V70, 2/2005, 24 tkm, turbo vaihdettu juuri, eipa pitkaan kestanyt. onko muilla vastaavia kokemuksia??
V70 Turbo vaihdettu
7
2117
Vastaukset
- Skraab
Turbon särkijöistä on valitettavan runsaasti kokemuksia. Toisten kyvyt kun eivät riitä ymmärtämään pakokaasuahtimen oikeaa käyttöä! Luultavasti tuontiautokansasta italialaisine ohjekirjoineen kasvaa uusi turbon särkijäryhmä?
- VULVAMAN
KOETAPA HIUKKA TÄSMENTÄÄ! MITEN VOI RIKKOA TURBON?
- Susi tuli
VULVAMAN kirjoitti:
KOETAPA HIUKKA TÄSMENTÄÄ! MITEN VOI RIKKOA TURBON?
Minä tiedän yhden konstin: aja vaikka 140 km/h tai kovempaa 10 minuuttia, jolloin turbiinipuolen lämpötila on n. 500 °C, sitten yhtäkkiä pysähdyt levähdyspaikalle tms. ja välittömästi sammutat moottorin. Susi tuli kertapysähdyksellä.
Kovavauhtisen ajon voi korvata asuntovaunun vedolla ylämäkeen 80 km/h ja mäen päälle pysähdys tms. - onnistuu
VULVAMAN kirjoitti:
KOETAPA HIUKKA TÄSMENTÄÄ! MITEN VOI RIKKOA TURBON?
Tuossa tulikin jo pari hyvää esimerkkiä siitä, miten turbo rikotaan. Eikä sitä tarvitse välttämättä noinkaan paljon repiä. Ohjekirjastakin löytyy jotain hyviä konsteja.
Mitä sinä huudat? - jo olikin
onnistuu kirjoitti:
Tuossa tulikin jo pari hyvää esimerkkiä siitä, miten turbo rikotaan. Eikä sitä tarvitse välttämättä noinkaan paljon repiä. Ohjekirjastakin löytyy jotain hyviä konsteja.
Mitä sinä huudat?Eikä koske mitenkään erityisesti Volvoja, vaan kaikkia turbokoneisia.
- Ei Urpo
Auton ohjekirjasta tämänkin ihmetyksen syy löytyy. Pakokaasuahdin eli turbo vaatii yleensä 1-2min aikaa jäähtyä ennen kuin moottori sammutetaan. Eli jos kuski on paahtanut juuri tuhatta ja sataa, kannattaa moottoria tyhjäkäyttää tuon 2min ennen sammuttamista. Tosin haastava vaatimus nykyajan kiireiselle ihmiselle.
Ei tarvita paljon älynlahjoja turboahtimen rikkomiseen. Ensin kovaa kuormitusta, niin että ahdin ja pakosarja hehkuvat punaisina (500-900 C) ja sen jälkeen moottorin välitön sammutus.
Moottoriöljyt muuttuvat ahtimen laakereissa kivihiileksi ja timantinkoviksi kikkareiksi. Ahdin on romu.
Ahtimen pitää jäähtyä tyhjäkäynnillä ennen moottorin sammuttamista _AINA_ noin 30 sekuntia ja kovan ajon jälkeen _JOPA_ 2 minuuttia. Jep, se on pitkä aika, kun kellon sekuntiviisaria seurailee.
Myös -05 -mallisessa Volvossa, vaikka siinä on sähköinen öljypumppu ahtimelle, jossa ahtimen särkeminen edellyttää jo tahallisuutta. Toivottavasti takuu ei korvaa tätä.
Terveisin nimimerkki 900.000 kilometriä turbolla ilman vikaa. (940 Turbo, 3x V70 Turbo, MB 320 CDI turbo)
Master Eq
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt485107Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.652894Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2701338Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391114Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh721113Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611085- 1281048
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok741034- 142964
- 49914