilta ihmisiltä, joiden pitäisi olla juuri esim. teidän vanhempanne, tai isovanhempanne, täti, eno kuka tahansa läheltä.
nykyään että turvakotijakso voikin muodostua painajaiseksi. Jos "kaappaat" lapset turvakotiin voit jopa menettää huoltajuuden tälle väkivaltaiselle. tai voit saada sakot omavaltaisesta toiminnasta. Eri asia jos on luotettavaa dokumenttia lääkärinklausuntoineen pahoinpitelystä.
tapauksista, itseasiassa päässyt ihan läheltäkin seuraamaan, että turvakodin henkilökuntaankaan ei voi täysin luottaa. Saattavat puhua sinulle yhtä, miehelle toista ja sitten vielä kolmannelle kolmatta. Kyllä on oikeesti pelottavaa, jos joutuu minkään laisten viranhaltijoiden kanssa tekemisiin. Heillä on pelottavan suuri valta yksityisten ihmisten elämästä päätettäessä ja usein vielä ovat ihan sen valtansa sokaisemia. He luovat ihan ikioman mielikuvansa asioista ja pitävät sitten siitä kiinni, vaikka toisit mitä faktoja pöytään. Vaikka asiat olisivat normaali aivoilla ajatellen ihan yksinkertaisia ja kuka tahansa voi nähdä, miten pitäisi menetellä, niin heidän pitää päästä pätemään ja voivat vääntää kaiken ihan päälaelleen ja kyllä siinä tavallinen tallaaja on aika heikoilla, kun ammatti-ihminen on sanansa sanonut.
Jos haluat lapsellesi perheen niin pyydä soskua hankkimaan se kauempaa. Ja jos miehesi on todistettavasti väkivaltainen, lapsen uusi perhe voidaan salata häneltä.
Mutta toki sinulla säilyisi lapsen tapaamisoikeus.
Kyllä perhe lähes aina lapsen näkövinkkelistä laitoksen voittaa.