Kysyin äsken vahingossa kaksikin kertaa tuota Islam-palstalta asiasta, ei julkaistu. :) Ihan oikeasti haluaisin keskustella tästä.
Zarahustrasta....
6
583
Vastaukset
- Paradaiso
sitä, että joku "zorostealainen" (?!) kohteli sinua halpamaisesti, voin kertoa, että uskonnon harjoittajia löytyy tässä uskonnossa joka lähtöön. Profeetta Zarathustran (elinaika tuntematon, arvailuja mm. 1200 eKr) lanseerama uskonto on muuttunut vuosituhansien saatossa ja "oikeaa oppia" ei taida tietää enää kukaan. Sehän on muinainen persialainen uskonto, josta juutalaisuus (ja edelleen kristinusko) on ottanut vaikutteita; mm. ylösnousemusopin.
Zarathustralaisuus on monoteistinen (yksijumalainen) uskonto, jossa palvotaan Ahura Mazdaa,"Viisasta Herraa". Hän on (kuin) kristittyjen Jumala; vastavoimanaan Ahriman, joka vastaa kristittyjen Pelsepuupia. Lopulta Viisas Herra vie voiton. :-)- Näin puhui Z
Sanotaanko profeetoista että jokin uskonto on "ottanut vaikutteita" hänestä. Ei sanota että kristinusko on saanut vaikutteita Jeremialta tai Hesekieliltä. Myös Buddhan väitetään ennustaneen Kristuksen. Jos niin on, oliko Buddha profeetta?
Faarao Ekhnaton otti käyttöön yksijumalaisuuden ja sen merkiksi Atonin ristin, joka muistuttaa kristinuskon tunnusta. Häntä on sanottu "yksijumalaisuuden isäksi". Oliko hän kenties profeetta? Tämän kummallisen kuninkaan muihin muistomerkkeihin kuuluu "inhorealistinen" taide, jossa itse faarao on kuvattu pömppövatsaisena laiheliinina eli lähinnä ihmisenä eikä niinkään jumalana. - elmesteri
Näin puhui Z kirjoitti:
Sanotaanko profeetoista että jokin uskonto on "ottanut vaikutteita" hänestä. Ei sanota että kristinusko on saanut vaikutteita Jeremialta tai Hesekieliltä. Myös Buddhan väitetään ennustaneen Kristuksen. Jos niin on, oliko Buddha profeetta?
Faarao Ekhnaton otti käyttöön yksijumalaisuuden ja sen merkiksi Atonin ristin, joka muistuttaa kristinuskon tunnusta. Häntä on sanottu "yksijumalaisuuden isäksi". Oliko hän kenties profeetta? Tämän kummallisen kuninkaan muihin muistomerkkeihin kuuluu "inhorealistinen" taide, jossa itse faarao on kuvattu pömppövatsaisena laiheliinina eli lähinnä ihmisenä eikä niinkään jumalana.Kyllä se pissa virtaa myötävirtaan lähi-idässäkin.
Miten vitussa voitte uskoo tommoseen paskaan?
Muslimit pitäs hävitää...kaikki!
P.S Hitler ei ollut paha mies...sillä jäi vaan homma kesken! - Sive Lee
Näin puhui Z kirjoitti:
Sanotaanko profeetoista että jokin uskonto on "ottanut vaikutteita" hänestä. Ei sanota että kristinusko on saanut vaikutteita Jeremialta tai Hesekieliltä. Myös Buddhan väitetään ennustaneen Kristuksen. Jos niin on, oliko Buddha profeetta?
Faarao Ekhnaton otti käyttöön yksijumalaisuuden ja sen merkiksi Atonin ristin, joka muistuttaa kristinuskon tunnusta. Häntä on sanottu "yksijumalaisuuden isäksi". Oliko hän kenties profeetta? Tämän kummallisen kuninkaan muihin muistomerkkeihin kuuluu "inhorealistinen" taide, jossa itse faarao on kuvattu pömppövatsaisena laiheliinina eli lähinnä ihmisenä eikä niinkään jumalana.Aina voi teoretisoida ja miettiä, mutta valitettavasti emme saa mihinkään naistä kysymyksistäsi vastausta koskaan.
Pienenä tietoiskuna että vanhimmat uskonnot on nykytietämyksen mukaan noin 70 000 vuotta vanhoja. Jokun Zen kansan python jumalan patsas on ainakin löydetty kaivaiuksissa tältä ajalta. Maata nyt en valitettavasti muista, mutta tän viikon Turun sanomissa oli artikkeli tästä tiedelöydöstä. Missä jumala oli silloin? - atma
Näin puhui Z kirjoitti:
Sanotaanko profeetoista että jokin uskonto on "ottanut vaikutteita" hänestä. Ei sanota että kristinusko on saanut vaikutteita Jeremialta tai Hesekieliltä. Myös Buddhan väitetään ennustaneen Kristuksen. Jos niin on, oliko Buddha profeetta?
Faarao Ekhnaton otti käyttöön yksijumalaisuuden ja sen merkiksi Atonin ristin, joka muistuttaa kristinuskon tunnusta. Häntä on sanottu "yksijumalaisuuden isäksi". Oliko hän kenties profeetta? Tämän kummallisen kuninkaan muihin muistomerkkeihin kuuluu "inhorealistinen" taide, jossa itse faarao on kuvattu pömppövatsaisena laiheliinina eli lähinnä ihmisenä eikä niinkään jumalana.oli korkea-arvoinen vihitty. istua bodhipuun alla, tarkoittaa vihkimystä, vihkimystä aikansa korkeimpaan tietoon ,voi sanoa profeetta. lue sinuhe egyptiläinen. vaikka on romaani, niin on hyvä kuvaus ekhnatonin ajasta
- paalag
Se on ikivanha Persialainen uskonto, joka opettaa, että koko olemassaoloa hallitsee jatkuva taistelu hyvän ja pahan jumalien välillä.
Raamatussa Danielin kirjassa eräs enkeli poikkeaa hänen, Danielin luona. Hän taistelee Persiassa pahaa enkeliä vastaan.
Hän oli pappi joka näki Jumalan viisaan herran, Ahura Mazdan, joka on hyvä. Hänen kaksoisveli Angra Mainju on vuorostaan todella paha. Hän on pimeyden ja pahuuden jumala.
Noiden veljesten keskinäinen taistelu, sen dualismi, kaksinaisuus, muodostaa zarathustralaisuuden ytimen.
Vastaava "dualismi" kulkee punaisena lankana monessa muussakin uskossa, kuten Hindulaisuudessa esim. Pandavan ja Kauravan sodan kautta.
Heidän Eskatologia - oppi lopun ajoista on miltei yksi yhteen kristinuskon kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1061938- 2471711
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos611096Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311030Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K63997En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k67957Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉66848Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.37837The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut6831Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49805