Kunnianloukkaus Citymarketin

Myyjä syyllistyi paitsi erittäin huonoon asiakaspalveluun niin myös kunnianloukkaukseen. Veisin oikeuteen jutun jos olisin kyseinen asiakas.
111331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Saakohan jatkaa vielä Chittarin palveluksessa.....??

Äänestä
  • Sitten se on jo huonoa käytöstä hänen esimiehiltä jos antavat tuollaisen jatkaa Citarissa töissä. Potkut ilman muuta!

    Äänestä

uhkasi pahoinpidellä asiakkaan jos tämä palaa liikkeeseen silloin, kun on itse paikalla.

Äänestä

Kyllä kaikissa palveluammateissa varmasti jossain vaiheessa menee hermot ”tyhmiin” asiakkaisiin. Työntekijät puhuvat ihan varmasti keskenään ”asiakaskokemuksistaan”.

Tyhmintä tässä oli se että ettei henkilö osannut hanskata sähköpostiaan, vaan lähetti työkaverille tarkoitetun viestin asiakkaalle ja homma vuoti julkisuuteen.

Itsekin kerran kaupan kassalla, mutta ei enää ;-)


”Kysy pois. Tyhmiä kysymyksiä ei ole. Tai, onhan niitä, mutta emme naura niille. Tai nauretaanhan me, mutta vain pikkujouluna”

”Turisti on maailma tyhmin eläin”

Äänestä

Kannattaa huomata, että myös yksityisten sähköpostiviestien levittely pitkin internettiä on rikos. Sähköposteja koskee postisalaisuus siinä kuin muutakin postiliikennettä. Jos myyjä nostaa oikeusjutun tätä asiakasta vastaan, joka julkistaa heidän välisiään viestejä netissä, niin sakot tulee asiakkaalle. Viestien sisältä ei vaikuta asiaan, enempää kuin kirjeen sisältö ei oikeuta postisalaisuuden rikkomiseen.

Äänestä
  • eiköhän suurempi rike tässä tapauksessa ole kuitenkin myyjän käyttäytyminen ja huono asiakaspalvelu.

    Äänestä

  • syypää kirjoitti:

    eiköhän suurempi rike tässä tapauksessa ole kuitenkin myyjän käyttäytyminen ja huono asiakaspalvelu.

    Vaiko asiakkaan tyhmyys?

    Äänestä

  • syypää kirjoitti:

    eiköhän suurempi rike tässä tapauksessa ole kuitenkin myyjän käyttäytyminen ja huono asiakaspalvelu.

    Kuka suuremmasta tai pienemmästä on puhunutkaan? Sähköpostit julkaissut asiakas on syyllistynyt kirjesalaisuuden rikkomiseen. Ja se on rangaistava teko!

    Äänestä

  • merkitystä kirjoitti:

    Kuka suuremmasta tai pienemmästä on puhunutkaan? Sähköpostit julkaissut asiakas on syyllistynyt kirjesalaisuuden rikkomiseen. Ja se on rangaistava teko!

    Kirjesalaisuus koskee ensisijaisesti lähettäjän ja vastaanottajan välillä olevia tahoja (esim. postin henkilökuntaa). Evää heiltä oikeuden avata kirje (tai tässä tapauksessa lukea sähköposti).

    Sen jälkeen kun kirje on toimitettu saajalle avamattomana, tällä on oikeus julkaista se. Myös lähettäjällä on oikeus tehdä se. Hyviin tapoihin tietysti kuuluu, että julkistaminen tapahtuu molempien osapuoleten suostumuksella, mutta laki ei sitä edellytä .

    Äänestä

yleisestä waasalaisesta palvelu "tasosta"...

Äänestä

Tämän päivän Pohjalaisessa väitettiin että sähköpostin olisi lähettänyt joku työntekijä työkaverinsa tunnuksilla ja tämän jälkeen työntekijä olisi itse irtisanoutunut.

Aika onnetonta selittämistä City Marketilta. Itse en ainakaan viimeisimpään selitykseen usko.
Olisvat jo antaneet asian olla. Selittäminen vain pahentaa tilannetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


myyjältä kirjoitti:

Myyjä syyllistyi paitsi erittäin huonoon asiakaspalveluun niin myös kunnianloukkaukseen. Veisin oikeuteen jutun jos olisin kyseinen asiakas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu