Kysyisin pari kysymystä Vietnamista vaikka jotain kysymyksiä jo tällä palstalla onkin! Ensinnäkin olisi itselle ensimmäinen kerta Vitnamiin mutta muuten olen Aasiassa muutamassa maassa kierrellyt ja tarvisin neuvoja! Ensinnäkin onko tietoa pääseekö Phuketista helposti lentämään Saigoniin (Ho Chi Minh City) vai onko paljon halvempi ja helpompi lentää Bangkokista? Minkä hintaisia on lennot ja saako niitä lyhyellä varoitus ajalla paikan päältä noista edellisistä paikoista? Onko Saigonissa joitain niin sanottuja turisti alueita jossa on hotelli kunhan vaan kävelee ja kattelee mielyttävimmän? Lentokentällä vaikka sanoisi taksi kuskille alueen mihin viedä ja sit olisikin jo niin sanotusti turisti alueella!? Mitä paikkoja ja kaupungin osia kannattaisi käydä katteleen Saigonissa(ostos, baari, muuten kiinnostavat)? Onko Saigonista helppo lähteä kierteleen muualle Vietnamiin? Onko lähellä jotain hienoja paikkoja vaikka rantaloma kohteita? Oppaista ja netistä löytää kaikenlaista mutta olisi paljon hyötyä siellä käyneiden tai tietävien kokemuksista!! Kiitoksia etukäteen kaikista vastauksista!
Vietnam
4
991
Vastaukset
- kivirta
Noista lennoista Phuketista en tiedä mitään, mutta olettaisin että BKK-HCMC on halvempi vaihtoehto. Air Asia on paikallinen Ryanair eli halvin vaihtoehto.
HCMC:ssa kannattaa suunnata district 1:lle ja siellä De Tham streetille, joka on Khao San reinkarnaatio. Sieltä löydät kaiken mitä tarvitset Lonely Planet kopioista lähtien(hinnat n. 2-4 egee, tingittynä).
District 1 on keskustaa ja kaikki tärkein on siinä lähistöllä; china town, war remnant museum, Ben Thanh market,...
HCMC:sta matkustaminen ihan minne vaan(Kambodzha, Laos ja muu Vietnam)on todella helppoa. Kävelet vain lähimpään tourist officeen(suosittelen aiton Sinh Cafe:a, De Tham St. 248 tai 252 muistaakseni, katu on lyhyt) ja ostat open bus ticketin. Esim open bus ticket HCMC-Ha Noi maksaa jotain 20 USD ja matkalla voit hypäyä pois missä tahansa ja kyytiin samaten Helppoa ja halpaa.
Parhaat rannat taitanee olla(etelästä pohjoiseen); Mui Ne, Nha Trang, Doc Let, Hoi An. Suosikkini ehdottomasti Doc Let ja Hoi An(vaikkain ovat täysin erilaisia mestoja).- Wilson
Kiitoksia!
Tämä selvitti jo paljon mihin kannattaa suunnata kun sinne varmaan talvella menen!
Onko vielä tietoa saako lentoja muutamaa päivää ennen lähtöä vai onko ne ajoissa varattava? Onko tietoa onko Saigonin lentokentältä pitkä matka keskustaan noille alueille josta kerroit? Onko taksi kuskit muuten siellä luotettavia ja ajetaanko siellä aina taksamittari päällä vai ilman? - kivirta
Wilson kirjoitti:
Kiitoksia!
Tämä selvitti jo paljon mihin kannattaa suunnata kun sinne varmaan talvella menen!
Onko vielä tietoa saako lentoja muutamaa päivää ennen lähtöä vai onko ne ajoissa varattava? Onko tietoa onko Saigonin lentokentältä pitkä matka keskustaan noille alueille josta kerroit? Onko taksi kuskit muuten siellä luotettavia ja ajetaanko siellä aina taksamittari päällä vai ilman?District 1:lle menee sellaiset ½-tuntia-1 tunti, riippuen kellonajasta/ruuhkasta. Yleensä siellä ajetaan mittarilla, muta hinnan voi myös yrittää sopia etukäteen. Matkan pitäisi maksaa jotain 6-10 Usd.
Lennot varaisin etukäteen. - vietnamissa
Wilson kirjoitti:
Kiitoksia!
Tämä selvitti jo paljon mihin kannattaa suunnata kun sinne varmaan talvella menen!
Onko vielä tietoa saako lentoja muutamaa päivää ennen lähtöä vai onko ne ajoissa varattava? Onko tietoa onko Saigonin lentokentältä pitkä matka keskustaan noille alueille josta kerroit? Onko taksi kuskit muuten siellä luotettavia ja ajetaanko siellä aina taksamittari päällä vai ilman?Kun tulet Saigonin lentokenttä rakennuksesta ulos, kävele 50 metriä oikealle , siinä näät keltaisia takseja , ovessa puh nro 08 111 11 , ne on luotettavia , maksaa vaan noin 60,000 dong keskustaan ( 3 egee) toinen luotettava taksi on jonka ovessa numero 08 27 27 27 , ja perus sääntö , mitä uudempi auto sitä luotettavampi kuski , lentokenttä taksit yleensä huijaa.
kaikissa takseissa on mittari , mutta ne voi olla vähän viritettyjä, viimeviikolla kaverini ajoi taksilla 2 kilometriä , maksoi 12 usd , seuraavana päivänä olin mukana saman matkan , keltaisella taksilla maksoi 0,65 egee . 13,000 vn dong
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1533460Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk842986Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva632460Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442359Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?552284Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152245Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,172237Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1512159Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville321622Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121616