Esim. kuvakkeita työpöydälle väsätessä kaipaisi värittömyyttä/läpinäkyvyyttä. Miten se saadaan aikaan? Käytössä Photoshop7,Photostudio2000, Irfan(jolla tallennan .ico muodossa), mutta en vaan keksi/muista miten saadaan aikaan näkymätön tausta.
Läpinäkyvää?
deehoo
6337
0Äänestä
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lueppa aikaisempia viestejä, eiköhän se niistä selviä.
TN. homman osaa vain oikeat ikoni editorit, konvertterithan eivät voi vain alkaa arvaamaan että mitkä osat kuvasta haluat nähdä läpinäkyvänä.
Muutenkin ikonien tekoon kannattaa hankkia oikea ikonieditori. Itse teen niitä niin että väsään ikonin kuvan ensin PSP:llä kopsaan sen ikonieditoriin ja lisään editorissa läpinäkyvän värin ja talletan tuotoksen. Ainakin Microangelo (saatavana shareware versio) osaa läpinäkyvät värit ja muitakin ikoneihin liittyviä juttuja (mm. systeemi kuvakkeiden vaihdon). Microangelossa läpinäkyvää väriä ilmaistaan pienellä monitorin kuvalla valittavien värien joukossa.
Itse en ole saanut sitä onnistumaan muuten kuin erillisillä pikku palikoilla. Henk.koht. suosikki on Transparent, http://home.attbi.com/~jguerette/transparent/
Päivän ohjelmissa oli jonkin aikaa sitten valmis ohjelma tuohon tarkoitukseen mutten nyt muista mikä se oli.
....kaikille neuvoista. Niin vähän ajattelinkin, ettei muuten saa näkymätöntä taustaa aikaiseksi, pitipähän varmistaa. Imuroin Microangelon, ja kokeilen sitä.
mene ja imuroi MicroAngelo http://jupsoft.host.sk/fosi/
(täysversio)