puhelinmyyntityö

Onko tietoa millainen paikka on jyväskylässä toimiva Nikolex- puhelinmyyntiyritys? Ja millaista yleensäkin on puhelinmyyntityö?
92212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Puhelinmyyntiyritys=huijarifirma, puhelinmyyntityö=rotan hommaa!

Äänestä
  • Tällä suomi24 palstalla mainitut yritykset tuntuvat olevan kaikki huijari/kusetus firmoja, tehkääpäs huviksenne listaa. Löytyy mm. isoista firmoista pikkupuljuihin. Suomi on täynnä valittajia, mutta myös menestyjiä. OK. Puhelinmyynnillä on tänäpäivänä suomessa melko huono maine. Johtuu siitä että sitä ei osata kouluttaa työpaikoilla ja sen vuoksi harva siinä menestyy. Väitän kuitenkin, että ihan oikeaa työtä se on ja rehellisesti tulet saamaan palkkasi, päätät sitten mennä mihin firmaan tahansa töihin. Tee vain kovalla asenteella. Se vaikuttaa puolet tilisi loppusummaan. Loput tulevatkin sitten myyntitaidostasi ja tuotteen myyntitekniikasta.
    Realistisesti myyntityöllä(kuluttajamyynti) tienaa keskimäärin proviikkapalkalla 3400 euroa/kk kokopäiväisesti.
    Osaaikaisesti tekevillä 300-800 euroa/kk.
    B2B myynnillä parhaimmat tekevät 5000-6000 euron tilejä.
    Tähänkin joku varmasti keksii jotain nerokasta, joten totean hänelle suoraan;
    Edelleen kaikki kiinni asenteesta!

    Äänestä

  • alalla ollut kirjoitti:

    Tällä suomi24 palstalla mainitut yritykset tuntuvat olevan kaikki huijari/kusetus firmoja, tehkääpäs huviksenne listaa. Löytyy mm. isoista firmoista pikkupuljuihin. Suomi on täynnä valittajia, mutta myös menestyjiä. OK. Puhelinmyynnillä on tänäpäivänä suomessa melko huono maine. Johtuu siitä että sitä ei osata kouluttaa työpaikoilla ja sen vuoksi harva siinä menestyy. Väitän kuitenkin, että ihan oikeaa työtä se on ja rehellisesti tulet saamaan palkkasi, päätät sitten mennä mihin firmaan tahansa töihin. Tee vain kovalla asenteella. Se vaikuttaa puolet tilisi loppusummaan. Loput tulevatkin sitten myyntitaidostasi ja tuotteen myyntitekniikasta.
    Realistisesti myyntityöllä(kuluttajamyynti) tienaa keskimäärin proviikkapalkalla 3400 euroa/kk kokopäiväisesti.
    Osaaikaisesti tekevillä 300-800 euroa/kk.
    B2B myynnillä parhaimmat tekevät 5000-6000 euron tilejä.
    Tähänkin joku varmasti keksii jotain nerokasta, joten totean hänelle suoraan;
    Edelleen kaikki kiinni asenteesta!

    Ehkä ilmoitusmyynnillä saa 2000 e/kk, laitemyyjänä b-to-b enemmän. Lehtimyynnissä tuskin ellei ole todella hyvä, joita on todella vähän.

    Äänestä

Kuten edellakin mainittu,on paljon kiinni omasta asenteestasi,saatko lehtia menemaan. Tottakai on sitte niitaki jotka lyo luuria korvaan/ei vaan saa myydyksi mitaan. Jos et tyyliin ekalla viikolla saa myytya mitaan,ei tod.kannata lannistua vaan pitaa asenne et kylla ma saan! Jyvaskylassa on mielestani hyva tyoyhteiso,pomo plus muu porukka ovat rentoja :) Jos suhtaudut ennakkoluulottomasti alaan etka odota,etta kaikki heti sinulta lehtia ostavat,parjaat varmasti :) Kaikkea kannattaa kokeilla mutta on sinusta kiinni saatko tasta pidempiaikaisen duunin. Tsemppia :)

Äänestä
  • Lalalalalalaaaaaa

    Äänestä

  • Se voi kuule olla kyllä niin että jos ekalla viikolla et saa yhtään kauppoja ei puhmyyntifirmat pidä sinua potentiaalisena vaan saat kenkää.

    Äänestä

yli 4000 ekee kuukaudessa.
Ja niillä on yli 20 vuoden kokemus Voip:ista.

Äänestä
  • Muuten hyvä, mutta VOIP ei ole ollut olemassa kymmentäkään vuotta.

    Äänestä

  • Lähti mukavasti tämä lauantai käyntiin kun luin viestisi. Oli se sen verran hauska! :)
    Itse maksan työntekijöille kuukausipalkan vuosiboonus tuloksen mukaan. Eli voisinhan minäkin sanoa että työntekijäni voivat tienata 50000€ kuukaudessa (jos oletetaan että joku tekisi vuoden keskimääräisen tuloksen kuukaudessa) Mikä kuitenkin lienee melko epätodennäköistä.
    Ja kuten jago jo tuossa mainitsi niin onhan se mielenkiintoista miten voi olla voipista noin pitkä kokemus kun käytännössä se on alkanut tulemaan cc-käyttöön vasta viimeisen viiden vuoden aikana :) Mutta edelleen kiitos nauruista. Naurut aamupäivästä auttavat jaksamaan töissä :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pilami_85 kirjoitti:

Onko tietoa millainen paikka on jyväskylässä toimiva Nikolex- puhelinmyyntiyritys? Ja millaista yleensäkin on puhelinmyyntityö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu