..millainen kissa. Rotukissa vai maatiainen.
En oikeastaan tiedä roduista mitään.
Kissan pitäisi tulla toimeen koiran kanssa. Joten onko rotu siinä suhteessa muita parempi.
Ehkä kuitenkin pitäisi olla eläinystävä ja ottaakin löytökissa.
Jos joku nyt haluaa tarjota omaansa, niin en voi kaukaa hakea. Asun Liedossa.
Pitäisi saada kissa vaan..
6
693
Vastaukset
- apina
rotukissat maksaa aika paljon..ainaki 600€ saat pulittaa.jos halvempi ni sit on pentutehtailija joka vaa sekottaa rotukissan ja maatiaiskissan ja väittää et on muka rotukissa..maatiaisia taas saa vaikka ilmaiseksi.kannattaa ottaa pentu jos koirakin talossa.aikuinen ei välttämättä hyväksy.en kyllä tiedä että joku rotu tulisi paremmin koirien kans toimeen kuin toinen..meillä kyllä kotona aikoinaan kun siellä asuin, oli koira ja otettiin kaks kissanpentua.pari viikkoa tappelivat mutta sitten kissat nukkuivat koiran kainalossa ym.löytöeläintalosta kannattaisi ottaa, mutta sieltä ei välttämättä heti pentua löydä.itselläni kävi kyllä tuuri kun löysin heti ekasta löytöeläintalosta kissanpennun, joka vielä oli rotukissa.mutta harvemmin näin käy.
- Kati-74
löydät tietoa eri kissaroduista
http://www.kissaliitto.fi/etusivu.php
Meillä on ollut maatiainen joka ei ollut koiraa nähnytkään kun meille tuli koira kissan ollessa 6-v. Kissa teki heti selväksi kumpi on pomo ; )
Vastaavasti meidän Ragdoll näki viime kesänä koiran ekan kerran ja oli heti uteliaana tutustumassa. Mutta meidän nykyinen maatiainen tuli meille vanhasta kodistaan siksi kun sinne muutti koiranpentu ja kissa muutti asumaan sängyn alle.
Eli vaikea sanoa mikä kissa parhaiten sopisi koiran kanssa. Ragdoll on ainakin sosiaaalinen ja tulee yleensä toimeen koirankin kanssa.
Mutta kurkkaa tuolta kissaliiton sivulta eri rotuisten luonnekuvauksia ja josko valitset maatiaisen niin ehkä löytäisit pennun joka on jo tottunut koiraan/koiriin.
Onnea valintaan. - catmania
Kyllä rotukissan voi saada 500. eurollakin. Itselläni siamilainen ja itämainen, varmasti puhdasrotuisia ja näyttelykelpoisia eikä varmasti pentutehtailijoilta!
- ...
varminta joko pentu tai kissa joka on jo tottunut koiriin, löytötalossakin saattaa sellainen olla jo valmiina esim omistaja kuollut tms. Myöskin löytötaloon voi aina palauttaa helpommin jos koira ja kissa ei tulekaan keskenään toimeen.
Niin onhan 500-800 euroa paljon rahaa, kun se kuitenkin on epävarma sijoitus. Ihanan näköisiä kuitenkin nuo rotukissat, esim. se Ragdoll, aivan ihana. Tosin maatiaisiassakin on tosi kivan näköisiä.
Eikös se ollut niinpäin, että kun kissa tulee myöhemmin taloon, tulevat paremmin keskenään toimeen?
- käyttäytyy kuin koira
Ragdoll on aivan ihana rotu. Käyttäytyy itsekin kuin koira. Lähtiessäni kotoa jää eteiseen odottelemaan ja on vastassa, kun tulen kotiin. Meillä ei ole koiraa, mutta kuulemani mukaan tulee hyvin toimeen koirien kanssa. Etsi tietoa esim. netistä ragdoll- kissoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874128Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella263000No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10909
- 133901
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760