Joo, pompsahti ruudulle "green card lottery" linkki. Ihan ex-tempore täytin tiedot ja seuraavaksi alkoi kyselemään sitten luottokortin numeroa että olisin voinut osallistua "arvontaan". 1-4 vuoden voimassaolo olisi maksanut muistaakseni 69 $ - pitkästi yli satasen ! Jos todella olisi "lotto" niin mihin ne tarvii noin paljon rahaa? mitään vastinetta tuolle ei saa, vain "mahdollisesti" työ/oleskeluviisumin. Tuohan on ihan kuin venäjällä...
GREEN CARD huijaus ?
9
3687
Vastaukset
- jos osallistut!
Tata huuhaata on tallakin palstalla vatvottu vuosikausia. Laheta ennemmin Nigerialasille rahaa!
Ainoa konsti on ottaa yhteytta USAn lahetystoon.- skäribo
Kyllä niissä arvonnoissa joku voittaakin. Esim. suomalainen näyttelijäpariskunta Franzen sai sillä keinolla työviisumin USA:sta. Samoin yksi kaverini, joka meni vielä äkkiä naimisiin ja sai siten kaverinsakin mukaan.
Toki riski on aika suuri, että rahat menevät hukkaan. - Tuollaisissa
skäribo kirjoitti:
Kyllä niissä arvonnoissa joku voittaakin. Esim. suomalainen näyttelijäpariskunta Franzen sai sillä keinolla työviisumin USA:sta. Samoin yksi kaverini, joka meni vielä äkkiä naimisiin ja sai siten kaverinsakin mukaan.
Toki riski on aika suuri, että rahat menevät hukkaan.maksullisissa lotoissa kyllä on suuri todennäköisyys että ne ovat oikeita. Eli niistä voi voittaa green gardin mutta maksu on turha!!! Voit itse osallistua täysin ilmaiseksi Yhdysvaltain hallinnon sivuilla ja täyttää samanlainen kaavake. Osallistuminen tuollaiseen maksulliseen on sikälis hölmöä että siinä on vain välikäsi rahastamassa ja lähettää lottohakemuksen eteenpäin samalla tavalla kuin itse sen teet ilmaiseksi. Maksaminen ei paranna mahkuja yhtään. Joskus seassa voi olla myös täysiä huijareita, jotka ei edes lähtä tietoja eteenpäin, että sekin on vielä huomioitava.
Paras tapa lotota green gardia on täyttää virallisilla hallinnon sivuilla kaavake ja se on siinä sitten ja ilmaiseksi! - Älä sotke kahta asiaa
skäribo kirjoitti:
Kyllä niissä arvonnoissa joku voittaakin. Esim. suomalainen näyttelijäpariskunta Franzen sai sillä keinolla työviisumin USA:sta. Samoin yksi kaverini, joka meni vielä äkkiä naimisiin ja sai siten kaverinsakin mukaan.
Toki riski on aika suuri, että rahat menevät hukkaan.Eihän kukaan täällä ole kai väittänytkään että itse Green Card Lottery olisi huijausta! Sehän on tottakai täysin laillinen ja jo vuosikymmeniä olemassa ollut USA:n hallituksen vastuulla oleva vuosittainen toimi jossa on omat tarkat sääntönsä. Ja joka vuosi kymmenet tuhannet tosiaan voittavat sen Green Cardin sen kautta; monet suomalaisetkin (mm. mainitsemasi Franzenin pariskunta).
Huijaus on siinä että jos homman hoitaa USA:n hallituksen virallisten nettisivujen ohjeiden mukaan, homma ei maksa YHTÄÄN MITÄÄN (jaa no muutama euro saattaa postikuluja tulla). Siihen pitää vain nähdä vähän vaivaa että löytää ne ohjeet ja osaa niitä noudattaa. Mutta siis on ILMAISTA.
Huijausta sitten ovat puolestaan ne kymmenet netissä toimivat sivut jotka väittävät että heidän kauttaan on suuremmat mahdollisuudet voittaa Green Card lotteryssa. Sehän on täysin paskapuhetta. Mahdollisuudet ovat kaikille samat. Heillä on sivuillaan kaiken maailman hakulomakkeita joita voi täyttää - mutta sitten kysytäänkin sitä luottokorttinumeroa. Nuo firmat vain hyödyntävät onnettomia tumpeloita jotka eivät asiaa ymmärrä eivätkä viitsi hakea oikeaa tietoa.
- mitäha
Huijausta ja ei. Sillä rahalla varmistetaan että hakemus on oikein täytetty. Joka ei ole ihan yksinkertainen asia. Vaikka se oikea lotto onkin ilmainen helpottaa tuollaisen käyttö prosessia.
- xyzq
Kyllä toi viesti on huijausta. Oikea lotto ei maksa mitään, ja siihen voi osallistua USA:n hallinnon sivuilla.
Ja se lomake, joka pitää täyttää: siinä kysytään nimeä ja osoitetta, ja yhtä passikuvaa. Kyllä pitää aika tumpelo olla, jos tosta haluaa maksaa jollekin huijarille.
- ///
Green card arvontaan osallistuminen ei maksa mitaan.
Rahan vaatiminen ja ennenkaikkea luottolortin numeron pyytaminen on varmistus siita etta annat luottokorttisi huijareille.
Maailamn toiseksi vanhin temppu jonka luulisi jo jokaisen tietavan.
EI MITAAN tietoja kenellekkaan tuntemattomalle puhelimessa eika internetissa, ei kirjeitse eika missan muodossa.
Muuten sina kerjaat rikollisia ryostamaan sinut. - BillyJoe
Tässä linkki viralliseen arvontaan niin loppuu se 'arpominen'...
http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1318.html- Anonyymi
Kiitos virallisen sivun =linkin lähettämisestä! Vissiin seuraava arvontaan osallistuminen vasta syksyllä 2022
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672451Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis451465Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999