Olen seurustellut jo jonkin aikaa 91 syntyneen tytön kanssa(seksiäkin harrastettu). Nyt kuitenkin saattaa olla että tyttö on raskaana. Ajattelin kysyä että kuinka rikollisena asiana tällainen pidetään. Tytön vanhemmat eivät tiedä seksistä. Raskaus on kuitenkin aika pitävä todiste alaikäiseen sekaantumisesta. Miten tuomioistuin käsittelee tai käsittelisi tätä tilannetta???
Miten toimia
Poika 87
5994
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos levitit alle 16 vuotiaan jalat, niin saatoit syyllistyä rikokseen.
Rikoslaki
20 luku
6 § (24.7.1998/563)
Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö
Joka
1) on sukupuoliyhteydessä kuuttatoista vuotta nuoremman lapsen kanssa,
2) koskettelemalla tai muulla tavoin tekee kuuttatoista vuotta nuoremmalle lapselle seksuaalisen teon, joka on omiaan vahingoittamaan hänen kehitystään, tai
3) saa hänet ryhtymään 2 kohdassa tarkoitettuun tekoon,
on tuomittava lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä vankeuteen enintään neljäksi vuodeksi.
Lapsen seksuaalisena hyväksikäyttönä ei kuitenkaan pidetä 1 momentissa tarkoitettua tekoa, jos osapuolten iässä tai henkisessä ja ruumiillisessa kypsyydessä ei ole suurta eroa.
Joo nimimerkkis osuu ainakin tosissaa oikeaa! Poikaha sinä olet jos et saa muuta kun 14-15-vuotiasta! Jos mies luulet olevas, niin kipee olet, ei tollaset muodottomat lapset kyllä täyspäistä kiihota!
Olet itse 19v. niin saattaa olla, ettet joudu rikosoikeudelliseen vastuuseen. Mutta vastuuseen kyllä joudut. Olet nyt tytön kesyttänyt ja tod.näk. raskaaksi saattanut. Mun mielestä olet vastuussa naisestasi ja syntyvästä lapsestasi. Varmaan selviät siitä.
Hmm, ei kai vain... iät taitavat osua sopivasti erään sankarilaulajan - joka pysyy tulitikuista kaukana - tyttäreen.
...ja vielä jatkoksi: aborttia ja äkkiä! Ei ne siellä panijan nimeä kysele. No worry!