Lahden hintataso

Kerrostalo, rv 1982. Pinta-ala 59m2 (2h k), meni hintaan 55 500,00 euroa (940 euroa / m2). Menikö tämä alle markkinahinnan?

http://www.oikeus.fi/37482.htm
5661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Melko halvalla meni, toki kunnnosta ei ole tietoa. Noin 200 euroa m2 olisi voinut saada lisääkin.

Äänestä
  • päätelmät tehtiin.

    Äänestä

saksala, rv.82, Tietysti pitäisi nähdä asunnon kunto (ainakin naapuritaloissa on "vain" ne kauheat peltikylppärit, mitä kyseisellä alueella rakennettiin paljon.
Mutta jos ajateltaisiin asunto "kekimääräiseksi", niin kyllä tuo hinta oli 150-300€/m2 alakantissa, eli veikkaisin että joku teki ihan kohtuuhyvän ostoksen.

Äänestä

eikös siellä ole putkiremppa tulossa,
ikkunoita ei ole kai laitettu,
jos oikein muistelisin

hieman enemmän olisi voinut saada,
mutta kyllä meillä myydään tuolaisia halvemmallakin.

Pyyntihinta ei ole myyntihinta.

Äänestä
  • olisi ollut noin kilometrin etelänsuuntaan, metsän toisella puoleella, eli liipolassa (toispaikkakuntalaisille pieneksi selvennykseksi, liipola on lahden ehkä "huonomaineisin" asumalähiö, jonka maine ja asuntojen hinnat ovat tämän kaupungin pohjaluokkaa, ovat sitä olleet ja vuosikymmeniä, vaikka asiat alueella ovat selvästi viimeisten vuosien aikana parantuneet, niin vanha maine "slummina" on tallella ja asuntojen hinnat alhaalla.), niin tuo toteutunut hinta edustaisi ihan alueen keskihintatasoa, mutta jostain syystä saksalan alue (missä kyseinen asunto sijaitsee) on ollut hyvinkin yliarvostettu hintojen suhteen, vaikka välillä itseäni mietityttää että mihin hinnat perustuvat, kun alueen talot eivät mitään erityisen laadukkaita ole.

    Eli saksalan hinnoiksi tuo kyseisen asunnon hinta oli edullien, mutta tosiaan kyllä lahdesta halvempiakin löytyy (itse olen ostanut v.2004 kaksion 648€/m2 ja yksiön v.2006 692€/m2).
    Mutta pitäisi tietää yhtiön taustat (olen kahdessa viereisesessä yhtiössäollut remonttihommissa, mutta tämä kyseinen yhtiö on minulle täysin "tuntematon") ja asunnon kunto, että voisi sanoa ihan tarkkoja lukuja.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


onko hinta kohdalla? kirjoitti:

Kerrostalo, rv 1982. Pinta-ala 59m2 (2h k), meni hintaan 55 500,00 euroa (940 euroa / m2). Menikö tämä alle markkinahinnan?

http://www.oikeus.fi/37482.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu