Pitäisi saada kissa vaan..

..millainen kissa. Rotukissa vai maatiainen.
En oikeastaan tiedä roduista mitään.
Kissan pitäisi tulla toimeen koiran kanssa. Joten onko rotu siinä suhteessa muita parempi.
Ehkä kuitenkin pitäisi olla eläinystävä ja ottaakin löytökissa.
Jos joku nyt haluaa tarjota omaansa, niin en voi kaukaa hakea. Asun Liedossa.

6

662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apina

      rotukissat maksaa aika paljon..ainaki 600€ saat pulittaa.jos halvempi ni sit on pentutehtailija joka vaa sekottaa rotukissan ja maatiaiskissan ja väittää et on muka rotukissa..maatiaisia taas saa vaikka ilmaiseksi.kannattaa ottaa pentu jos koirakin talossa.aikuinen ei välttämättä hyväksy.en kyllä tiedä että joku rotu tulisi paremmin koirien kans toimeen kuin toinen..meillä kyllä kotona aikoinaan kun siellä asuin, oli koira ja otettiin kaks kissanpentua.pari viikkoa tappelivat mutta sitten kissat nukkuivat koiran kainalossa ym.löytöeläintalosta kannattaisi ottaa, mutta sieltä ei välttämättä heti pentua löydä.itselläni kävi kyllä tuuri kun löysin heti ekasta löytöeläintalosta kissanpennun, joka vielä oli rotukissa.mutta harvemmin näin käy.

      • Kati-74

        löydät tietoa eri kissaroduista
        http://www.kissaliitto.fi/etusivu.php

        Meillä on ollut maatiainen joka ei ollut koiraa nähnytkään kun meille tuli koira kissan ollessa 6-v. Kissa teki heti selväksi kumpi on pomo ; )

        Vastaavasti meidän Ragdoll näki viime kesänä koiran ekan kerran ja oli heti uteliaana tutustumassa. Mutta meidän nykyinen maatiainen tuli meille vanhasta kodistaan siksi kun sinne muutti koiranpentu ja kissa muutti asumaan sängyn alle.

        Eli vaikea sanoa mikä kissa parhaiten sopisi koiran kanssa. Ragdoll on ainakin sosiaaalinen ja tulee yleensä toimeen koirankin kanssa.

        Mutta kurkkaa tuolta kissaliiton sivulta eri rotuisten luonnekuvauksia ja josko valitset maatiaisen niin ehkä löytäisit pennun joka on jo tottunut koiraan/koiriin.
        Onnea valintaan.


      • catmania

        Kyllä rotukissan voi saada 500. eurollakin. Itselläni siamilainen ja itämainen, varmasti puhdasrotuisia ja näyttelykelpoisia eikä varmasti pentutehtailijoilta!


    • ...

      varminta joko pentu tai kissa joka on jo tottunut koiriin, löytötalossakin saattaa sellainen olla jo valmiina esim omistaja kuollut tms. Myöskin löytötaloon voi aina palauttaa helpommin jos koira ja kissa ei tulekaan keskenään toimeen.

      • Niin onhan 500-800 euroa paljon rahaa, kun se kuitenkin on epävarma sijoitus. Ihanan näköisiä kuitenkin nuo rotukissat, esim. se Ragdoll, aivan ihana. Tosin maatiaisiassakin on tosi kivan näköisiä.
        Eikös se ollut niinpäin, että kun kissa tulee myöhemmin taloon, tulevat paremmin keskenään toimeen?


    • käyttäytyy kuin koira

      Ragdoll on aivan ihana rotu. Käyttäytyy itsekin kuin koira. Lähtiessäni kotoa jää eteiseen odottelemaan ja on vastassa, kun tulen kotiin. Meillä ei ole koiraa, mutta kuulemani mukaan tulee hyvin toimeen koirien kanssa. Etsi tietoa esim. netistä ragdoll- kissoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe