Koska koiraa saa ruvettaa opettamaan?

eli siis koska pentua saa ruvettaa opettaman esim.istu, maahan? ja yleensäkki lenkille tai agilityyn ja kaikkeen millä tavoin koiraa yleensäkki pystyy opettamaan? ku mulla ei oo ikinä ollu koiraa eikä oo aikasempaa kokemusta koiran hoidosta?
6934
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

riippuu vähän. yleensä n. puli vuotta on sellainen ikä, jossa koulut aloitetaan, helpoista asioista tietenkin. oman nimen opettaminen, ulkoilutavat, kielletyt ja sallituyt asiat, muut tavat.... yms. on aika lailla tarpeeksi alle puolivuotiaalle pennulle, maailma on sille niin ihmeellinen, ettei siinä koulutukselle ole vielä tarvetta.

Äänestä

monissa ryhmissä, esim. agilityryhmissä on monesti koiran onltava sen 12 kk, ennen kuin koira otetaan ryhmään.

on tietysti myös pentukoulutusryhmiä, esim. tokossa, jossa koiran kanssa opetellaan perusasiota, netistä löytyy hyvin tietoa, esim. kennelliitonsivuilta
( http://www.kennelliitto.fi/FI/ ).

sitten on näitä muutaman kuukauden ikäistenkoirien ryhmiä.
jos haaveilet näyttelystä, niin sen voi aloittaa jo en muista varmaksi, kuitenkin alle puolenvuoden ikäisenä, penturyhmissä.

Äänestä

pentu osaa jo istua, mennä maahan (vaatii vielä harjoitusta), odottaa jne. Nyt harjoitellaan "paikkaa" (sujuu jo aika hyvin)ja "remmissä". En tiedä olenko tehnyt virheen, mutta meillä alettiin lähes heti pennun tultua opettelemaan perusjuttuja leikin ja namien avulla. Koira nauttii kun saa aivojumppaa. Meillä on mukavampaa yhdessä kun pentu tietää mitä siltä odotetaan. Ja käsiteltävyys paranee, koira tietää miten olla kun esim. harjataan turkkia, tutkitaan jne. Eikä meillä siis mitään koulua pidetä, vaan päivittäisten askarien lomassa näitä harjoitellaan. Olen lukenyt useita kirjoja ja yrittänyt imeä kaiken tiedon mitä saatavilla on, jo paljon ennen kuin pentu tuli. Kannattaa tutustua eri koiran koulutusoppaisiin ja lueskella netistä vinkkejä ja tietoa.

Äänestä

ollaan aloitettu koulutta koiraamme. Se on osa päivän aktivoimista ja pentu nauttii kun saa miettiä asioita saadakseen namupalan, eli leikin varjolla nämä asiat aloitetaan.
Pennulla ei riitä keskittymiskyky kuin vain lyhyisiin harjoittelu kertoihin.
Kannattaa lukea materiaalia asiasta, netistä ja kirjastosta löytyy vaikka mitä, kirjavinkkinä Tuire Kaimio/Pennun kasvatus.

Uskoisin pennun opettamisen olevan vaikeampaa jos sen aloittaa vasta esim puoli vuotiaana. Agility ja Toko vaativat enemmän ikää.

Äänestä

Meillä on nytten 2v serobi ja 10 viikoinen rotikka .. rotinkan kanssa olen heti kotiin tultua alkanut opettamaan istua ja odottamista ennen ruuan saamista nyt osaa istua käskystä odottaa ruokaansa istuen :)

Äänestä

Pentua pitää alkaa opettamaan heti kun se kotiutunut. Ihan yksinkertaisia juttuja. Ruokaa ei tule jos riehutaan, kaulapannan laittoa yms. Kaikki tämä olisi tehtävä positiivisesti. Hyvä käytös palkitaan, huono jätetään huomiomatta.
Pennun kanssa olisi myös leikittävä. Itse en uuden pennun kanssa puoleen vuoteen juurikaan treenaa liikkeitä vaan leikin sen kanssa eri paikoissa. NÄin se oppii että minun kanssani leikkiminen on se maailman paras juttu.

Arki tottelevaisuu koulutuksiin voi mennä heti kun rokotukset on kunnossa ja kannattaakin jos ei tiedä koiran koulutuksesta mitään.

Agilityssä koiran on oltava väh 12 kk sillä nuori koirahan ei tietenkään voi esteitä suorittaa. Itsekseen ei sinne kentälle kannata ikinä mennä jos ei tiedä lajista mitään.

Ehdotan että luet äkkiä tuon Tuire Kaimion Pennun kasvatus kirjan joka jo taidettiinkin mainita. Hyvä tietopaketti pennun koulutuksesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koiran kirjoitti:

eli siis koska pentua saa ruvettaa opettaman esim.istu, maahan? ja yleensäkki lenkille tai agilityyn ja kaikkeen millä tavoin koiraa yleensäkki pystyy opettamaan? ku mulla ei oo ikinä ollu koiraa eikä oo aikasempaa kokemusta koiran hoidosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu