Pitäisi saada kissa vaan..

..millainen kissa. Rotukissa vai maatiainen.
En oikeastaan tiedä roduista mitään.
Kissan pitäisi tulla toimeen koiran kanssa. Joten onko rotu siinä suhteessa muita parempi.
Ehkä kuitenkin pitäisi olla eläinystävä ja ottaakin löytökissa.
Jos joku nyt haluaa tarjota omaansa, niin en voi kaukaa hakea. Asun Liedossa.

6

702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apina

      rotukissat maksaa aika paljon..ainaki 600€ saat pulittaa.jos halvempi ni sit on pentutehtailija joka vaa sekottaa rotukissan ja maatiaiskissan ja väittää et on muka rotukissa..maatiaisia taas saa vaikka ilmaiseksi.kannattaa ottaa pentu jos koirakin talossa.aikuinen ei välttämättä hyväksy.en kyllä tiedä että joku rotu tulisi paremmin koirien kans toimeen kuin toinen..meillä kyllä kotona aikoinaan kun siellä asuin, oli koira ja otettiin kaks kissanpentua.pari viikkoa tappelivat mutta sitten kissat nukkuivat koiran kainalossa ym.löytöeläintalosta kannattaisi ottaa, mutta sieltä ei välttämättä heti pentua löydä.itselläni kävi kyllä tuuri kun löysin heti ekasta löytöeläintalosta kissanpennun, joka vielä oli rotukissa.mutta harvemmin näin käy.

      • Kati-74

        löydät tietoa eri kissaroduista
        http://www.kissaliitto.fi/etusivu.php

        Meillä on ollut maatiainen joka ei ollut koiraa nähnytkään kun meille tuli koira kissan ollessa 6-v. Kissa teki heti selväksi kumpi on pomo ; )

        Vastaavasti meidän Ragdoll näki viime kesänä koiran ekan kerran ja oli heti uteliaana tutustumassa. Mutta meidän nykyinen maatiainen tuli meille vanhasta kodistaan siksi kun sinne muutti koiranpentu ja kissa muutti asumaan sängyn alle.

        Eli vaikea sanoa mikä kissa parhaiten sopisi koiran kanssa. Ragdoll on ainakin sosiaaalinen ja tulee yleensä toimeen koirankin kanssa.

        Mutta kurkkaa tuolta kissaliiton sivulta eri rotuisten luonnekuvauksia ja josko valitset maatiaisen niin ehkä löytäisit pennun joka on jo tottunut koiraan/koiriin.
        Onnea valintaan.


      • catmania

        Kyllä rotukissan voi saada 500. eurollakin. Itselläni siamilainen ja itämainen, varmasti puhdasrotuisia ja näyttelykelpoisia eikä varmasti pentutehtailijoilta!


    • ...

      varminta joko pentu tai kissa joka on jo tottunut koiriin, löytötalossakin saattaa sellainen olla jo valmiina esim omistaja kuollut tms. Myöskin löytötaloon voi aina palauttaa helpommin jos koira ja kissa ei tulekaan keskenään toimeen.

      • Niin onhan 500-800 euroa paljon rahaa, kun se kuitenkin on epävarma sijoitus. Ihanan näköisiä kuitenkin nuo rotukissat, esim. se Ragdoll, aivan ihana. Tosin maatiaisiassakin on tosi kivan näköisiä.
        Eikös se ollut niinpäin, että kun kissa tulee myöhemmin taloon, tulevat paremmin keskenään toimeen?


    • käyttäytyy kuin koira

      Ragdoll on aivan ihana rotu. Käyttäytyy itsekin kuin koira. Lähtiessäni kotoa jää eteiseen odottelemaan ja on vastassa, kun tulen kotiin. Meillä ei ole koiraa, mutta kuulemani mukaan tulee hyvin toimeen koirien kanssa. Etsi tietoa esim. netistä ragdoll- kissoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2749
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2537
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2258
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1861
    5. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1514
    6. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      35
      1508
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1453
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1351
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      24
      1138
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      18
      1073
    Aihe