Hankkiakko dobermanni?

Takku_

Koirakuume on iskenyt ja olen alkanut ottaa selvää palvelu yms. koiraroduista. Itselläni on ollu koko lapsuuden ajan mm. hevosia ja useita metsästyskoiria kotipuolessa. Olen asunut aiemmin samassa taloudessa armeijakoulutuksen saaneen saksanpaimenkoiran kanssa. Kokemusta koiran erityiskouluttamisesta minulla ei ole, mutta normaalista koirankasvatuksesta kylläkin hieman.
Olen ollut monen rotuisten koirien kanssa tekemisissä ja mitään sylikoiraa en itselleni haluaisikaan.

Haukkaisinko liian suuren palan jos ottaisimme pariskuntana dopperin?

3

724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +toope+

      Oletko tutustunu rotuun kuinka tarkasti?mene esim. sdy:n kotisivuille tutustumaan kasvattajiin ja rotuun.Noin muuten vaikutat kyllä ihan sopivaksi dobberi-ihmiseksi...

    • dobermanni2

      Mielestäni kannattaa ottaa jos kiinnostaa. Oma dopperini ainakin on todella kiltti kaikille, sympaattinen pikku prinsessa, joka välillä juonii minua vastaan. Silla on roimasti huumorintajua. Se oppii todella nopeasti niin hyvässä kuin pahassakin,koirani on todella palvelualtis ja totteleiovainen, sitä voi pitää vapaana, koska se ei lähde mihinkään pitkälle eikä ole kiinnostunut muista koirista, paitsi koirapuistossa(tulee hyvin toimeen muiden koirien kanssa. Rotu tarvitsee vaihtelevaa tekemistä päivittäin sen olen huomannut ,muuten energia kohdistuu ilkeiyksiin(Tosin kaikki rodut tarvitsevat aivotyötä yms.. Ihmisillä on tosin paljon ennakkoluuloja rotua kohtaan esim saattavat vaihtaa kadun toiselle puolelle. Päivääkään en ole katunut dobermannin hankintaa, vaikka oli ensimmäinen koirani.

    • DobermanniRakas

      minun mielestä.... hankkikaa vaan... :)
      Itse en tiennyt juuri mitään koirista/dobermanneista mutta kuitenkin tuli hankittua dobberi uros ja hän on todella kiltti.
      Kuria tottakai on pakko olla, sisäsiisteys voi kestää jonkin verran. oma oli 1/2-1 vuoden vanha kunnes ei ollut enään paskaa ja kusta lattias... :) Protestia voi tottakai tulla. mutta ei ole kyllä ollut mitään hankaluuksia koiran kanssa ja en kuitenkaan tiennyt ensin mitään niistä, kunhan lukee ja kyselee paljon niin kyllä sitä oppii.
      Eli minun mielestä voisitte hyvinkin ottaa. Ovat kyllä suloisia veijarieta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2140
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1903
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1342
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      962
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      909
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      845
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      782
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe