Kuinkahan paljon päivässä pitäisi antaa vettä puoli vuotiaalle?
Vettä
kiitos.
6452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ei juo ollenkaan. POika 5,5 kk
Puolivuotiaalla vielä maito on myös janojuoma. Näin olen jostain lukenut ja neuvolassakin on sanottu. Itse olen antanut vetta 7,5 kk tytölleni silloin, kun hän on ollut kipeä, muuten juo korviketta.
meil nti ei juo muuta kun vettä.lisäksi annan kalkkitbletteja.
sun lapsi on? Eikö kuitenkin vauva tarvitse maitoakin?
itsekin olen ymmärtänyt että alle vuoden ikäisen pääasiallinen juoma ois maito ja alkuaikoina pääasiallinen ravintokin niin kauan kun kiinteet astuu kehii,mutta ei pidä maitoa unohtaa.. mä antaisin pojalle myös vettä mutta kun ei suostu juomaan. Neuvolassa sanoi että kyllä jossakin vaiheessa rupee juomaan ja totesi olevan ihan hyväkin että juo mieluummin maitoa kuin vettä.
vesi menemään tosi innolla alas, kun ruettiin tossa vähän aikaa sitten juomaan taikamukista aina hörppyjä ruoan yhteydessä. Sitä ennen ei oikein pitänyt vedestä. Kannattaa kokeilla, jos vauvasi on jo sen ikäinen!
Maitoa sitten juodaan muulloin. Aina ei sitäkään mene kuutta desiä puuroineen ja velleineen, mutta paino nousee ja kaikki on hyvin, niin eipä pitäsi mitään haitata.