Pitäisi saada kissa vaan..

..millainen kissa. Rotukissa vai maatiainen.
En oikeastaan tiedä roduista mitään.
Kissan pitäisi tulla toimeen koiran kanssa. Joten onko rotu siinä suhteessa muita parempi.
Ehkä kuitenkin pitäisi olla eläinystävä ja ottaakin löytökissa.
Jos joku nyt haluaa tarjota omaansa, niin en voi kaukaa hakea. Asun Liedossa.

6

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apina

      rotukissat maksaa aika paljon..ainaki 600€ saat pulittaa.jos halvempi ni sit on pentutehtailija joka vaa sekottaa rotukissan ja maatiaiskissan ja väittää et on muka rotukissa..maatiaisia taas saa vaikka ilmaiseksi.kannattaa ottaa pentu jos koirakin talossa.aikuinen ei välttämättä hyväksy.en kyllä tiedä että joku rotu tulisi paremmin koirien kans toimeen kuin toinen..meillä kyllä kotona aikoinaan kun siellä asuin, oli koira ja otettiin kaks kissanpentua.pari viikkoa tappelivat mutta sitten kissat nukkuivat koiran kainalossa ym.löytöeläintalosta kannattaisi ottaa, mutta sieltä ei välttämättä heti pentua löydä.itselläni kävi kyllä tuuri kun löysin heti ekasta löytöeläintalosta kissanpennun, joka vielä oli rotukissa.mutta harvemmin näin käy.

      • Kati-74

        löydät tietoa eri kissaroduista
        http://www.kissaliitto.fi/etusivu.php

        Meillä on ollut maatiainen joka ei ollut koiraa nähnytkään kun meille tuli koira kissan ollessa 6-v. Kissa teki heti selväksi kumpi on pomo ; )

        Vastaavasti meidän Ragdoll näki viime kesänä koiran ekan kerran ja oli heti uteliaana tutustumassa. Mutta meidän nykyinen maatiainen tuli meille vanhasta kodistaan siksi kun sinne muutti koiranpentu ja kissa muutti asumaan sängyn alle.

        Eli vaikea sanoa mikä kissa parhaiten sopisi koiran kanssa. Ragdoll on ainakin sosiaaalinen ja tulee yleensä toimeen koirankin kanssa.

        Mutta kurkkaa tuolta kissaliiton sivulta eri rotuisten luonnekuvauksia ja josko valitset maatiaisen niin ehkä löytäisit pennun joka on jo tottunut koiraan/koiriin.
        Onnea valintaan.


      • catmania

        Kyllä rotukissan voi saada 500. eurollakin. Itselläni siamilainen ja itämainen, varmasti puhdasrotuisia ja näyttelykelpoisia eikä varmasti pentutehtailijoilta!


    • ...

      varminta joko pentu tai kissa joka on jo tottunut koiriin, löytötalossakin saattaa sellainen olla jo valmiina esim omistaja kuollut tms. Myöskin löytötaloon voi aina palauttaa helpommin jos koira ja kissa ei tulekaan keskenään toimeen.

      • Niin onhan 500-800 euroa paljon rahaa, kun se kuitenkin on epävarma sijoitus. Ihanan näköisiä kuitenkin nuo rotukissat, esim. se Ragdoll, aivan ihana. Tosin maatiaisiassakin on tosi kivan näköisiä.
        Eikös se ollut niinpäin, että kun kissa tulee myöhemmin taloon, tulevat paremmin keskenään toimeen?


    • käyttäytyy kuin koira

      Ragdoll on aivan ihana rotu. Käyttäytyy itsekin kuin koira. Lähtiessäni kotoa jää eteiseen odottelemaan ja on vastassa, kun tulen kotiin. Meillä ei ole koiraa, mutta kuulemani mukaan tulee hyvin toimeen koirien kanssa. Etsi tietoa esim. netistä ragdoll- kissoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      319
      1761
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1264
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1257
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1136
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      74
      883
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      84
      843
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      823
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      777
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      770
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      716
    Aihe