HÄVETKÄÄ..

Miksi kukaan järkevä ihminen haluaa, suurimpaan
murhaaja valtioihin? Jo alusta asti nämä lännenvalloittajat ovat harjoittaneet terrorismia
ihmiskuntaa kohden; jopa eläimiä ja luontoa kohden. Jokainen USA:lainen on ihmiskunnan ja elämän vihollinen numero 1. Varmaan tämä tieto
ei ole uutta, se on vain päässyt unohtumaan sinne
pyrkijöiltä.
161600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Joskus sitä on vaa muutettava paremman perässä muualle (työ, raha, perhe yms). Kyllä sitä mielellään asuisi Suomessa, jos siellä olisi vähän reilumpi meininki. USA:ssa saat ainakin ansaitut tulot yms, Suomessa kaikki pitää olla niin helvetin tasaväkistä, kommunismin maku suussa.

Äänestä

USA on Raamatun Luvattu Maa, paratiisi maan päällä.

Äänestä
  • joo, no ei ihan juuri niinkään. Jokainen asuu missä asuu. saatan asua jenkkilässä, ei se tarkoita että olen samaa mieltä niiden politiikan kanssa yms. Ei se usan mahtivaltaa auta asunko siellä vai en. Kaikesta ei tarvi tykätä.

    Äänestä

paljon sinne vaan on menijöitä. Jotain hyvääkin täytyy siellä olla.

Äänestä

Täytyy sanoa, että itselleni - tällaiselle työhullulle - se on mielekkäin lomakohde/lepopaikka.

En olisi itsekään uskonut, että olen menossa sinne jo viidettä kertaa (melkein kerran vuodessa), varmaankin siksi koska näen ystäväni luona sitä paikallista elämää ja "tutkin" sitä mielelläni.

Muut suosikkimaani ovat Ranska ja Venäjä, ja voinpa vielä sanoa omaavani "kommarijuuret" ja "punaisella alueella" kasvamisen ;-)

Äänestä

Niin se vaan on. Maa on vaan niin lostava matkailumaa. Ihmiset ystävällisiä ja kaikki "pelaa". Olen käynyt monesti ja tulen aina käymään. Poliittisia seikkoja / sekoiluja tähän on turha sotkea.

Äänestä

Toivottavasti tuntuu paremmalta kun sait sanottua mielipiteesi julkisesti. Jokaisella on sananvapaus, Amerikan malliin...

Enpas ollutkaan ajatellut moisia epakohtia tassa nykyisessa kotimaassani. Pitaiskohan ruveta heti aamulla pakkaamaan...

Olen taalla toissa ja viihdyn mainiosti, Suomeen paluu ei kiinnosta tippaakaan. Uramahdollisuudet on loputtomat ja palkka paljon Suomea parempi. Saan olla oma itseni ja yhteiskunta ei tasapaista. Politiikka on viime vuosina ollut mita on, mutta toivotaan etta ollaan matkalla parempaan.

Kannattaisi kayda tutustumassa tahankin maahan ihan paikan paalla!

Äänestä
  • Joo, lapioikaa vaan lunta siella antiantimaassa.

    Äänestä

  • flman kirjoitti:

    Joo, lapioikaa vaan lunta siella antiantimaassa.

    jakaa nuorisolle jotain Maon punaista kirjaa, josta opetellaan ulkoa naita "totuuksia".
    P.S. Taalla onn hyva asua, luntakaan ei ole viela tullut. Rahaa lapioidaan! Hihii!

    Äänestä

  • taidetaan kirjoitti:

    jakaa nuorisolle jotain Maon punaista kirjaa, josta opetellaan ulkoa naita "totuuksia".
    P.S. Taalla onn hyva asua, luntakaan ei ole viela tullut. Rahaa lapioidaan! Hihii!

    sitä rahaa ole mukaansa saanut vimpalle matkalle... ;-)

    Äänestä

  • usa-matkaaja kirjoitti:

    sitä rahaa ole mukaansa saanut vimpalle matkalle... ;-)

    komian kirstun ja kuoron laulamaan!

    Äänestä

  • flman kirjoitti:

    Joo, lapioikaa vaan lunta siella antiantimaassa.

    Puhe on halpaa, etenkin nain nimettoman netissa.

    Muista kuitenkin jatkossa, etta teot ne on mitka paljastaa totuuden. Koitapa kitkea elamasta pois kaikki USA:lainen ja vaikeaksi voi kayda. Tai ainakin ankeaksi... Mikaan ei ole rasittavampaa kuin anti-USA kalkatus, jonka jalkeen kaydaan McDonaldisissa Levikset jalassa ja Niken lenkkareissa, ja sitten mennaan kotiin katsomaan CSI:ta telkkarista.

    Jos tahan boikottiin pystyt, sitten olet mielipiteesi ansainnut.

    Äänestä

siellä asuu paitsi ystäviä ja läheisiä, myös paljon mukavaa ja erittäin fiksua porukkaa.

Se on sääli kuinka Yhdysvaltain nykyhallinto on pilannut koko liittovaltion maineen.

Äänestä

Kaverin kanssa kierrettiin 3 viikkoa ympäri itärannikkoa vuokra-auton kanssa. NY-Buffalo-Sandusky-Cincinnati-Memphis-New Orleans-Jacksonville-Ajo appalakkien läpi-DC-Atlantic City-NY.

On tullut myös kierrettyä samalla tavalla Saksassa ja Englannissa. Kaikki olivat tietysti ihan erilaisia reissuja, mutta kyllä täytyy sanoa että yleisesti ottaen amerikassa ollaan tosi ystävällisiä. Vähän järkeä käteen niin siellä on todella hienoa matkustaa, varsinkin autolla.

Kaikilla on tosin tässä vapaassa maassa oikeudet omiin mielipiteisiin, mutta jos jostakin maasta kirjoittaa tällaista 'paskaa' matkailupalstalla, niin voisi vähän kertoa omakohtaisia kokemuksia. Tälle poliittiselle shaisselle on varmaan omatkin foorumit.

Voi jeesus, välistä tuntuu että ihmisillä ei ole omia aivoja ollenkaan. Varsinkin tällä kirjoittajalla.

Äänestä

Sinä taidat olla suomen kielen vihollinen numero yksi. Ainakin "kirjoitustaitosi" perusteella.

Äänestä

Ja mikähän lääke sulla on jäänyt ottamatta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Antiusalainen kirjoitti:

Miksi kukaan järkevä ihminen haluaa, suurimpaan
murhaaja valtioihin? Jo alusta asti nämä lännenvalloittajat ovat harjoittaneet terrorismia
ihmiskuntaa kohden; jopa eläimiä ja luontoa kohden. Jokainen USA:lainen on ihmiskunnan ja elämän vihollinen numero 1. Varmaan tämä tieto
ei ole uutta, se on vain päässyt unohtumaan sinne
pyrkijöiltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu