AMD 3000+

Kun edellinen kone sisälsi AMD Athlon 3000 (2,1Ghz) prosessorin ja uusi AMD Sempron 3000 (1,6Ghz)prosessorin, niin mitä eroa näillä on muuta kuin tässä uudessa on on tuo Ghz pienempi?
6372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

et toi sempron on amd:n halpis prossu, sama kun intelillä on celeron.

Äänestä

Kunnon pelin pilipalivehkeeseen.

Äänestä

Olis kiva tietää,mitä ominaisuuksia sait lisää,verrattuna vanhaan.Huomasin itse konetta vaihtaessani,ettei toi prossu ollutkaan niistä se kaikkein tärkein.Mulla Pentium 4 takkuili nopeudessa(2930 MHz)vähän joka kohdassa verrattuna nykyiseen,jonka nopeus on vain 2200 MHz.Vaikka toi uusi prossu on monen mielestä täys paska kun siinä on noin pieni toi hertsiluku,niin nopeudessa tää uus kone on kyllä aikast vikkelä.Et sillee..

Äänestä
  • Intel Core duo kamat koneeseen niin takut irtoaa.

    Äänestä

Niin... tuo entinen kone ei mennyt vaihdossa vaan annoin sen lapsille pelikoneeksi. Jep olen siis ikäihmisiä :-)

Kaikki sai alkunsa siitä, kun penskojen pelit eivät toimineet heidän (tosi)vanhassa koneessa, vaan ne piti aina asentaa meidän vanhempien koneelle mikä oli tuo AMD Athlon 3000 sisältävä kone.
Nyt sitten ihan äkkipikaistuksissa tilasin Netanttilasta tuon Hp:n koneen (lähinnä 21" laajakuvanäytön takia), katsoin vaan että AMD 3000 prosessori näkyy olevan...
Ei se sinänsä ole hitaammalle vaikuttanut kuin tuo edeltäjä, mutta kiinnitin vaan huomion tuohon 1,6 Ghz kun katsoin koneen järjestelmätietoja.
Itse en pelaa, mutta digivideon editointia silloin tällöin harrastan ja en ole sitä vielä kokeillut.
Normaaliin surffailuun ja kirjoitteluun ja digikuvien katseluun kelpaa ja 21" laajakuvanäyttö on ehdoton.
Tietokoneista yhtäsuntoista tiedän, mutta nuo prosessorit ja niiden henkinen elämä on heikoilla.

Äänestä
  • Kyllä tuolla koneella pystyt tekemään nuo
    mainitsemasi työt hyvinkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei älyä kirjoitti:

Kun edellinen kone sisälsi AMD Athlon 3000 (2,1Ghz) prosessorin ja uusi AMD Sempron 3000 (1,6Ghz)prosessorin, niin mitä eroa näillä on muuta kuin tässä uudessa on on tuo Ghz pienempi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu